Prace w kompleksie przy ul. Kujawskiej skupiają się w dwu miejscach: w budynku dawnej poczty stojącym między 2. a 3. peronem i między ul. Podgórską a 1. peronem, gdzie powstaje dodatkowa część przejścia pod torami. We wspomnianym obiekcie zaplanowano hostel z 40 pokojami, gdzie pasażerowie kolejowi będą mogli zrobić przystanek w podróży. Robotnicy kończą tam montaż wewnętrznych ścian działowych i instalacji sanitarnych oraz elektrycznych. Prace mają potrwać do końca sierpnia - tak, aby można było zorganizować tam tymczasowy dworzec z kasami i poczekalnią, który będzie obsługiwać pasażerów w trakcie remontu głównego budynku dworca.
Dopiero pod koniec wakacji pojawią się pierwsze utrudnienia. - Roboty są realizowane zgodnie z harmonogramem - mówi Aleksandra Iżycka, rzecznik prezydenta. - Opracowano dokumentację budowlaną oraz uzyskano pozwolenia.
Czytaj także: BiT City się rozkręca. Tak w 2015 będzie wyglądał Dworzec Toruń Główny
Poza dawną pocztą prace prowadzone są w dwóch mniejszych obiektach: szaletach i kolejowej automatycznej telekomunikacji stacyjnej. - Rozpoczęto budowę tunelu od strony ul. Podgórskiej, modernizowany jest peron 1. - wylicza Iżycka. - Dworzec tymczasowy ruszy we wrześniu. Wtedy też w pełnym zakresie będą prowadzone roboty w budynku głównym. Dodatkowe utrudnienia dla pasażerów będą związane z realizacją etapami budowy tunelu i modernizacji peronów oraz przebudowy pętli komunikacji miejskiej. Harmonogram realizacji jest uzgodniony z Polskimi Liniami Kolejowymi i na bieżąco korygowany.
Remontująca stację za 43,5 mln zł firma Fijałkowski musi ukończyć prace w lipcu 2015 r. W hallu głównym kasy biletowe zostaną przesunięte w stronę poczekalni, a ta znajdzie się bliżej restauracji. Dzięki temu powstanie miejsce pod punkty handlowe i usługowe. Do dworca dostaniemy się tunelem, poszerzonym i przedłużonym do Podgórskiej. W podziemiach znajdą się sklepy i punkty usługowe. Do hallu będziemy wjeżdżać z tego poziomu ruchomymi schodami lub windą dostosowaną do potrzeb niepełnosprawnych. Przebudowy doczekają się perony. Wszystkie będą mieć zasadzenia i azyle, gdzie będzie można czekać na pociągi. Niepełnosprawni dotrą tam windami i ruchomymi schodami. Pojawią się udogodnienia: przewijaki dla niemowląt, dostęp do bezprzewodowego internetu. Od Kujawskiej powstanie pętla komunikacji miejskiej z parkingiem, na którym będzie można zostawić auto i dalej jechać pociągiem.
Czytaj e-wydanie »