MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec we Włocławku będzie miał nowe perony. Będą gotowe w przyszłym roku [zdjęcia]

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
We Włocławku trwa budowa nowego dworca PKP. W 2023 roku zmodernizowane zostaną również perony i przejścia podziemne pomiędzy nimi.
We Włocławku trwa budowa nowego dworca PKP. W 2023 roku zmodernizowane zostaną również perony i przejścia podziemne pomiędzy nimi. Paweł Czarniak
Perony na dworcu we Włocławku zostaną zmodernizowane. Zyskają nową nawierzchnię i zostaną podwyższone, co zwiększy komfort podróżnych przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągów. Nowe perony zostaną dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a przemieszanie się ułatwi również winda. Zmodernizowane perony mają być gotowe w 2023 roku.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 32:

od 16 lat

We Włocławku trwa budowa nowego dworca PKP. Nowoczesny obiekt ma być gotowy w 2023 roku. Realizowana obecnie inwestycja nie obejmuje jednak budowy nowych peronów. Przypomnijmy, że w lipcu 2022 roku poseł Joanna Borowiak (PiS) o planach modernizacji peronów we Włocławku kolejny raz rozmawiała z prezesem PKP Polskie Kolejowe S.A. - Ireneuszem Marchelem. W poniedziałek 26 września 2022 roku na konferencji prasowej przekazali informację dotyczącą remontu peronów oraz przejścia podziemnego na stacji PKP we Włocławku.

Peron nr 1 we Włocławku zostanie zmodernizowany w pierwszej połowie 2023 roku

Zakończenie modernizacji peronu nr 1 przewidziane jest na pierwszą połowę 2023 roku. Wykonawca tej części zadania na zostać wybrany jeszcze w 2022 roku. Przygotowana zostanie również dokumentacja projektowa dotycząca modernizacji peronu nr 2. Ten peron również ma być gotowy w 2023 roku.

- Spółka PKP rozpoczęła budowę dworca. Wiem, że początkowo były duże problemy, ale najważniejszy jest etap finalny. Polskie Koleje Państwie realizują swój projekt. My, jako spółka Polskie Linie Kolejowe odpowiadamy za infrastrukturę – perony, tory – przystępujemy do modernizacji peronu numer 1 i jednocześnie przygotowania dokumentacji dla peronu numer 2 – przekazał Ireneusz Marchel, prezes PKP Polskie Kolejowe S.A.

Tak zmieni się peron nr 1 na dworcu PKP we Włocławku

Na peronie nr 1 we Włocławku wymieniona zostanie nawierzchnia, peron będzie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Peron zostanie podniesiony do wysokości 76 cm, dzięki czemu pasażerom łatwiej będzie wysiadać z pociągu.

- Te prace planujemy wykonać w pierwszej połowie 2023 roku. W ciągu miesiąca wybierzemy wykonawcę, który będzie miał dwa-trzy miesiące na przygotowanie się i wejście na plac budowy. Zakładamy, że peron zostanie oddany dla pasażerów w pierwszej połowie 2023 roku. Wykonamy też remont w przejściu podziemnym między peronami 1 i 2. Poprawimy estetykę, wymienimy oświetlenie. Przygotujemy go również dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Jest to jeden z naszych priorytetów przy wszystkich modernizacjach stacji kolejowych w całej Polsce – zaznacza Ireneusz Marchel.

Na peronach zamontowane zostaną wiaty i tablice informacyjne oraz czytelne oznakowanie, które ułatwi orientację na stacji. Będzie też nowe, jaśniejsze oświetlenie. Wyremontowane zostanie również przejście podziemne.

- Nowe okładziny ścian i sufitu zostaną dostosowane wizualnie do estetyki budowanego dworca kolejowego. W przejściu zamontowane zostanie nowe oświetlenie, przygotowana zostanie nowa izolacja oraz odwodnienie - informuje PKP PLK S.A.

Peron nr 2 we Włocławku również zostanie wyremontowany

Remont peronu nr 1 i przejścia podziemnego ma zakończyć się w kwietniu 2023 roku. Prace o wartości 9 mln zł netto finansowane będą ze środków budżetowych PLK. Jednocześnie na wiosnę przyszłego roku przygotowana zostanie dokumentacja projektowa dotycząca modernizacji peronu nr 2, którego remont również ruszyć ma w 2023 roku. Zmodernizowane perony dostosowane będą do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów, matek z dziećmi, czy osób z wózkami.

- Będziemy chcieli zrobić wszystko, żeby w roku 2023 również te prace zostały zakończone. Wymieniona zostanie nawierzchnia, peron podniesiony zostanie do wysokości 76 cm. Na peronie nr 2 zamontowana zostanie winda, która ułatwi korzystanie z dworca osobom niepełnosprawnym, czy kobietom z dziećmi i wózkami – dodaje Ireneusz Marchel.

PKP PLK S.A. informuje, że prace związane z modernizacją peronu nr 2 i budową, zostaną zrealizowane po zapewnieniu środków finansowych na ten cel.

Na konferencji obecna była też poseł Joanna Borowiak. Podziękowała prezesowi PKP PLK S.A. za to, że już w 2017 roku - gdy pojawiła się u niego po raz pierwszy - wyraził chęć i widział potrzebę tego, żeby zmodernizować dwa perony (do modernizacji przewidziany był tylko peron nr 1). Joanna Borowiak zaznaczyła m.in., że perony we Włocławku zostaną dostosowane do potrzeb podróżnych oraz do współczesnych wymogów.

- Perony we Włocławku są po prostu za niskie. Wielokrotnie osobiście widzę, jak wiele problemów wiąże się z wsiadaniem do pociągu, bądź wysiadaniem przez podróżnych – dodała pani poseł.

Z czego wynikają opóźnienia w kursowaniu pociągów?

Senator Józef Łyczak (PiS) podkreślał natomiast zmiany, jakie zachodzą na dworcach w różnych miastach.

- To co dzieje się na kolei, to rewolucja. Dojeżdżam do Warszawy z Ciechocinka głównie koleją. Wszystkie po kolei dworce, które przejeżdżamy, zmieniły się nie do poznania. Są nowe. Do nich dołączy za rok dworzec we Włocławku – mówił senator Józef Łyczak, dodając że boleje nad stanem dworca w Aleksandrowie Kujawskim, gdzie znajduje się zabytkowy, ale zaniedbany dworzec. - Wierzę, że w niedalekiej przyszłości i ten piękny dworzec odzyska swoją świetność.

Senator zwrócił również uwagę na opóźnienia pociągów, na co często narzekają pasażerowie. Zaznaczył, że wynikają one z przepustowości i prowadzonych napraw torów.

- Jeśli z tym się uporamy, to wrócimy do świetnej tradycji kolei okresu międzywojennego – dodał senator Józef Łyczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska