MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podróż koleją z Włocławka do stolicy będzie trwała krócej. CPK: Ruszyły prace przygotowawcze dla odcinka Kolei Dużych Prędkości

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Obecnie podróż pociągiem z Włocławka do Warszawy zajmuje około dwie godziny. Po wybudowaniu odcinka Kolei Dużych Prędkości, ma skrócić się do jednej godziny i 5 minut
Obecnie podróż pociągiem z Włocławka do Warszawy zajmuje około dwie godziny. Po wybudowaniu odcinka Kolei Dużych Prędkości, ma skrócić się do jednej godziny i 5 minut Wojciech Alabrudziński
W poniedziałek 24 stycznia 2022 roku w Płocku podpisano umowę na prace przygotowawcze dla odcinka Kolei Dużych Prędkości od węzła CPK, przez Płock do Włocławka. Dzięki temu skróci się między innymi czas podróży koleją z Włocławka do Warszawy.

Wideo. Nowe drony dla Wojska Polskiego

od 16 lat

Spółka Centralny Port Komunikacyjny 24 stycznia 2022 roku podpisała umowę na studium wykonalności dla Kolei Dużych Prędkości od węzła CPK (czyli Lotniska Solidarność) przez Płock do Włocławka. Dzięki tej inwestycji skróci się czas przejazdu na trasie Płock-Warszawa i Włocławek- Warszawa.

Szybciej dojedziemy z Włocławka do Warszawy

Przejazd z Włocławka do Warszawy ma skrócić się do 1 godziny i 5 minut (obecnie to ok. 2 godziny), natomiast na trasie Płock-Warszawa, do 45 minut (obecnie ok. 3 godz.). Przejazd do Portu Solidarność (po wybudowaniu „szprychy” nr 1) z Włocławka zajmie 50 minut, a z Płocka - 30.

O nowych połączeniach kolejowych na wspomnianej trasie poinformował podczas konferencji prasowej w Płocku (24 stycznia), minister Marcin Horała.

- Centralny Port Komunikacyjny to nowy system komunikacyjny w kraju, dzięki któremu dostęp do systemu kolejowego uzyskają również Polacy, którzy dotychczas byli zagrożeni wykluczeniem komunikacyjnym - czytamy w informacji nadesłanej do naszej redakcji przez Biuro Poselskie Joanny Borowiak.

Warto zaznaczyć, że jest to już kolejna przygotowywana przez Spółkę Centralny Port Komunikacyjny trasa kolejowa prowadząca przez województwo mazowieckie i jednocześnie pierwsza inwestycja Spółki dotycząca województwa kujawsko-pomorskiego.

Taka ma być długość trasy biegnącej do Włocławka

Ze strony Centralnego Portu Komunikacyjnego, dowiadujemy się, że Spółka podpisała kontrakt z wybranym w przetargu konsorcjum firm IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo, BBF i Arcadis. Wartość umowy to ponad 38 milionów złotych netto. Długość planowanej trasy wyniesie ok. 122 km.

- Linia kolejowa od węzła CPK przez Płock i Włocławek, dla której rozpoczynamy właśnie prace nad studium wykonalności STEŚ, została w grudniu 2021 roku wpisana do projektu aktualizacji sieci TEN-T, czyli na listę priorytetowych inwestycji UE. To bardzo dobra wiadomość, która otwiera przed spółką CPK możliwość skutecznego wnioskowania o kolejne środki unijne - mówił na konferencji Radosław Kantak, członek zarządu CPK ds. inwestycji kolejowych.

Spółka CPK informuje na swojej stronie internetowej, że do tej pory opracowali studia wykonalności STEŚ dla 9 kolejowych inwestycji w różnych częściach kraju. Po podpisaniu 10. umowy (na odcinek: węzeł CPK-Płock-Włocławek), łączna długość linii objętych pracami przygotowawczymi wynosi prawie 1 300 km (w tym 122 km na wspomnianym węźle).

- Spółka CPK przygotowuje budowę 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i nowego lotniska. W sumie to 30 zadań inwestycyjnych i prawie 1 800 km nowych linii kolejowych, które mają zostać zrealizowane do końca 2034 roku - czytamy na stronie internetowej cpk.pl

Kiedy odcinek Kolei Dużych Prędkości od węzła CPK, przez Płock do Włocławka, będzie gotowy?

Warto dodać, że w najbliższych miesiącach Spółka CPK planuje do 150 spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami, samorządowcami i partnerami branżowymi w gminach leżących między węzłem CPK, Płockiem i Włocławkiem.

Pierwsze roboty budowlane na tym odcinku mają ruszyć w 2024 roku. Cały odcinek dużych prędkości powinien zostać uruchomiony przed końcem 2029.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska