Sztuka konserwacji
Pierwsza część wystawy obejmuje 26 dyplomów z Instytutu Artystycznego w specjalnościach: malarstwo sztalugowe, grafika warsztatowa, projektowanie graficzne, rzeźba oraz edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych.
Powstałe dzięki wykorzystaniu rozmaitych technik prace są wyrazem twórczych poszukiwań młodych artystów. Odnoszą się zarówno do tradycji sztuk plastycznych (malarstwo, rzeźba, grafika i rysunek), jak i do możliwości stwarzanych przez nowe media.
Druga część ekspozycji to 27 dyplomów z Instytutu Zabytko-znawstwa i Konserwatorstwa w specjalnościach: konserwacja i restauracja malarstwa i rzeźby polichromowanej, konserwacja rzeźby kamiennej i detali architektonicznych oraz konserwacja papieru i skóry.
Różnorodne osiągnięcia studentów i nauczycieli akademickich-promotorów prac dyplomowych, pozwolą na zaprezentowanie specyfiki tzw. toruńskiej szkoły konserwacji.
Prace konserwatorskie, które włączono do ekspozycji, wymagały interdyscyplinarnych działań na polu artystycznym i naukowym. Materiał zaprezentowany na tegorocznej wystawie ma ukazać konserwację dzieł sztuki jako odrębnej dyscypliny w dziedzinie sztuk pięknych.
Corocznej wystawie za każdym razem towarzyszy ceremonia przyznania honorowych nagród za najlepsze dyplomy.
Wyróżnienia:
- Medal im. Tymona Niesiołowskiego dla wyróżnionych absolwentów kierunków: grafika, malarstwo, rzeźba
- Medal im. Janusza Boguckiego przyznawany za najlepszy dyplom artystyczny i pracę teoretyczną na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
- Nagroda im. Josepha Saundersa za najlepsze prace teoretyczne z zakresu historii sztuki
Wręczenie nagród i wyróżnień przyznanych przez powołaną do tego celu Kapitułę odbędzie się 27 lutego w Centrum Sztuki Współczesnej podczas uroczystości przekazania dyplomów.