Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyskutowali o tym, jak ma wyglądać inowrocławski Rynek

(fi)
Podczas spotkania kilkakrotnie przewijał się wątek odbudowy tej wieży
Podczas spotkania kilkakrotnie przewijał się wątek odbudowy tej wieży
Nie wymieniać nawierzchni Rynku w Inowrocławiu, to jeden z wniosków, który zrodził się w trakcie spotkania w sprawie centralnego placu Inowrocławia, które zwołano z inicjatywy Zarządu Osiedla "Śródmieście".

Trwa dyskusja, jak powinien wyglądać Inowrocławski Rynek. Według ratusza, pokryty ma on być kolorową granitową kostką, ułożoną w promienie lub kwadraty.

Z Rynku zniknąć mają konstrukcje, a fontanna, być może w kształcie bryły soli, stanąć ma w jego centrum. Jest tam miejsce na pomnik Królowej Jadwigi, patronki Inowrocławia, a od strony północnej i południowej rosnąć mają drzewa.

W ub. r. żywą dyskusje wywołał projekt przedstawiony przez inż. Romualda Bodańskiego. Zaproponował on pobudowanie na Rynku obiektu przypominającego sukiennice.

A może wieża?

Z inicjatywy Zarządu Osiedla "Śródmieście" odbyło się spotkanie w sprawie Rynku z udziałem m. in. regionalitów, radnych oraz budowlańców. Przypomniano koncepcję inż. Bogdańskiego.

- Ciekawostką był przedstawiony przez Bronisława Majewskiego nieznany dotąd projekt jednego z bydgoskich architektów. Zakłada on odbudowę wieży ratuszowej, umieszczenie na Rynku lamp gazowych i postawienie elementów małej architektury - mówi Marek Słabiński, przewodniczący zarządu osiedla.

Plan wieży z kordegardą przedstawiła Janina Sikorska, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza. Z kolei inż. Przemysław Gawęda zaproponował organizację warsztatów dla młodych architektów, którzy przygotowaliby kilka koncepcji zagospodarowania Rynku.

Nasunęły się wnioski

- Podczas spotkania zrodziło się kilka wniosków. Po pierwsze, apelujemy, by nie zmieniać obecnej nawierzchni placu, a zaoszczędzone środki przeznaczyć na remonty elewacji budynków w strefie przeznaczonej do rewitalizacji - dodaje Słabiński.

Ponadto uczestnicy zasugerowali podłączenie śródmiejskich budynków do miejskiej ciepłowni. Stwierdzili, że nie należy zabudowywać zachodniej części Rynku, zaś w jego południowej części należy odbudować historyczną studnię. Padły wnioski, by Rynek tonął w zieleni oraz, by przywrócono na nim sprzedaż kwiatów i pamiątek.

- Zmiany zaproponowane przez uczestników spotkania powinny sprawić, że inowrocławski Rynek ponownie zacznie tętnić życiem, jak to było przed laty - komentuje dr Katarzyna Podczaska.

Poczekać z inwestycjami

Uczestnicy spotkania jednogłośnie przyjęli stanowisko, że należy zaapelować do władz Inowrocławia, aby wstrzymały się z planowanymi na Rynku inwestycjami. Członkowie zarządu osiedla zwrócili bowiem uwagę, że przy wyborze projektu przebudowy placu całkowicie pominięto głos mieszkańców. Projekt rewitalizacji Rynku musi być wpierw zaakceptowany podczas konsultacji społecznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska