Podobno najczęściej po karetkę dzwonią ci, którym nic nie grozi i mogliby iść do przychodni. O wiele rzadziej zgłaszają się osoby, których życiu naprawdę coś zagraża. A powinno być odwrotnie. Czasem telefony na 999 są tak absurdalne, że trudno w nie uwierzyć. Czasami dramatyczne tak, że ściska w dołku. Zamówienie na półlitrówkę, kawę, papierosy? Prośba o poradę, jak zrobić marchewkę z groszkiem? Takie pytania nie należą do rzadkości. Niektórzy dzwonią z drobnymi problemami zdrowotnymi byleby chwilę z kimś porozmawiać, bo czują się samotni.
Zapraszamy do lektury bardzo ciekawego tekstu Joanny Pluty i poznania pracy dyspozytorów Pogotowia oraz problemów, z którymi się spotykają.
W piątkowym wydaniu znajdziecie także między innymi:
• Najlepiej palona kawa świata.
Norweg wżeniony w miasto nad Brdą jest mistrzem świata. Takim z dyplomem i uznaniem ludzi z branży, ale przede wszystkich klientów, których wabi nieziemski aromat. Sprowadza kawę z Kolumbii, Kenii, Brazylii, Etiopii, Indii, Kuby i Tanzanii, aby wyjść na przeciw wysokim wymaganiom klientów.
• Ty też pewnie jesteś prekariuszem i to cię wkurza!
Prekariat to stan braku pewności, stałości i stabilności, to chroniczna niemożliwość przewidzenia przyszłości i nieustanny lęk, że przyniesie ona tylko pogorszenie obecnej sytuacji. Do dyskusji o narastającej niezgodzie na ten stan zaprosiliśmy dr Magdalenę Mateja, medioznawczynię z UMK Toruń i dr. Grzegorza Kaczmarka, socjologa UKW Bydgoszcz. Na przeciwko usiedli red. Jacek Deptuła i Roman Laudański.
• Jak Kargul z Pawlakową. To nie film, a życie
Pan Kazimierz z Wierzchucina Królewskiego zbudował dom z 11 pokojami, uprawia pole z o wielkości 28 ha, 85 wyuczył stolarstwa, otrzymywał za to nagrody. Tylko żona mu się nie udała. Po kilka latach zniknęła na 25 lat. Teraz wróciła i żąda podziału majątku. A jest on wart 2 miliony złotych.
• Kurujemy się ziołami i owocami
Ostatni odcinek naszej apteczki ziołowej. Pora na jagody - poznaj ich leczniczą moc.
Przeczytaj najczęściej komentowany artykuł z piątkowego wydania Gazety Pomorskiej z 19 czerwca:
Bardzo niewygodny garnitur krawca z Mostowej w Toruniu, czyli kim byl TW "Lee">>
Gazeta Pomorska dostępna jest także w elektronicznym wydaniu na Prasa24.pl.
E-wydania kupujesz bez rejestrowania się. Wystarczy SMS za 2,46 zł z VAT i już możesz czytać gazetę w formie PDF. Sprawdź jakie to szybkie i proste!