Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Działacze Greenpeace kłócą się z przedstawicielami Kopalni Węgla Brunatnego "Konin"

(Lau.)
Na zdjęciu: Dianthus superbus sfotografowana przez Bernda Haynolda udostępniona na licencji: Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.5.
Na zdjęciu: Dianthus superbus sfotografowana przez Bernda Haynolda udostępniona na licencji: Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.5. fot. Bernd Haynold / Wikipedia
O co poszło? O rosnącą w pobliżu odkrywki chronioną roślinę - goździka pysznego.

Goździk pyszny

Goździk pyszny

"Roślina rzadka w środowisku naturalnym.W Polsce najliczniej występuje w dolinie Wisły koło Krakowa, a także Warszawy, m.in. na Bagnie Całowanie oraz na Podkarpaciu. Gatunek objęty w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Umieszczony na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Znajduje się w grupie gatunków narażonych na wyginięcie" (za Wikipedią).

Greenpeace skierował do wójta gminy Wierzbinek (woj. wielkopolskie), wniosek o uchylenie decyzji środowiskowej, wydanej dla budowy przez KWB Konin odkrywki węgla brunatnego Tomisławice. - Inwestor nie dopełnił nałożonego na niego obowiązku przeniesienia populacji chronionych roślin z łąki znajdującej się na krawędzi odkrywki Tomisławice do Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia - alarmuje Iwo Łoś, koordynator kampanii Klimat i Energia Greenpeace Polska.

Przeczytaj również: Greenpeace: Mamy nowe dowody na to, że konińska kopalnia niszczy przyrodę.

- Kolejne zarzuty organizacji Greenpeace wobec kopalni "Konin" są pozbawione podstaw. Twierdzenie jakoby kopalnia nie dopełniła obowiązku przeniesienia roślin jest po prostu złośliwe - ripostuje biuro prasowe KWB "Konin".

Obie strony zgadzają się co do jednego - w sąsiedztwie odkrywki botanicy znaleźli stanowiska chronionej rośliny - goździka pysznego. Kopalnia precyzuje - nie w sąsiedztwie, a "na obszarze pomiędzy zwałowiskiem a odkrywką, który nigdy nie zostanie przekształcony przez kopalnię".
Kopalnia została zobowiązana, że roślinę przesadzi na teren Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia - czego na razie nie zrobiła, ale ma na to czas do jesieni przyszłego roku.

Kopalnia winą przesunięcia terminu przesadzenia chronionych roślin obarcza Greenpeace Polska. Działacze się do tego wmieszali i trzeba było przeprowadzić wizję lokalna, co opóźniło dalsze prace.

Dalej nic nowego - kopalnia twierdzi, że nie zaszkodzi Gopłu, a Greenpeace - wskazując na przykład goździka pysznego przekonuje, że to się stanie.
Udostępnij

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska