https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak zabezpieczysz rośliny w ogrodzie przed zimą. Te materiały ochronią krzewy i kwiaty przed mrozem

Agnieszka Kasperek
Wideo
od 12 lat
Mroźna, bezśnieżna zima potrafi dokonać w ogrodzie sporych spustoszeń i zniszczeń. Jeśli nie zadbamy o rośliny jesienią, to w kolejnym sezonie rośliny będą mizerne i słabe, będą kwitnąć i owocować słabo albo wcale, a cała nasza praca ogrodnicza pójdzie na marne. Dlatego zadbaj o zabezpieczenie roślin przed mrozem. Zobacz, jak to zrobić, kiedy, jakich użyć materiałów do konkretnych krzewów owocowych i kwiatów.

Kiedy okrywać rośliny w ogrodzie

Zabezpieczanie roślin w przydomowym ogrodzie czy w ogródkach działkowych to konieczność. Niektóre rośliny - kwiaty, krzewy - są mrozoodporne, jednak większość roślin może mocno ucierpieć w wyniku zimowych mrozów i wiatrów, zwłaszcza podczas bezśnieżnej zimy. Rośliny, które rosną w donicach, na czas zimy wystarczy przenieść w cieplejsze miejsce. Te, które będą zimować w gruncie, powinniśmy okryć.

Jednak jesienne działania w ogrodzie powinny być przeprowadzone "z głową". Nie ma potrzeby okrywać wszystkich roślin, gdyż część z nich świetnie sobie sama poradzi, a niektórym okrywanie może wręcz zaszkodzić. Inne z kolei muszą koniecznie zostać okryte, gdyż niskie temperatury i zimne wiatry po prostu je zniszczą (np. doprowadzą do przemarznięcia pędów). Dodatkowo, nie należy też zbytnio spieszyć się z okrywaniem roślin, gdyż nie zdążą się wówczas zahartować i również zmarnieją.

Z okrywaniem roślin w ogrodzie spokojnie można zaczekać nawet do połowy listopada, aż do temperatury -5 st. C., gdy wierzchnia warstwa gleby już zamarznie. Jeśli przykryjemy rośliny zbyt wcześnie, gdy na dworze jest jeszcze dodatnia temperatura, będą bardziej wrażliwe na mróz. Zwiększa się też wówczas ryzyko, że zgniją, a ich korzenie i pędy będą podgryzać gryzonie, które w okrywie zrobią sobie zimową kryjówkę.

Jakie rośliny wymagają zabezpieczenia przed zimą?

Przed niekorzystnym wpływem niskich temperatur i zimnych wiatrów należy ochronić przede wszystkim róże. Mrozy mogą im mocno zaszkodzić, doprowadzając do przemarzania pędów. Ochrony koniecznie wymagają również m.in. różaneczniki (rododendrony), wrzosy i wrzośce, budleja Dawida, hortensje, miskanty, magnolie, drzewka i krzewy owocowe, a także hiacynty, lilie, cyprysiki, ostrokrzewy, sosny, świerki.

Przed zimą należy również zabezpieczyć młode rośliny, a także te dopiero co posadzone. One są bardzo narażone na uszkodzenia spowodowane zimowymi warunkami atmosferycznymi.

Po co okrywa się rośliny na zimę?

Dzięki okrywaniu na zimę rośliny mogą przetrwać niesprzyjające warunki bez uszkodzeń, a na wiosnę znów bujnie zakwitnąć i owocować. Zimą gleba jest zamarznięta, przez co rośliny nie mogą pobierać odpowiedniej ilości wody. Okrywanie roślin i ściółkowanie chroni glebę przed przemarznięciem. Zimny wiatr wzmacnia efekt chłodu i naraża roślinę na przemarznięcie i przesuszenie. Jest to szczególnie niebezpieczne dla roślin zimozielonych, czyli tych, które nie zrzucają liści na zimę.

Tak zabezpieczysz rośliny w ogrodzie przed zimą i mrozem

Mroźna zima może zniszczyć rośliny, w pielęgnację których włożyliśmy mnóstwo czasu, wysiłku i pieniędzy. Zobacz w galerii, jak zabezpieczyć rośliny w ogrodzie przed nadchodzącą zimą.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska