Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Działka kupiona, a wody nie ma. Studnia głębinowa - jakie dokumenty i zgody są potrzebne przed i po budowie?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/przemokrzak
Wykopanie studni do głębokości 30 metrów nie wymaga pozwolenia. Co jednak w sytuacji, gdy wody na tej głębokości nie ma? A w najbliższym otoczeniu nie znajdziemy również wodociągów? Wówczas naszym ratunkiem będzie studnia głębinowa, jednak taka wymaga uzyskania zgody od Wód Polskich.

Zanim zabierzemy się za kopanie, potrzebujemy dokumentacji w postaci projektu robót geologicznych i dokumentacji hydrogeologicznej. Kiedy już studnia będzie, trzeba uzbroić ją w wodomierz monitorujący zużycie wód głębinowych oraz wykonać operat wodnoprawny, a to w celu uzyskania zgody na pobór wód głębinowych od Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Organy Wód Polskich udzieliły na obszarze regionu wodnego Noteci w okresie swego funkcjonowania 413 pozwoleń wodnoprawnych na pobór wód podziemnych., w okresie trzyletniej działalności, czyli od 1 stycznia 2018 r., informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy.

To też może Cię zainteresować

Przed tym, gdy zaczniemy budowę studni i korzystanie z wód głębinowych, każda dokumentacja powinna z urzędu posiadać decyzje z klauzulą ostateczności, podpowiada Wielkopolska Izba Rolnicza, która publikuje opis procedury budowy studni głębinowej na podstawie broszury „Procedury administracyjne budowy obiektów wodnych” (CDR Brwinów).

Przed budową studni głębinowej - co trzeba zrobić krok po kroku:

  • Zamówienie mapy do celów projektowych w skali 1:500 lub 1:1000 od uprawnionego geodety lub zamówienie mapy zasadniczej z podległego Starostwa Powiatowego – Wydziału Geodezji. Mapa koniecznie z klauzulą z urzędu geodezyjnego.
  • Przygotowanie mapy zasadniczej lub mapy do celów projektowych, na której oznaczyć należy miejsce planowanej studni głębinowej oraz przygotować Projekt robót geologicznych celem odwiercenia studni głębinowej.
  • Projekt robót składa się wraz z wnioskiem do Starostwa Powiatowego celem jego zatwierdzenia – czas oczekiwania na decyzję ok. 30 dni zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego.
  • Po otrzymaniu pozytywnej decyzji należy odczekać na jej uprawomocnienie – standardowo 14 dni.
  • Następnie należy dokonać zgłoszenia zamiaru rozpoczęcia robót geologicznych do Starostwa Powiatowego w terminie minimum 14 dni przed rozpoczęciem prac.
  • Po minimum 14 dniach od zgłoszenia można wykonać odwiert zgodnie z Projektem robót geologicznych w miejscu wyznaczonym przez hydrogeologa. Należy pamiętać o wykonaniu studni zgodnie z zapisami wykonanego Projektu robót geologicznych.

Studnia wywiercona i co dalej?

Już teraz wydaje się to skomplikowane? To dopiero początek.

Na podstawie wykonanego odwiertu należy przygotować dokumentację hydro-geologiczną, będącą dokumentacją powykonawczą. Dokumentacja ta jest zbiorem dokumentów ilustrujących wyniki badań warunków hydrogeologicznych wykonanych dla określonego obszaru. Dokumentacja ta opiera się na wynikach badań jakości wody w studni oraz na wykonanych pracach, a więc m.in. głębokości wykonanej studni w stosunku do planowanej w Projekcie robót geologicznych. Do dokumentacji wykonuje się również pompowania wstępne celem ustalenia maksymalnej wydajności studni. Maksymalna wydajność określana jest jako maksymalny pobór przy utrzymaniu stałego poziomu zwierciadła wody w studni.

To też może Cię zainteresować

Dokumentacja hydrogeologiczna wraz z wnioskiem składana jest do akceptacji (zatwierdzenia) do Starostwa Powiatowego – czas oczekiwania około 30 dni. Następnie po otrzymaniu pozytywnej decyzji należy odczekać na jej uprawomocnienie – standardowo 14 dni.

Na podstawie dokumentacji hydrogeologicznej należy przystąpić do opracowania operatu wodnoprawnego celem uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód głębinowych.

Pozwolenie wodnoprawne udzielane jest na pobór wód powyżej 5 m3/dobę średniorocznie w przypadku każdorazowego wykorzystania wody oraz na każdy pobór wody (niezależnie od ilości) na cele przemysłowe, w tym rolnicze. Rolnicy są zwolnieni z opłat za pobór wody do 5 m3 na dobę średnio w ciągu roku w ramach zwykłego korzystania z wód.

Zwykłe korzystanie z wód

W ustawie Prawo Wodne, zwykłe korzystanie z wód zdefiniowano jako pobór wód w granicach własnego gruntu na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub rolnego. Limit 5 m3 na dobę liczony jest średniorocznie. Zwykłe korzystanie z wód nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. W ramach zwykłego korzystania z wód nie przysługuje pobór na potrzeby działalności gospodarczej lub rolniczej, takie działanie bowiem kwalifikowane jest już jako usługa wodna, wymagająca uzyskania pozwolenia.

Pozwolenie wodnoprawne

Operat wraz z wnioskiem o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód głębinowych oraz wykonanie urządzenia wodnego składa się do podległego Zarządu Zlewni wraz z załącznikami, którymi są:

  • Wypisy z rejestru gruntów;
  • Mapa zasadnicza lub mapa do celów projektowych;
  • Zatwierdzona przez urząd dokumentacja hydrogeologiczna powykonawcza;
  • Wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (jeśli jest określony na obszarze inwestycji);
  • Płytka CD z dokumentacją w wersji elektronicznej.

Wykonanie studni głębinowej na działce nie wymaga uzyskania warunków zabudowy. Stąd też, w przypadku braku na obszarze inwestycji Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w dokumentacji (operacie wodnoprawnym) należy podać informację o braku konieczności uzyskania warunków zabudowy.

Operat jest rozpatrywany w terminie minimum 30 dni, jednakże czas zależy od obciążenia konkretnego Zarządu Zlewni. Czas na uzyskanie wszczęcia postępowania może wynosić od 30 do nawet 90 dni. Po otrzymaniu dokumentu stwierdzającego wszczęcie postępowania, decyzja pozwolenia wodnoprawnego zazwyczaj wydawana jest w terminie 14-21 dni. Należy po otrzymaniu decyzji postarać się o klauzule ostateczności, którą przybija Zarząd Zlewni w terminie 14 dni od odebrania pozwolenia wodnoprawnego.

Obowiązki wynikające z uzyskania pozwolenie wodnoprawnego to m.in.:

  • Dokonywanie pomiarów ilości pobranej wody;
  • Wykonywanie pomiarów wydajności ujęcia 4 razy w roku;
  • Wykonywanie pomiarów zwierciadła wody w studni 4 razy w ciągu roku;
  • Czyszczenie i utrzymanie studni w odpowiednim stanie – czyszczenie 1 raz w ciągu roku;
  • Analiza ilości pobieranej wody (wg wskazań wodomierza) celem nieprzekroczenia ilości podanej w decyzji pozwolenia wodnoprawnego) – pobór średnio-dobowy w skali roku;
  • Wszelkie awarie urządzeń pomiarowych zgłaszać należy do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (PGW WP);
  • Przeprowadzanie regularnych kontroli, przeglądów i konserwacji urządzeń do poboru wody;
  • W ramach uzyskanego pozwolenia wodnoprawnego uiszczać należy również opłaty do PGW WP za pobór wód podziemnych (opłata uzależniona od ilości pobranej wody).
  • W sytuacji konieczności poprawy jakości wody głębinowej zastosować należy urządzenia do jej oczyszczenia (uzdatniania) w postaci gotowej stacji uzdatniania wody (SUW). W takiej sytuacji pamiętać należy dodatkowo o konieczności:
  • Zgłoszenia budowy stacji uzdatniania do starostwa powiatowego (zgłoszenie robót budowlanych jako posadowienie gotowego kontenera);
  • Wykonać należy projekt wyposażenia SUW;
  • W ramach uzyskania pozwolenia wodnoprawnego przewidzieć należy odprowadzanie wód popłucznych z oczyszczania filtrów uzdatniających wodę;
  • Wody popłuczne odprowadzać można do studni chłonnej, rowu otwartego, cieku powierzchniowego oraz drenażu rozsączającego;
  • Uiszczanie dodatkowych opłat za odprowadzanie wód popłucznych do wód lub do ziemi wraz z regularnymi badaniami jakości odprowadzanych wód popłucznych.

ŹródłoL Wielkopolska Izba Rolnicza za CDR Brwinów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska