https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Działkowcy bliżej poprawek w rozporządzeniu o planach ogólnych gmin. "Zieleń jest potrzebna w każdej strefie życia"

Agnieszka Romanowicz
- Rozporządzenie niesie realne zagrożenie dla większości ROD, które funkcjonują w naszym okręgu - informuje Zarząd ROD w Bydgoszczy.
- Rozporządzenie niesie realne zagrożenie dla większości ROD, które funkcjonują w naszym okręgu - informuje Zarząd ROD w Bydgoszczy. Pixabay
Polski Związek Działkowców opracował zmiany w rozporządzeniu, które zagraża przyszłości rodzinnych ogrodów działkowych. Związek dostał w tej sprawie zielone światło od Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

- Użytkownicy działek z wielką nadzieją przyjęli wiadomość o wynikach spotkania władz krajowych Polskiego Związku Działkowców (PZD) z kierownictwem Ministerstwa Rozwoju i Technologii. W pełni popieramy stanowisko naszych władz w sprawie nowelizacji rozporządzania o planach ogólnych gminy - pisma o podobnej treści wpływają do PZD i resortu technologii.

60 proc. ROD w Polsce jest zagrożonych

Chodzi o rozporządzenie z 8 grudnia 2023 r., zgodnie z którym do 1 stycznia 2026 r. każda gmina musi opracować tzw. plan ogólny. Wiąże się to z wyznaczeniem 13 stref funkcjonalnych:

  • mieszkaniowa wielorodzinna
  • komunikacyjna
  • zagrodowa
  • usługowa
  • otwarta
  • handlu wielkopowierzchniowego
  • zabudowy gospodarczej
  • produkcji rolniczej
  • infrastrukturalna
  • cmentarzy
  • górnictwa
  • zieleni i rekreacji
  • wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną

Problem w tym, że działki ROD przewidywane są tylko w dwóch ostatnich strefach.

- W wyniku tego rozporządzenia zagrożonych jest 60 procent ROD w Polsce, ponieważ gmina, która nie wprowadzi ogrodu działkowego do strefy planistycznej, ma możliwość wystąpienia o jego likwidację - wyjaśniał Eugeniusz Kondracki, prezes PZD na spotkaniu z Krzysztofem Paszykiem, Ministrem Rozwoju i Technologii.

Działki we wszystkich strefach

Do tej rozmowy doszło pod koniec czerwca br.

- W wyniku spotkania uzgodniono koncepcję zmiany rozporządzenia oraz ustalono, że Polski Związek Działkowców opracuje konkretną propozycję nowelizacji przepisów - informuje PZD.

Po dokładniejszej analizie dokumentu, związek działkowców rozszerzył swoje stanowisko w tej sprawie.

- Bowiem ogrody powinny być umieszczone we wszystkich strefach planistycznych jako profil podstawowy - podkreśla Krajowa Rada PZD.

Wyjaśniamy, że obecnym rozporządzeniu ROD-y mają najniższy status, tzw. profil dodatkowy.

Ogrody to filtr dla miejskiego powietrza

- Tymczasem zieleń istnieje i jest potrzebna w każdej strefie życia, a w niektórych wręcz niezbędna jako filtr na trucizny w powietrzu - podkreślają działkowcy.

- Aktualnie nasze ogrody funkcjonują we wszystkich strefach i tak powinno pozostać - wtórują członkowie zarządów ogrodów działkowych w Bydgoszczy. - W pełni popieramy propozycję nowelizacji rozporządzenia, aby nadać ogrodom działkowym status profilu podstawowego w każdej strefie planistycznej.

- To obecnie jedyne rozwiązanie, które zagwarantuje, że przyjęcie planu ogólnego wobec żadnego ROD nie będzie skutkowało negatywnymi konsekwencjami - argumentuje Krajowa Rada PZD.

Zmiana ta nie ma ograniczyć władztwa planistycznego gmin, a wręcz je rozszerzyć.

- W dalszym ciągu zachowają one bowiem prawo do rozstrzygania o przeznaczeniu terenu zajmowanego przez ROD w uchwale o przyjęciu miejscowego planu zagospodarowana przestrzennego - wyjaśnia PZD.

Argumenty za zmianami mają też działkowcy z naszego regionu.

- W obecnym kształcie rozporządzenie niesie realne zagrożenie dla większości ROD, które funkcjonują w naszym okręgu, a nie znalazłby się w planach ogólnych gminy - informuje Zarząd ROD w Bydgoszczy. - Radykalnie pogarsza to sytuację prawną działkowców i ich rodzin, gdyż stworzy warunki do przejmowania terenów ROD na cele komercyjne.

W opinii Krajowej Rady PZD, rozporządzenie wręcz tworzy warunki do omijania regulacji służących ochronie ROD i praw działkowców.

- Bo umożliwia ominięcie zasady przypisanej w ustawie o ROD, zgodnie z którą odjęcie ogrodom ochrony przed likwidacją wymaga podjęcia przez radę gminy uchwały w sprawie przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Stąd rozporządzenie to stoi w sprzeczności z ustawą o ROD - zaznacza PZD.

Ministerstwo nie wyklucza korekt

Resort technologii i rozwoju nie odniósł się jeszcze do propozycji wprowadzenia ROD do wszystkich stref planistycznych w profilu podstawowym.
MRiT rozpatruje uwagi i nie wyklucza korekt w rozporządzeniu, a obowiązujący w nim dobór stref tłumaczy tym, że w ramach strefy nie powinno łączyć się funkcji konfliktowych, np. produkcji oraz wypoczynku.
Do sprawy wrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska