MKTG SR - pasek na kartach artykułów

AGRO-TECH w Minikowie 2024 - wystawa zwierząt, pokaz sprzętu i debata z udziałem ministra rolnictwa

Agnieszka Romanowicz
6 i 7 lipca 2024 r. w Minikowie odbywają się Międzynarodowe Targi Rolno-Przemysłowe AGRO-TECH. Wśród wielu atrakcji 6 lipca była Regionalna Kujawsko-Pomorska Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Jak widać, zwierzęta bardzo się podobały.
6 i 7 lipca 2024 r. w Minikowie odbywają się Międzynarodowe Targi Rolno-Przemysłowe AGRO-TECH. Wśród wielu atrakcji 6 lipca była Regionalna Kujawsko-Pomorska Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Jak widać, zwierzęta bardzo się podobały. Agnieszka Romanowicz
Trwają Międzynarodowe Targi Rolno-Przemysłowe AGRO-TECH. 6 lipca 2024 r. było wielu odwiedzających i wystawców oraz debata z udziałem ministra rolnictwa. 7 lipca to kolejny dzień atrakcji dla rolników i nie tylko.

6 lipca 2024 r. na rozległym terenie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie było tłoczno. Rolnicy z rodzinami, ciekawi najnowocześniejszych rozwiązań w rolnictwie, odwiedzali liczne stoiska. Większość terenu zajął sprzęt. Rolnicy zaglądali do maszyn, była też okazja do jazdy ciągnikami retro. Jak zwykle, potężny sektor zajęli ogrodnicy. Co trzeci gość targów dźwigał jakąś roślinę.

Dni Pola i wystawa zwierząt hodowlanych

Wspólnie z Politechniką Bydgoską ODR zorganizował Kujawsko-Pomorskie Dni Pola. Na ponad 15 ha zademonstrowali blisko 400 odmian roślin uprawnych. Politechnika Bydgoska pokazała też prototypową, mobilną instalację agrofotowoltaiczną. Było wiele wspólnych wydarzeń, m. in. warsztaty „Jak uprawiać zioła?” czy „Obrazowanie spektralne z wykorzystaniem dronów w rolnictwie”.
Jak zawsze, odbyła się Regionalna Kujawsko-Pomorska Wystawa Zwierząt Hodowlanych, która promowała postęp hodowlany i polskie razy zwierząt. W tym roku prezentowane było bydło mleczne, bydło ras mięsnych, owce, kozy i drób. Najlepsze okazy uhonorowane zostały tytułami czempiona. Hodowcy wykorzystali okazję do wymiany doświadczeń, a odwiedzający, zwłaszcza dzieci, do pogłaskania zwierząt.

Debata o Polsce w Unii Europejskiej

O godz. 17 w Centrum Konferencyjnym Transferu Wiedzy i Innowacji im. Leona Janty-Połczyńskiego rozpoczęła się debata pn. „Rolnictwo dziś i jutro” na temat 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Najważniejszym uczestnikiem debaty był Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Uczestniczyli w niej również:

  • prof. dr hab. inż. Anna Wenda-Piesik, dziekan Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej
  • Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych
  • Jan Szopiński, zastępca Dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
  • Andrzej Chmielecki, wiceprezes zarządu SGB-Bank S.A.
  • Aleksandra Piotrowska, prezes zarządu ZIP AGRO sp. z o. o.
  • Mirosław Spochacz, doradca rolniczy KPODR w Minikowie, kierownik PZDR w Żninie

Pytania zadawała Lucyna Talaśka-Klich, zastępca redaktor naczelnej „Gazety Pomorskiej” redaktor i naczelna „Strefy Agro”.

- Czy polskie rolnictwo więcej zyskało niż straciło? - zwróciła się do rozmówców.

- 99 proc. pozytywów i dobrze wykorzystanych szans i jeden proc. strat - odpowiedziała prof. Anna Wenda-Piesik. - Ja nie wyobrażam sobie innej drogi dla Polski. Jesteśmy konkurencyjni, dogoniliśmy rolnictwo zachodnie, praktycznie mamy te same technologie co na świecie, w niektórych obszarach jesteśmy w czołówce z Francją, Niemcami, Włochami. Bardzo polepszyły się warunki życia na wsi, to elitarne społeczności producentów, którzy mają bardzo wysoki poziom życia, ludzie w mieście nie osiągnęli takich sukcesów, jak na wsi. W czym upatruję ten jeden procent strat? W mentalnym wysiłku, który trzeba było włożyć, żeby to przeobrażenie mogło nastąpić. Trzeba było zacząć inaczej myśleć, przestawić się na mechanizmy wolnorynkowe. Niektórych dużo to kosztowało.

- Znaleźliśmy się w zupełnie nowej sytuacji – mówił minister rolnictwa. - Przyszły nowe regulacje, które z perspektywy czasu oceniam bardzo wysoko. To wielka zasługa naszych inspekcji: od weterynarii przez ochronę roślin, doradców, nauki, wielu ludzi, którzy przyspieszyli ten proces - ocenił minister rolnictwa.

Laureaci kilku plebiscytów

Po debacie wręczono wyróżnienia w kilku plebiscytach, m. in. „Mistrzowie Agro 2024”, organizowanym przez „Express Bydgoski”, „Gazetę Pomorską” i „Nowości – Dziennik Toruński”. Zgłoszono do niego 2540 kandydatów, oddano 25 100 głosów. Więcej o tym wydarzeniu i innych plebiscytach napiszemy w kolejnych wydaniach „Pomorskiej”.

Jutro (7 lipca 2024 r.) kolejny dzień targów AGRO-TECH (od godz. 10 do 17). W programie 7 lipca m. in. Konkurs Młodego Hodowcy (prezentacja cieląt przez dzieci hodowców) i wręczenie nagród wyróżnionym hodowcom, połączone z pokazem nagrodzonych zwierząt (superczempiony, czempiony i wiceczempiony).

Zobaczcie relację z pierwszego dnia wydarzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska