https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Działo się! Kiszenie kapusty z Kołem Gospodyń Wiejskich Zielnowo pod Grudziądzem

Aleksandra Pasis
Opracowanie:
Sąsiedzkie kiszenie kapusty w Zielnowie w gminie Radzyń Chełmiński pod Grudziądzem
Sąsiedzkie kiszenie kapusty w Zielnowie w gminie Radzyń Chełmiński pod Grudziądzem Nadesłane/Facebook /KGW Zielnowo
Już tradycją jest, że jesienią Koło Gospodyń Wiejskich z Zielnowa w gm. Radzyń Chełmiński pod Grudziądzem spotyka się by kisić staropolskim zwyczajem kapustę. Tak było i teraz! Zobaczcie i przeczytajcie jak to wyglądało.

Spis treści

W staropolskiej, mircynej chatce w Zielnowie spotkały się trzy rodziny z gminy Radzyń Chełmiński w powiecie grudziądzkim, aby wspólnie spędzić czas, a przede wszystkim ukisić kapustę. Była dobra zabawa, a niebawem .... będzie pyszna strawa.

Do kiszenia zużyto 40 główek dorodnej kapusty. - Nasze panie zajęły się przygotowaniem kapusty: umyły, oszczyściły, wykroiły głąby - wylicza Benedykt Kalinowski z Zielnowa. - A panowie w ramach pomocy szatkowali i ubijali. W trakcie dodawaliśmy sól. W naszej recepturze najbardziej sprawdza się sól kamienna.

Czytaj też:

Kapusta po ukiszeniu trafi do pierogów na święta

Szatkowanie odbywało się do kamiennych garnków w kształcie beczek. A następnie tłuczkiem do kapusty - ubijano ją. Teraz kapustę należy każdego dnia przebijać palikiem, aby odgazować ją. Można dodać w zależności kto co lubi marchewkę, kminek. - Kisić musi się w pomieszczeniu gdzie jest powyżej 20 stopni Celsjusza - dodaje Benedykt Kalinowski. - Gdy jest już ukiszona z kolei musi być przechowywana w chłodnym pomieszczeniu.

Jak wspominają członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Zielnowie, przesąd mówi aby kisić kapustę w październiku, gdyż... po Wszystkich Świętych będzie gorzka.

- Ukiszona kapusta posłuży nam do pierogów na święta Bożego Narodzenia - dodaje Jadwiga Szatkowska z KGW Zielnowo.

"Dziady" na Zamku w Radzyniu Chełmińskim. Będzie cykl warsztatów

A już w sobotę, 26 października "Dziady" na zamku w Radzyniu Chełmińskim. Przygotowano sporo atrakcji. Wśród nich warsztaty w trakcie, których będzie możliwość stworzenia własnoręcznie:

  • świec z węzy pszczelej,

  • glinianych kaganków do świec,

  • kadzideł ziołowych.

W okresie Jesiennych Dziadów, kiedy wspominamy naszych przodków, ogień jest bardzo istotny. To on daje nam ciepło, światło i strawę.

Wstęp jest bezpłatny. Nie ma też potrzeby zapisywania się wcześniej na warsztaty. Dostępne będą co najmniej 3 stanowiska warsztatowe i punkt z rozgrzewającą herbatą oraz aromatyczną kawą. Stanowiska będą zajmowane za zasadzie rotacji, do wyczerpania materiałów.

Impreza potrwa w godz. 15.30 - 17. Organizatorem jest PATREDINO Patrycja Piłat -Wyrwińska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska