Dzieci rolników dostaną 1500 złotych wsparcia na komputer. Tyle na rodzinę rolnicza

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Niektórzy uczniowie bardzo potrzebują komputerów. W szkołach prowadzono zbiórki używanego sprzętu, ale potrzeby są znacznie większe
Niektórzy uczniowie bardzo potrzebują komputerów. W szkołach prowadzono zbiórki używanego sprzętu, ale potrzeby są znacznie większe Łukasz Kaczanowski
Do końca br. rodziny rolnicze mogą składać wnioski o pomoc na dofinansowanie kosztów zakupu komputera stacjonarnego lub laptopa wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką. Pod uwagę brany jest dochód.

Do końca br. rodziny rolnicze mogą składać wnioski o pomoc na dofinansowanie kosztów zakupu komputera stacjonarnego lub laptopa wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką. Pod uwagę brany jest dochód.

- Komputer mamy w domu jeden - trzyletniego laptopa - a synów w wieku szkolnym dwóch - mówi rolniczka z pow. bydgoskiego. - Starszy chodzi już do szkoły średniej, młodszy do podstawówki. Teoretycznie jest jeszcze jeden komputer - stacjonarny, ale on nadaje się już tylko do zabawy, bo jest przestarzały. Gdy są lekcje zdalne, to ten, który ma np. klasówkę siada do laptopa, a drugi korzysta ze smartfona. Nie ma co ukrywać - kłótnie o prawo do laptopa między nimi są, ale jakoś musimy to pogodzić. A jeszcze wieczorami z tego laptopa korzysta mąż, który jest rolnikiem, ale i dorabia jeszcze poza gospodarstwem, bo gruntów mamy za mało, żeby się tylko z roli utrzymać.

Kupią drugiego laptopa i mają szansę na pomoc

Od nas rolniczka dowiedziała się, że także jej rodzina będzie mogła skorzystać z pomocy w wysokości 1500 zł. - No to kupimy drugiego laptopa i wreszcie każdy będzie mógł korzystać ze swojego! - dodała.

Ewa Szczypiorska, z zawodu nauczycielka, która od wielu lat kieruje sołectwem Żalno (gm. Kęsowo) uważa, że taka pomoc przyda się wielu rolniczym rodzinom, szczególnie tym, gdzie gospodarstwo jest małe, a dochody niewielkie. - Bo w niektórych rodzinach trzeba wybierać, które z dzieci korzysta z komputera. No i jedno z dzieci traci, a jeśli jedno z nich jest w szkole średniej, to zwykle to ze szkoły podstawowej jest „drugie w kolejce”.

- Zachęcam do skorzystania z tej pomocy - mówi Jolanta Sobecka, dyr. Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.- Wypełnienie wniosków nie będzie trudne.

ARiMR podaje, że pomoc będzie przysługiwała rodzinie:

  • lw skład której wchodzi co najmniej dwoje dzieci w wieku do 18 lat, uczących się w szkole podstawowej lub ponadpodstawowej w roku szkolnym 2020/2021;
  • w której co najmniej jedno z rodziców/opiekunów prowadzi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym;
  • w której co najmniej jednemu z rodziców/opiekunów został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
  • w której łączny dochód uzyskany przez rodziców/opiekunów w 2019 r., podzielony na rodziców/opiekunów i dzieci w wieku do 18 lat nie przekracza w przeliczeniu na osobę 1 200 zł miesięcznie;
  • która nie otrzymała w ostatnich trzech latach poprzedzających dzień złożenia tego wniosku, komputera stacjonarnego lub przenośnego, zakupionego ze środków publicznych lub środków organizacji pozarządowych lub zwrotu kosztów, lub dofinansowania zakupu tych rzeczy.

Wsparcie będzie przyznawane jednemu z rodziców lub opiekunów na jego wniosek złożony do biura powiatowego ARiMR.
- Taka pomoc to bardzo dobry pomysł, bo nie każdą rodzinę rolniczą stać na zakup drugiego komputera do nauki - uważa Janusz Walczak, przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Województwa Kujawsko-Pomorskiego. - A nauka zdalna w czasie pandemii może przecież jeszcze potrwać. Oby sposób wyliczenia dochodu rolnika nie był krzywdzący. Bo inaczej gospodarz wylicza dochód np. dla potrzeb KRUS-u, a inaczej dla banku.

Jak obliczyć ten dochód? O tym na stronie internetowej: Wniosek o komputer

Laptopy niestety drożeją w sklepach. Praca i nauka zdalna podnoszą ceny

Agencja informuje, że wsparcie można otrzymać na sprzęt komputerowy zakupiony w terminie: 10 grudnia 2020 r. - 31 marca 2021 r. Rodzic lub opiekun musi do 15 kwietnia 2021 r. dostarczyć fakturę potwierdzającą zakup takiego sprzętu do biura powiatowego ARiMR.

- Jeśli do tej sumy rodzice dodadzą pieniądze z 500 plus, to może wystarczyć na dobrego laptopa - dodaje pani sołtys z Żalna. - Szkoda tylko, że odkąd więcej osób potrzebuje komputerów do pracy i nauki zdalnej, to laptopy drożeją!

Meszki bolimuszki utrapieniem wakacji

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie