https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziecko przed komisją

(re)
Od nowego roku dzieci do 16. roku życia muzą stawać przed powiatowymi zespołami do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności.

     Tych zmian nie spodziewali się rodzice dzieci niedosłyszących, które korzystają z terapii w poradni rehabilitacji dzieci i młodzieży z wadami słuchu we Włocławku. - W styczniu nie dostałam zasiłku, w ośrodku pomocy społecznej kazano stanąć dziecku przed komisją. Przecież do tej pory wystarczyło, jeśli lekarz zajmujący się córką wystawił odpowiednie zaświadczenie - _mówi Dorota Kijewska, mama 9-letniej Anity.
     Rodzice poczuli się zaniepokojeni, gdyż jak twierdzą, pracownicy ośrodków pomocy społecznej nie potrafili wyjaśnić, dlaczego do otrzymania zasiłku wymagane będzie orzeczenie komisyjne.
- Na opiekę nad moją córką lekarz wydał mi zaświadczenie uprawniające mnie do zasiłku pielęgnacyjnego, który powinnam dostawać jeszcze przez osiem lat. Córka ma głęboki niedosłuch, absurdem byłoby podważać w takim wypadku decyzję specjalisty z Warszawy - denerwuje się pani Mirosława.
     - _Osoby, które otrzymały przed pierwszym stycznia tego roku zaświadczenie uprawniające do zasiłku pielęgnacyjnego na dłuższy okres, będą go dostawać do daty zapisanej przez lekarza
- uspokaja Ola Kraszewska, naczelnik wydziału zasiłków w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych we Włocławku. - Jednak jeśli zaświadczenie, które obowiązywało na przykład do stycznia 2002 roku nie zostało przedłużone w grudniu ubiegłego roku, to zgodnie ze zmienioną ustawą o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych, do otrzymania zasiłku na dziecko do szesnastego roku życia wymagane będzie orzeczenie o niepełnosprawności.
     Oznacza to stawanie przed powiatowymi zespołami do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności. _- To dodatkowa robota papierkowa, a dla nas kłopot - _żalą się rodzice niedosłyszących dzieci.
     **

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska