Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziedzictwo smaków Kujawsko-Pomorskiego. Coraz więcej członków regionalnej sieci

(AB)
Członkiem sieci jest m.in. Rodzinna Pasieka  znanych pszczelarzy Jacka i Tomasza Paulów w Gniewkowie
Członkiem sieci jest m.in. Rodzinna Pasieka znanych pszczelarzy Jacka i Tomasza Paulów w Gniewkowie Fot. DKKiP
Regionalna sieć Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze, będąca częścią Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego powiększyła się o kolejnych wytwórców smakowitości. Wśród nich jest zakład przetwórstwa mięsnego w powiecie inowrocławskim.

Województwo kujawsko-pomorskie jest regionem członkowskim Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego od stycznia 2012 r. Główną ideą sieci jest inspirowanie rozwoju turystyki i lokalnej przedsiębiorczości, poprzez promocję lokalnych i regionalnych produktów żywnościowych, wytwarzanych z lokalnych surowców rolnych. W naszym regionie lista wyrobów tradycyjnych jest długa, nie brakuje też wytwórców pielęgnujących kulinarną tradycję, promujących kujawsko-pomorskie smaki.

- Członkami regionalnej sieci są małe i średnie firmy branży rolno-spożywczej - producenci i dystrybutorzy żywności, w tym gospodarstwa rolne, gospodarstwa agroturystyczne, przedsiębiorstwa rybackie, restauracje i inne punkty gastronomiczne oraz sprzedawcy hurtowi i detaliczni - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego.

Charakterystyczne oznaczenie - biała czapka kucharska tzw. budyniówka z nożem i widelcem na błękitnym tle, wraz z opisem: „Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze” potwierdza, że wyróżnione nim produkty żywnościowe i potrawy charakteryzują się najwyższą jakością. Wybierając tak oznakowane produkty, nabywamy żywność związaną z naszym regionem - wytworzoną z surowców pochodzących z regionu Kujaw i Pomorza, z zastosowaniem tradycyjnych receptur i metod.

W ostatnim czasie grono członków powiększyło się o kolejne firmy, które uzyskały prawo do posługiwania się marką sieci regionalnej Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze. Wśród nich są Zakłady Mięsne Viando, Sp. z o.o, Spółka Komandytowa, mające siedzibę w Radojewicach (gm. Dąbrowa Biskupia). Sieć regionalna liczy już 72 członków. Wśród nich - obok Viando - są inne firmy z Kujaw i Pałuk - Bankiet Wiesław Królak w Łabiszynie★ Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi Andrzej Klonecki w Kruszwicy ★ Masarnia Władysławowo sp.j., (gm. Łabiszyn★producent słodyczy Inpol Gronikowscy w Inowrocławiu★ PW Ewa Piskorska Olejarnia w Kołodziejewie (gm. Janikowo)★ Pasieka Rodzinna Jacek i Tomasz Paul w Gniewkowie★ Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy Zakład Doświadczalny w Kołudzie Wielkiej (gm. Janikowo), PPUH Kwiecińscy Sp. J. w Bożejewiczkach (gm. Żnin) ★ hotel i restauracja Martina w Żninie.

- Samorząd województwa wspiera członków sieci regionalnej Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze poprzez organizację wielu działań promocyjnych. Dzięki temu członkowie zyskują dodatkowe okazje do promocji swoich produktów poprzez wspólny udział w targach, wystawach i wielu imprezach promujących dobrą żywność z regionu - dodaje B. Krzemińska.

Warto dodać, że firmy zrzeszone w ramach sieci regionalnej mają możliwość zamieszczenia informacji o własnej działalności i ofercie na międzynarodowej stronie internetowej Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, a także w materiałach promocyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska