MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki społeczności Szkoły Podstawowej nr 5 kolejne pokolenia pamiętać będą o zasłużonym dla Inowrocławia rodzie Krzymińskich. Zdjęcia

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Uroczyste spotkanie przy odnowionych płytach nagrobnych na cmentarzu Zwiastowania NMP. Modlitwie za zmarłych przewodniczył ks. kanonik Paweł Kowalski
Uroczyste spotkanie przy odnowionych płytach nagrobnych na cmentarzu Zwiastowania NMP. Modlitwie za zmarłych przewodniczył ks. kanonik Paweł Kowalski
Z inicjatywy społeczności Szkoły Podstawowej nr 5 w Inowrocławiu na miejscowym cmentarzu parafii Zwiastowania NMP odbyło się uroczyste spotkanie przy odrestaurowanych grobach rodziny Krzymińskich.

Patronem szkoły jest dr Józef Krzymiński, pierwszy prezydent Inowrocławia w pozaborowej Polsce. Wraz z żoną i jednym z czterech synów spoczywa na cmentarzu przy ul. Marulewskiej w Inowrocławiu. Jego grobem opiekuje się SP nr 5, której przyznano tytuł Opiekuna Miejsc Pamięci. Część członków rodziny patrona inowrocławskiej „Piątki” i powinowatych spoczywa też na cmentarzu parafii Zwiastowania NMP w Inowrocławiu. To właśnie tam odbyło się uroczyste spotkanie zorganizowanie przez szkołę i Towarzystwo Miłośników Miasta Inowrocławia.

- Okazją do niego było odnowienie podniszczonych upływem czasu dwóch płyt nagrobnych. W wyniku przeprowadzonej przez naszą szkołę kwerendy archiwalnej, współpracy z archiwami, USC oraz rodziną Krzymińskich z Warszawy i Szczecina udało się ustalić zatarte i nieczytelne napisy nagrobne. Przedstawiciele szkoły brali także udział w kwestach organizowanych na inowrocławskich cmentarzach - informuje przedstawiciel SP nr 5.

W rodzinnym grobie na cmentarzu Zwiastowania NMP umieszczone są 2 płyty . Spoczywają tu m. in. prawnik adwokat Mieczysław Popławski przyrodni brat żony patrona szkoły oraz lekarz dr Józef Leon Krzymiński, syn patrona. Drugi nagrobek to także miejsce wiecznego spoczynku osób związanych z pierwszym prezydentem Inowrocławia.

- Znajduje się tam także symboliczny grób, z memoratywnym napisem, Witolda Krzymińskiego, prawnika, najmłodszego syna patrona, zamordowanego w Katyniu - słyszymy.

W uroczystości na cmentarzu uczestniczył wnuk patrona SP nr 5, Janusz Krzymiński, poeta, przyjaciel szkoły. Do Inowrocławia przybył wraz z dziećmi Joanną i Wojciechem. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli Rady Miejskiej i regionalistów. Przemówienia okolicznościowe nawiązujące do historii rodziny oraz odnowienia grobów wygłosili prezes zarządu TMMI Grzegorz Roszak i dyrektor SP nr 5 Ireneusz Zieliński.

W sposób szczególny, wierszem i pieśnią, uczniowie szkoły uczcili pamięć dwóch synów patrona: Józefa Leona oraz Witolda Aleksandra. Delegacje TMMI i SP nr 5 oraz przedstawiciele rodziny złożyli kwiaty, zapalili znicze. Modlitwie za zmarłych przewodził ks. kanonik Paweł Kowalski.

Organizację uroczystości oraz występ uczniów przygotowali: Natalia Gronowska, Agnieszka Kędzierska i Ireneusz Zieliński oraz zarząd TMMI.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzięki społeczności Szkoły Podstawowej nr 5 kolejne pokolenia pamiętać będą o zasłużonym dla Inowrocławia rodzie Krzymińskich. Zdjęcia - Inowrocław Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska