
Dzień Kolejarza. Ladacznica, kibel, wibrator? Takim żargonem mówią kolejarze
25 listopada przypada Dzień Kolejarza. Zajrzeliśmy do Małego Słownika Żargonu Kolejowego. Co tam znaleźliśmy? Słowa, które należy traktować z przymrużeniem oka i humorem. Zobaczcie na kolejnych slajdach.

A
Anglik - wyprodukowane w Wielkiej Brytanii uniwersalne lokomotywy elektryczne EU06. Pierwszy z dwudziestu elektrowozów trafił do Polski w 1962 roku. „Anglik" to protoplasta popularnej serii lokomotyw EU07.
ambulans - wagon pocztowy.

B
bana - pociąg.
badyle - są to pantografy, czyli odbieraki prądu w pojazdach elektrycznych.
Bohun - wagon piętrowy z serii Bdhpumn w kolorach żółtym i niebieskim. wagon piętrowy z serii Bdhpumn w kolorach żółtym i niebieskim.
bliźniak - elektryczna lokomotywa towarowa ET41.
Bolek i Lolek - dwuczłonowa lokomotywa towarowa serii ET41, nazywana też jamnikiem.
bombowiec - dwuczłonowa lokomotywa towarowa produkcji czeskiej. Nazwa wzięła się od dźwięku, jaki powstaje podczas przejazdu.
bonanza - pasażerski wagon typu 102A (bezprzedziałowy).
budyń - nie chodzi o posiłek w wagonie barowym. To zmodernizowane lokomotywy EP07, które miały charakterystyczne kremowo - czerwone malowanie przypominające budyń śmietankowy z polewą truskawkową.
byk - ciężka towarowa lokomotywa elektryczna ET22. W Pafawag we Wrocławiu powstało ponad 1 OOO elektrowozów tego typu. Niektóre nazywane są też Helmut lub rekin (mają charakterystyczny inny wygląd świateł). To najpopularniejsza lokomotywa towarowa w Polsce.

C
cegła - tak nazywano książkowy sieciowy rozkład jazdy. Publikacja była zawsze tak wielka i ciężka jak cegła. Taki rozkład, jakby spadł komuś na głowę mógł zabić.
ciuchcia - parowóz (także czajnik, kopciuch, parówa, sagan).
Czapajew - dwuczłonowa lokomotywa towarowa serii ET 42 wyprodukowana w radzieckich zakładach NEWZ.
Czech - elektryczna lokomotywa pasażerska serii EUOS/EPOS. Lokomotywy powstały w Czechosłowacji.
czajnik- parowóz (także ciuchcia, kopciuch, parówa, sagan).
czerwony kapturek- to bajkowe określenie zarezerwowane jest do dyżurnego ruchu (nazwa ze względu na czerwoną czapkę).