Dzień Liczby Pi
Dzień Liczby Pi od 30 lat obchodzony jest co roku, 14 marca. W ostatnich latach staje się coraz popularniejsze również w Polsce. Dlaczego święto Liczby Pi obchodzone jest właśnie 14 marca? Dzień Liczby Pi wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego Liczby Pi, jako że data „14 marca” zapisywana jest w amerykańskim formacie daty jako „3.14”.
Jak donosi Wikipedia, pierwsze obchody Dnia Liczby Pi miały miejsce w 1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco, z inicjatywy Larry’ego Shawa. W języku angielskim słowa pi oraz pie (ciasto, placek) mają zbliżoną wymowę, a placki często są okrągłe. Z tego powodu w Dniu Liczby Pi podawanymi daniami są pizza pie (placki pizzy), apple pie i inne podobne ciasta.
Czym jest Liczba Pi, ile wynosi?
Czym jest Liczba Pi? Liczba Pi, zwana także ludolfiną, to stała matematyczna, która pojawia się w wielu działach matematyki i fizyki. Skąd wiemy, ile wynosi Liczba Pi? Można ją wyliczyć poprzez stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Liczba Pi jest wartością stałą, ale niewymierną, najczęściej podaje się ją z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, wtedy Liczba Pi wynosi 3,14.
Dlaczego Liczba Pi jest nazywana Liczbą Pi lub ludolfiną?
Wikipedia wskazuje, że symbol opisujący Liczbę Pi wprowadził w 1706 roku William Jones w książce Synopsis Palmariorum Mathesos (to znak pierwszej literą greckiego słowa περίμετρον – perimetron, czyli obwód) a rozpowszechnił go później Leonhard Euler. Liczba Pi jest znana także jako stała Archimedesa lub ludolfina – tak została nazwana na cześć Ludolpha van Ceulena (obaj obliczyli przybliżone wartości Liczby Pi, przy czym van Ceulen zrobił to z dokładnością do 35 miejsc po przecinku).
Dzień Liczby Pi Google dało Doodle
Dzień Liczby Pi postanowiła uhonorować nawet wyszukiwarka Google, przygotowując z tej okazji specjalne Doodle. Jak wygląda Google Doodle z okazji Dnia Liczby Pi? Zobaczycie poniżej.

Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju [08.03.2018]