Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stephen Hawking nie żyje. Słynny brytyjski fizyk na wózku miał 76 lat [wideo]

mw-g, AIP
Stephen Hawking nie żyje. Zmarł w środę (14 marca)) nad ranem w swoim domu w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Informację o śmierci Stephena Hawkinga potwierdził rzecznik Uniwersytetu Cambridge. Słynny brytyjski fizyk cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne (ALS). 8 stycznia Stephen Hawking obchodził 76. urodziny.
Stephen Hawking nie żyje. Zmarł w środę (14 marca)) nad ranem w swoim domu w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Informację o śmierci Stephena Hawkinga potwierdził rzecznik Uniwersytetu Cambridge. Słynny brytyjski fizyk cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne (ALS). 8 stycznia Stephen Hawking obchodził 76. urodziny. Xocoyotzin (zdjęcie udostępnione na zasadach licencji Creative Commons 2.0)
Stephen Hawking nie żyje. Zmarł w środę (14 marca) nad ranem w swoim domu w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Informację o śmierci Stephena Hawkinga potwierdził rzecznik Uniwersytetu Cambridge. Słynny brytyjski fizyk cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne (ALS). 8 stycznia Stephen Hawking obchodził 76. urodziny.

Stephen Hawking urodził się 8 stycznia 1942 r. w Oksfordzie.

Był kosmologiem, fizykiem i astrofizykiem. W swoich badaniach i analizach zajmował się przede wszystkim czarnymi dziurami i grawitacją kwantową.

Stephen Hawking nie żyje. Zmarł w środę (14 marca)) nad ranem w swoim domu w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Informację o śmierci Stephena Hawkinga potwierdził
Stephen Hawking nie żyje. Zmarł w środę (14 marca)) nad ranem w swoim domu w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Informację o śmierci Stephena Hawkinga potwierdził rzecznik Uniwersytetu Cambridge. Słynny brytyjski fizyk cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne (ALS). 8 stycznia Stephen Hawking obchodził 76. urodziny. NASA

Sławę przyniosła mu bestsellerowa książka "Krótka historia czasu", wydana w 1988 r. Książka trafiła nawet do "Księgi rekordów Guinnessa" jako najdłużej utrzymująca się pozycja na liście bestsellerów w Anglii.

źródło: US CBS/x-news

Był najdłużej żyjącym pacjentem ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS). O chorobie dowiedział się, gdy miał 21 lat. Przez większość życia poruszał się na wózku. Kiedy jego stan znacząco się pogorszył, porozumiewał się za pomocą syntezatora mowy. Mimo paraliżu ciała i trudności w porozumiewaniu się, cały czas pracował naukowo. Był m. in. profesorem matematyki i fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Cambridge. Sformułował wiele przełomowych koncepcji i hipotez dotyczących astrofizyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska