Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego 2023 w Żninie. Mamy zdjęcia z uroczystości

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego przy Pomniku Walk i Męczeństwa w Żninie (13.12.2023).
Obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego przy Pomniku Walk i Męczeństwa w Żninie (13.12.2023). Szymon Cieślak
W środę (13.12.2023), który to dzień jednocześnie jest 42. rocznicą wprowadzenia Stanu Wojennego, w Żninie uczczono ofiary tego czasu.

Po mszy świętej, uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Walk i Męczeństwa przy ul. Kościuszki. Tam kilka słów powiedział Henryk Tokarz. Wymienił osoby z naszego terenu, które zginęły w czasie stanu wojennego: Wojciech Cieślewicz z Kcyni (pobity przez ZOMO na Moście Teatralnym w Poznaniu w lutym 1982 roku), Piotr Bartoszcze z powiatu inowrocławskiego oraz Jarosław Brejza z Inowrocławia (brat byłego prezydenta, a obecnie senatora Ryszarda Brejzy). Wspomniał także tych, którzy już odeszli, a za życia wspierali Solidarność Ziemi Pałuckiej: Kornela Kurczewskiego, Stanisława Raczyńskiego, Lecha Nowaka, Andrzeja Krzyżaniaka, Józefa Kaczmarka, doktor Halinę Malinowską, Klemensa Stefańskiego z Solidarności Rolniczej, Sławomira Kuberackiego z Solidarności Rolników Indywidualnych, Bogusława Matuszewskiego, Krystynę Krzemińską. Z kolei Andrzej Wybrański przypomniał działaczy Światowego Związku Żółnierzy Armii Krajowej, którzy wspierali Solidarność w tamtych czasach: Stefana Wypicha i Zbigniewa Makowskiego.

Za zmarłych modlono się słowami "Wieczny odpoczynek...".

Zaśpiewano także Hymn Polski.

Potem głos zabrał Andrzej Wybrański.

- Narody, które tracą pamięć, przestają istnieć. W 1980 roku zawiązaliśmy na tej ziemi bardzo prężny i silny oddział Solidarności Ziemi Pałuckiej, który trwał nie tylko do okresu Stanu Wojennego, ale też przez podziemny zarząd Solidarności, aż do 1989 roku w takim składzie jak wcześniej. Trwał dalej i trwa do dziś. Wspominamy dziś szczególnie tych, którzy oddali życie za wolność. Pozdrawiamy też wszystkich, którzy w 1980 roku i później przystąpili do Solidarności i razem z nami starali się zmienić los ludzi - powiedział przy pomniku Walk i Męczeństwa Andrzej Wybrański.

Były przewodniczący żnińskiej Solidarności odniósł się także do wolności i zagrożenia jej utraty.

- Nieodzownym i niezbywalnym prawem każdego człowieka jest wolność. Walczyliśmy o wolność po to, aby ludzie mogli godnie żyć. Nie było tam jednak w tej walce, choć problemy stawiane były czasami trudne i bardzo mocne, to nigdy nie było wulgaryzmów. Wszystko odbywało się z poszanowaniem ludzi, bez względu na to, po której stronie byli. Wspomniałem, że wolność jest niezbywalnym prawem człowieka. Mam pewne obawy dotyczące tego jak toczyć się to będzie dalej. Bez względu na to jak oceniać będziemy media, to jednak przez ostatnie lata były to różne narracje. Można było zdobyć informacje z jednej i drugiej strony. Każdy, kto potrafi wyciągać wnioski, mógł to zrobić. Zapowiadanie likwidacji telewizji państwowej są bardzo groźne dla naszej wolności. Istnieje obawa, że będzie tylko jedna narracja, która odbiera to, co leży u podstaw wolności człowieka, odbiera wolność słowa. Mam jednak nadzieję, że wszyscy tu obecni nie pozwolą się odrzeć z tej możliwości trwania w wolności słowa - dodał Andrzej Wybrański.

Na koniec uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przy Pomniku Walk i Męczeństwa, przed monumentem ułożono znak "V" ze zniczy, zapalono race, rozrzucono ulotki, takie jak ponad czterdzieści lat temu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska