Dzień organizacji wiecu nie jest przypadkowy - 24 lutego przypada pierwsza rocznica napadu Rosji na Ukrainę. Na rynku miejskim w Więcborku, w geście solidarności z Ukrainą spotkali się mieszkańcy oraz uchodźcy ukraińscy, którzy od roku przebywają na Krajnie. Organizatorami wydarzenia był Urząd Miejski w Więcborku oraz miejscowy ośrodek kultury.
- 24 lutego to szczególny moment. Obrona ukraińskiej ziemi trwa już rok. Chcemy symbolicznie zamanifestować naszą solidarność i sprzeciw wobec wojny toczącej się tuż za granicą naszego kraju. Na terenie naszej gminy mieszkają Ukraińcy, którzy razem z nami pracują, uczą się, wychowują dzieci i marzą o życiu bez wojny. W ostatnich miesiącach wielu z nich znalazło w naszym kraju bezpieczny azyl. Agresja Rosji trwa już wiele dni, o każdy dzień za długo – mówią organizatorzy manifestacji.
Podczas wiecu artystyczny program zaprezentował Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku. Wystąpiła też młoda Ukrainka. Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Waldemar Kuszewski.
Obecnie w gminie Więcbork przebywa 75 uchodźców wojennych: 36 dzieci, 34 kobiety i 5 dzieci. 72 z nich bezpieczny azyl znalazło u prywatnych rodzin. Jedna kobieta z dwójką dzieci mieszka w budynku administracyjnym Domu Pomocy Społecznej w Suchorączku.
Zdjęcia z wiecu solidarności z Ukrainą:
