- Impreza promująca szkolnictwo zawodowe z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczniów. Tym razem z ofertą placówki zapoznało się ponad pół tysiąca ósmoklasistów oraz uczniów trzecich klas gimnazjum, zarówno z terenu powiatu golubsko-dobrzyńskiego (Golub-Dobrzyń, Kowalewo Pomorskie, Pluskowęsy, Wielka Łąka, Wielkie Rychnowo, Gałczewo), jak też sąsiedniego powiatu wąbrzeskiego (Ryńsk, Zieleń, Dębowa Łąka). Wśród oficjalnych gości byli przedstawiciele władz samorządowych, przedsiębiorcy oraz szefowie instytucji współpracujących z Zespołem Szkół – informuje Starostwo Powiatowe w Golubiu-Dobrzyniu.
Uczniowie, pod kierunkiem nauczycieli, z zapałem przygotowywali stoiska prezentujące zawody, w których się kształcą. Opowiadali gościom na czym polega specyfika różnych zawodów. Swoje stoiska przygotowały też lokalne firmy, informując o możliwości znalezienia w nich zatrudnienia. Były pokazy sztuki kulinarnej w wykonaniu szefa kuchni Marcina Drążkowskiego i rewelacyjny pokaz żonglerki barmańskiej Michała Kobelańskiego (BarKoktajl). Wśród gości rozlosowano atrakcyjne nagrody – vouchery do restauracji i hotelu oraz tablet.
Organizacja targów została dofinansowana z projektu „Kształcenie zawodowe w Powiecie Golubsko-Dobrzyńskim”.
Docenieni za wyniki i wsparcie szkoły
Oprócz wielu atrakcji w postaci pokazów i prezentacji, było wręczenie statuetek uczniom wyróżniającym się w nauce. Zdobyli je stypendyści marszałkowskiego projektu Prymus Zawodu Kujaw i Pomorza - Ilona Dec, Dominik Kula, Monika Ostrowska, Łukasz Łakomiec, Aleksandra Pokora, Artur Żurawski, Karolina Myk i Agata Prusińska. Dyrektor ZS Bogdan Oskwarek wręczył pamiątkowe grawery oraz podziękowania szefom firm i instytucji pomagającym szkole i współpracującym z nią w zakresie kształcenia zawodowego. Podziękowania trafiły do firm Plastica, Hotel Pałac Romantyczny z Turzna, Kuźnia Smaków z Małego Pułkowa, Conkret z Wielkiego Rychnowa, Wyższa Szkoła Gospodarki z Bydgoszczy.
Nowoczesna edukacja
- Kształcenie zawodowe to bardzo ważna dziedzina edukacji, dlatego staramy się zarówno promować ją wśród młodzieży, jak też nieustannie wzbogać naszą ofertę - mówi dyrektor Bogdan Oskwarek. - Przez cały czas unowocześniamy wyposażenie pracowni przedmiotowych, rozwijamy bazę dydaktyczną szkoły, remontujemy budynki, np. w ramach projektu unijnego termomodernizacji został poddany cały budynek warsztatowo-administracyjny. Dzięki zrozumieniu i pomocy organu prowadzącego, jakim jest samorząd powiatu golubsko-dobrzyńskiego, nasze działania przynoszą bardzo wymierny efekt. Nie bez znaczenia jest ponadto dobry klimat i otwarcie na współpracę również ze strony władz samorządowych miasta oraz miejskich jednostek organizacyjnych. Zawsze możemy liczyć na różnorodną pomoc z ich strony.
Dyrekcja ZS zauważa, że szkolnictwo zawodowe wymaga nie tylko realizacji podstawy programowej, ale także stwarzania możliwości do zdobywania dodatkowych kwalifikacji i uprawnień przez uczniów. Z myślą o nich w szkole realizowane są różne projekty. Młodzież może bezpłatnie ukończyć kurs na prawo jazdy, zdobyć uprawnienia SEP, ukończyć kursy barmańskie, baristyczne, obsługi wózków widłowych, obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie itp.