MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziś najdłuższy dzień roku. Mamy lato!

IAR
sxc.hu
Dziś, dokładnie o godzinie 13.28 naszego czasu rozpocznie się astronomiczne lato. Według wyliczeń astronomów, Słońce wejdzie wtedy w znak Raka, co oznacza początek lata na półkuli północnej. Potrwa do 23 września, do jesieni astronomicznej.

E-wydanie Gazety Pomorskiej

E-wydanie Gazety Pomorskiej

Nie możesz kupić papierowego wydania naszej gazety? Teraz możesz dowiedzieć się, co dzieje się w twoim regionie, kraju i świecie także czytając e-wydanie "Pomorskiej KLIKNIJ TUTAJ

Dziś Słońce wzeszło o godzinie 4.14, a zajdzie o 21.01. Dzień będzie trwał 16 godzin i 47 minut i będzie to najdłuższy dzień tego roku.

Od 21 czerwca, nazywanego też momentem przesilenia letniego, dni powoli stają się coraz krótsze. Każdego roku lato rozpoczyna się w innym momencie ze względu na to, że w naszym kalendarzu liczba dni wynosi 365 lub 366, natomiast pełen obieg Ziemi dookoła Słońca zajmuje 365,24 dnia. Różnice co do początku lata wynoszą zazwyczaj kilka godzin. Stąd też biorą się lata przestępne.

Odwiedź nasz serwis - Wybory prezydenckie 2010

Zmianę pór roku zawdzięczamy odpowiedniemu nachyleniu osi obrotu naszej planety do Słońca. Przez pół roku na działanie promieni słonecznych bardziej wystawiona jest półkula północna, a przez drugie pół roku - półkula południowa.

Lato astronomiczne a lato klimatyczne

Astronomiczne lato nie zawsze pokrywa się z latem klimatycznym. W ostatnim stuleciu pierwszy dzień lata był najcieplejszy w Polsce w 1917 roku - termometry wskazywały wówczas ponad 35 stopni. Najchłodniej - poniżej 13 stopni - było w tym dniu w 1923 roku.

Klimatyczne lato trwa, dopóki średnia dobowa temperatura przekracza 15 stopni. Taka sytuacja ma miejsce zazwyczaj do połowy października.

W języku starosłowiańskim "leto" było nazwą roku, dlatego mówi się na przykład: "od wielu lat", a nie "od wielu roków".

Po lecie "babie lato"

Oprócz wielu ludowych przysłów związanych z latem, powszechnie znane są takie nazwy, jak "babie lato". Oznacza ono pajęcze nici unoszące się w powietrzu lub okres ładnej pogody pod koniec lata albo na początku jesieni. W Ameryce Północnej nazywa się ono "Indian Summer" i przypada na październik lub wczesny listopad, w Szwecji mówi się o "Brittsommar" - w październiku. W Niemczech babie lato przychodzi we wrześniu pod nazwą "Altweibersommer" - "lato starych bab".

Mamy też polskie przysłowie dotyczące babiego lata: "Franciszek z babim latem po polu chodzi, jesień do deszczy, zima dochłodzi".
Udostępnij

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska