Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Popielec - początek okresu 40-dniowego postu [ZOBACZ FILM]

(domi)
Środa Popielcowa, to dzień pokuty. Katolicy rozpoczynają dziś post. Innymi słowy, przygotowują sie do Wielkanocy.

https://www.youtube.com/watch?v==c4Z0WhXW_jA
- Ten dzień jest taką granicą, która wyraźnie oddziela miniony karnawał od czasu wyciszenia, który właśnie nastaje. Nawet jeżeli u niektórych poczucie sacrum zanikło w codziennym życiu, to Popielec jest jednym z tych dni, kiedy ludzie chętnie zaglądają do kościoła. Pobudza on do podjęcia drogi osobistej odnowy i nawrócenia - tłumaczy ks. Jarosław Kwiecień, rzecznik prasowy diecezji sosnowieckiej.

W Środę Popielcową księża w kościołach posypują głowy wiernych popiołem. Robią to na znak żałoby i pokuty. Duchowni wypowiadają słowa: "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz" albo "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Popiół pochodzi ze zwęglonych palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedzającego roku.

- Popiół drastycznie przypomina nam o kruchości życia człowieka, o jego nieuchronności, o tym, że życie kiedyś się skończy - mówi ks. Kwiecień.
Jak podkreślają duchowni, okresy i dni pokuty w Kościele katolickim są czasem ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, pielgrzymek o charakterze pokutnym, dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna, braterskiego dzielenia się z innymi, m.in. poprzez inicjowanie dzieł charytatywnych i misyjnych. Z liturgii znika radosne "Alleluja" oraz "Chwała na wysokości Bogu", a kolorem szat liturgicznych staje się fiolet.

Co ciekawe okres przygotowań do świąt Zmartwychwstania, nie od razu obejmował czterdzieści dni.

- Historia Wielkiego Postu wskazuje na to, że w pierwotnym kościele, w pierwszych wiekach chrześcijaństwa trwał zaledwie 40 godzin. Z czasem zaczął rosnąć do tygodnia - wyjaśnia rzecznik diecezji sosnowieckiej.

Po raz pierwszy o poście trwającym czterdzieści dni wspomina św. Atanazy z Aleksandrii w liście pasterskim z okazji Wielkanocy z 334 roku.

W okresie Wielkiego Postu w kościołach organizowane są specjalne nabożeństwa: droga krzyżowa (w piątki) oraz gorzkie żale (w niedziele).

Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek (w tym roku przypada 1 kwietnia), gdy rozpoczną się obchody Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Zwieńczy go Niedziela Wielkanocna (4 kwietnia).

Tymczasem już w najbliższą sobotę, 20 lutego do naszej gazety dołączony zostanie obrazek z wizerunkiem Chrystusa ukrzyżowanego wraz z modlitwą papieża Jana Pawła II na Wielki Post.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska