Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Światowy Dzień Wróbla. Występuje coraz rzadziej

AGW
pixabay.com
Populacja tych małych ptaków zmniejsza się i ustanowienie Światowego Dnia Wróbla ma zwrócić na to uwagę.

Wróbla można spotkać w całej Polsce. Zamieszkuje głównie Europę i Azję. Jak wskazuje Główna Dyrekcja Ochrony Środowiska, ostatnio zaobserwowano, że liczebność tego gatunku w dużych miastach znacznie spadła. Co jest tego powodem? Ubywa liczba miejsc do gniazdowania, źródeł pokarmu. Do spadku liczebności przykładają swoje dzioby i pazury polujące na młode osobniki sroki czy koty.

"W związku z coraz mniejszą dostępnością naturalnych, niekoszonych trawników gdzie m.in. rosną chwasty, których nasionami żywią się wróble, jaki i również w wyniku prac termomodernizacyjnych budynków, których poddasza zazwyczaj stanowiły główne siedliska tego gatunku, wróble coraz częściej wycofują się z centrów miast", tłumaczy GDOŚ.

Na terenie Polski wróbel objęty jest ścisłą ochroną gatunkową i należy do gatunków wymagających ochronny czynnej. Ochrona wróbla polega przede wszystkim na:

  • odtwarzaniu oraz zakładaniu nowych zadrzewień,
  • ochronie drzew z dziuplami,
  • budowaniu sztucznych miejsc lęgowych,
  • dostosowaniu sposobów i terminów prac budowlanych czy remontowych, tak aby zminimalizować wpływ na zwierzęta i ich siedliska.

Co można zrobić, żeby wróble nie znikały z naszych miast? Podstawowym zadaniem jest stworzenie miejsc na gniazda. "Wróble nauczyły się korzystać z tzw. stropodachów, należy więc pilnować aby nie zamykano do nich dostępu". Możemy oczywiście też zbudować dla tych ptaków skrzynki lęgowe, których zalecane wymiary to: dno 13x13 cm, głębokość 20 cm, średnica otworu 4 cm. Taka skrzynka powinna zostać umieszczona z dala od okien. "Ruch za oknem płoszy te ptaki i mogą porzucać lęgi".

Ptakom służą takie miejsca schronienia, jak gęste i wysokie krzaki. Będą mogły chować się tam w okresie zimowym i szukać pożywienia dla piskląt wiosną.

Zimą można podrzucać im ziarna takie jak: nasiona słonecznika, kasza jęczmienna, gryczana, pęczak, pszenica, owies, płatki owsiane. Kiedy już zdecydujemy się na dokarmianie, róbmy to regularnie. Wróble szybko się do tego przyzwyczajają.

Create column charts

Posiadacze ogrodu mogą zostawił mały niezagospodarowany kawałek, ponieważ nasiona tzw. chwastów są ważnym elementem w diecie wróbla (zwłaszcza rdest ptasi), dodatkowo będzie tam dużo stawonogów, zwłaszcza owadów, którymi wróble będą mogły karmić swoje pisklęta.

W pielęgnacji ogrodów dobrze byłoby zaniechać stosowania chemicznych środków ochrony roślin, a nawet parków – ptaki poradzą sobie z tzw. szkodnikami.

Wiecie, że:

  • Długość ciała wróbla to ok. 14-16 cm, a jego masa to zaledwie 25-30 g.
  • Samiec ma szare ciemię i czarny krawacik, natomiast samica pozbawiona jest tych ozdób, a jej skrzydła są mniej barwne niż u samca.
  • W Polsce można go spotkać praktycznie na terenie całego kraju.

Źródło: GDOŚ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska