Z wnioskiem o nadanie honorowego obywatelstwa wystąpił inowrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Jana Kasprowicza. Podczas poniedziałkowej sesji postać kandydata do tytułu przedstawił Tomasz Łaszkiewicz, prezes inowrocławskiego PTH.
Kim jest
Edmund Mikołajczak urodził się w 1950 roku. Jest rodowitym inowrocławianinem, absolwentem Szkoły Podstawowej nr 2, I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie uczy w I LO.
Wcześniej pracował w SP nr 3, SP nr 15, Niższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Markowicach oraz w Gimnazjum Katolickim.
Edmund Mikołajczak działa w stowarzyszeniach, był też inowrocławskim radnym. Jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych dotyczących Inowrocławia i Kujaw oraz współautorem i redaktorem albumów popularyzujących kujawski gród. Dał się poznać jako twórca widowisk plenerowych, do których napisał scenariusze, m. in. "Misterium Męki Pańskiej".
Honorowy obywatel jest również cenionym pedagogiem, wychowawcą laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych, a także popularnych sportowców - Sławomira Gurnego, biegacza długodystansowego i Tomasza Radzińskiego, piłkarza m. in. Anderlechtu Bruksela. Edmund Mikołajczak otrzymał wiele odznaczeń, a wśród nich Złoty Krzyż Zasługi "za głoszenie prawdziwej historii".
17 głosów "za"
Wniosek o nadanie Edmundowi Mikołajczakowi honorowego tytułu jednogłośnie zatwierdziła 9 grudnia br. Kapituła Rady Miejskiej. Podczas poniedziałkowej sesji za uhonorowaniem inowrocławianina było 17 radnych. Dwie osoby wstrzymały się od głosu.
- Uważam, że takie uchwały powinny być podejmowane jednogłośnie. Szkoda, że tym razem tak się nie stało. Przed sesją radni lewicy informowali mnie, że będą głosować przeciw. Jak widać, zmienili zdanie - skomentował w kuluarach Tomasz Marcinkowski, przewodniczący rady.
Z kolei tuż przed sesją rozmawiał z nami radny lewicy Andrzej Kieraj. Podczas dyskusji chciał przypomnieć, że w poprzedniej kadencji lewica wnioskowała o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Inowrocławia Wincentemu Domiszowi, który rządził miastem na przełomie lat 60. i 70. ub. stulecia. Według Kieraja, jedną z osób sprzeciwiających się tej kandydaturze był Edmund Mikołajczak.