https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Będę ten dzień pamiętał do końca życia". Ryszard Szczepański dołączył do grona Honorowych Obywateli Grudziądza. Mamy zdjęcia z sesji

Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wszyscy - ponad podziałami - radni podczas uroczystej sesji w Ratuszu zagłosowali "za" nadaniem Ryszardowi Szczepańskiemu tytułu Honorowego Obywatela Grudziądza.

- Historia uczy nas, że miasta to nie tylko budynki i place, a przede wszystkim ludzie którzy je tworzą. Dostaliśmy w spadku bogate dziedzictwo. Naszą rolą jest o nie dbać - głosił laudację Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza przed głosowaniem uchwały nadającej honorowe obywatelstwo Ryszardowi Szczepańskiemu. - Często jednak potrzebujemy wzorców, ludzi którzy swoją pracą, pasją wytrwałością pokazują nam drogę. Takimi właśnie osobami są Honorowi Obywatele Grudziądza. Każdy z nich podążał własną, indywidualną ścieżką a jednocześnie swoim działaniem służył innym. Dziś do tego grona dołącza Ryszard Szczepański, człowiek, który całym swoim życiem pokazywał że sport to nie tylko medale i rekordy, ale przede wszystkim hart ducha, cierpliwość, ciężka praca. Był Pan, jest i nadal będzie nauczycielem, inspiracją i wzorem. To czego Pan uczył nie kończy się na sporcie, to lekcja na całe życie.

Polecamy także:

"Pozostaliśmy z Bronkiem wierni klubowi, barwom i miastu"

Na sali sesyjnej było obecnych 23 radnych. Wszyscy, jednogłośnie zagłosowali "za" nadaniem Ryszardowi Szczepańskiemu tytułu Honorowego Obywatela Grudziądza, po czym Laureat zabrał głos.

- Każdy z nas, tak i ja przeżywamy chwile w życiu, które pamiętamy do końca naszych dni. Chciałbym powiedzieć o kilku z nich... najważniejszych. Jedną z nich w latach 50. ubranie pierwszy raz koszulki z orłem na piersiach, gdy reprezentowałem barwy narodowe w zawodach międzypaństwowych. Kolejny taki moment to Igrzyska Olimpijskie w Montrealu gdzie Bronek zdobył srebrny medal, a następnie Igrzyska Olimpijskie w Moskwie gdzie Bronek zdobył upragniony złoty medal i zapisał się na stałe w historii olimpizmu światowego - wspominał z sentymentem Ryszard Szczepański. I kontynuował: - Czwarty taki dzień to 3 maja 2003 roku gdy Prezydent RP uhonorował Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. I dzisiejszy, 11 lutego 2025 roku wpisuje się w te najważniejsze. To dzień, który będę pamiętał do końca życia.

Ryszard Szczepański także wspomniał o czasach gdy był prezesem Olimpii, a także mówił o swojej współpracy z Bronkiem Malinowskim i pozostaniu wiernym barwom Olimpii oraz Grudziądzowi.

- Gdy Bronek był zawodnikiem klasy światowej przyjeżdżały do nas różne bogate kluby i miasta namawiając nas abyśmy zmienili klub, barwy i miasto. Bronek zawsze mówił tak: "Tak jak pan zadecyduje, tak będzie. Mogliśmy otrzymać zupełnie inne pieniądze, bo my byliśmy biednym klubem i miastem w stosunku do innych - sięga pamięcią Ryszard Szczepański, Honorowy Obywatel Grudziądza. I podkreśla: - Nigdy nie zmieniliśmy klubu i miasta, do końca reprezentowaliśmy Grudziądz. To najlepszy dowód jak to miasto było nam bliskie i nadal jest.

Na sesji, którą uświetnił występ chóru Alla camera, pojawili się samorządowcy, działacze społeczni, sportowi i wielu zaproszonych gości a wśród nich m.in. Karola Skowrońska, także Honorowa Obywatelka Grudziądza. Następnie przeniesiono się do teatru, gdzie odbyła się podniosła gala.

Życiorys Ryszarda Szczepańskiego

Ryszard Władysław Szczepański ur.10 stycznia 1935 w Grudziądzu –lekkoatleta, biegacz średnio- i długodystansowy, wicemistrz Polski seniorów, mistrz Polski juniorów, trener mistrza olimpijskiego Bronisława Malinowskiego, działacz sportowy i społeczny.

Karierę sportową rozpoczął w 1948 roku i działał do 2013 roku. Jako zawodnik reprezentował barwy Grudziądzkiego Klubu Sportowego „Olimpia”, CWKS Warszawa i OWKS Bydgoszcz (obecnie Legia i Zawisza Bydgoszcz). Biegał średnie i długie dystanse. W roku 1953 został mistrzem Polski juniorów na 1500 m. W latach 1956–57 reprezentował barwy narodowe na kilkunastu różnych imprezach w Europie. W 1958 roku zdobył srebrny medal mistrzostw Polski seniorów w biegu przełajowym na 3 kilometry. Komplikacje zdrowotne uniemożliwiły mu kontynuowanie kariery biegacza. Zajął się wychowywaniem młodzieży. Jako trener wychował kilkunastu reprezentantów Polski w kategorii juniorów i seniorów. Był trenerem trzykrotnego uczestnika Igrzysk Olimpijskich, w tym złotego i srebrnego medalisty olimpijskiego, Bronisława Malinowskiego. Długoletni prezes GKS Olimpia. Przez kilka kadencji był członkiem zarządu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, członkiem Stowarzyszenia Sportu Dzieci i Młodzieży w Warszawie oraz prezesem Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki.

W latach 1982–2013 był organizatorem licznych Memoriałów i Biegów Ulicznych im. Bronisława Malinowskiego oraz Czwartków Lekkoatletycznych.

Odznaczenia i działalność Ryszarda Szczepańskiego

  • w 2003 roku za osiągnięcia w upowszechnianiu masowej kultury fizycznej został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  • w 2006 roku uzyskał mandat radnego z listy lokalnego komitetu

  • w 2010 roku nie odnowił mandatu

  • inicjator czynów społecznych przy budowie i modernizacji stadionu miejskiego GKS Olimpia.

  • Honorowy prezes GKS Olimpia Grudziądz.

  • Laureat Nagrody Grudziądzkiego Flisaka.

Ryszard Szczepański 10 stycznia br. skończył 90 lat.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska