Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Efekt kryzysu? Ograniczenia poboru do wojska

Wojciech Mąka, Roman Laudański
Fot. Tytus Żmijewski
Armia wstrzymała masowe przyjęcia chętnych do służby zawodowej. Za to policja w regionie jest zasypana podaniami o przyjęcie do służby. Na jedno miejsce przypada... 14 kandydatów!
Kto chciał dołączyć do najlepszych, na razie musi odmaszerować z kwitkiem
Kto chciał dołączyć do najlepszych, na razie musi odmaszerować z kwitkiem fot. Tytus Żmijewski

Kto chciał dołączyć do najlepszych, na razie musi odmaszerować z kwitkiem
(fot. fot. Tytus Żmijewski)

Od kilkunastu tygodni w całym kraju drzwi w komendach policji nie zamykają się - tłumy młodych ludzi pytają o obowiązki, płace i możliwości awansu. Nieoficjalnie policjanci mówią, że to efekt kryzysu i ograniczenia poboru do wojska.

Bo jeszcze w grudniu ub.r. mówiło się, że 30 tysięcy Polaków znajdzie pracę w wojsku. To już nieaktualne. Komendanci WKU z naszego regionu otrzymali wczoraj informację o wstrzymaniu przyjmowania ochotników do służby zawodowej.

Policja nie narzeka
- Nie jest to zatrzymanie, a wstrzymanie do czasu otrzymania limitów finansowych - tłumaczy płk Kazimierz Strawa z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bydgoszczy. Od początku roku kilkaset osób pytało w WKU o pracę w wojsku. Ilu z nich zdążyło przejść testy i trafić do wojska - nie wiadomo.

Ale już pod koniec ubiegłego roku więcej chętnych garnęło się do policji. W sierpniu 2008 roku wolnych miejsc było tam pięć tysięcy, teraz jest o dwa tysiące mniej.

Podobnie jest w naszym województwie. - Od stycznia do 23 lutego 2008 roku chętnych mieliśmy 340, w tym roku podań jest prawie czterysta - mówi Katarzyna Witkowska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

To efekt wcielania do służby coraz większej liczby tych, którzy w ten sposób odrabiali wojsko. Mało który chce szukać pracy w cywilu. W grudniu do służby w województwie przyjęto 29 osób prosto z cywila i 18 po służbie kandydackiej. W najbliższym marcowym naborze ma być przyjętych aż 60 tych, którzy w szeregach policji odbywali zastępczą służbę wojskową.

Odejdą ostatni poborowi i...?
Za to w koszarach pod koniec roku może zrobić się luźno. Z 3. Włocławskiego Pułku Drogowo-Mostowego w Chełmnie do końca września wyjdzie 200 ostatnich poborowych. Od rozpoczęcia profesjonalizacji armii do 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej zostało przyjętych 190 żołnierzy. Stu chętnych czeka. Do końca września służy jeszcze we wszystkich jednostkach brygady ok. 400 żołnierzy z ostatniego poboru. Około 120 z nich chciałoby związać się z wojskiem. Reszta miała być przyjęta przez WKU.

W 2. Inowrocławskim Pułku Komunikacyjnym w tej chwili jest 220 żołnierzy służby zasadniczej. Co się stanie, gdy odejdą, a MON nie znajdzie pieniędzy na kolejne limity? - Osiągnęliśmy limit zatrudnienia w podległych jednostkach i złożyliśmy wniosek o jego zwiększenie - mówi ppłk Andrzej Lis, rzecznik prasowy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.

Tu pewność, a tu...?
Według służb mundurowych, policja staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem pracy dla młodych ludzi. Kandydatów przekonuje pewność zatrudnienia, związane z tym poczucie stabilizacji oraz coraz wyższe zarobki. Policja informuje, że przeciętna pensja policjanta wynosi ponad 2 tysiące złotych netto. Początkujący policjant po szkole dostaje 2,4 tys. zł brutto. W marcu przewidziano podwyżki. Jak zapewnia MSWiA, wyniosą one średnio 500 złotych.

Na ulicach poczujemy się bezpieczniej - policjantów będzie więcej. A kraj polecimy opiece Anioła Stróża?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska