Egzamin gimnazjalny 2018 - dzień pierwszy - Zespół Szkół nr 8 we Włocławku
Rodzice uczniów klas trzecich gimnazjów od samego początku zastanawiali się, czy strajk nauczycieli wpłynie na przeprowadzenie egzaminów gimnazjalnych. Ratusz od kilku dni podkreślał, że egzaminy odbędą się zgodnie z planem.
- Informujemy, że dziś, punktualnie o godz. 9 we wszystkich szkołach we Włocławku, rozpoczną się zaplanowane egzaminy gimnazjalne - jeszcze dzisiaj rano (10 kwietnia) zapewniało biuro prasowe włocławskiego magistratu.
W środę uczniowie piszą testy z historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego. Odwiedziliśmy Zespół Szkół nr 8 przy ul. Willowej. Do egzaminów zasiadły 33 osoby. Humory raczej dopisywały. - Niech moc będzie z wami - mówi do uczniów Iwona Milewicz, nauczycielka języka polskiego.
- To my się bardziej denerwujemy niż wy, ale trzymamy za was kciuki, bo wasz sukces jest naszym sukcesem - dodaje Jacek Kazanecki.
Strajk nauczycieli we Włocławku – dane z dnia 10 kwietnia 2019 r., na godz. 8.00:
Liczba nauczycieli w placówkach – 887 osób
Liczba nauczycieli przystępujących do strajku – 718
Liczba nauczycieli, którzy nie przystąpili do strajku i zgłosili gotowość do pracy - 167
Strajkujący nauczyciele procentowo – 80,86 %
Liczba dzieci w placówkach – 115 osoby
Pracownicy administracji i obsługi, którzy przystąpili do strajku – 171 osób
Pracownicy administracji i obsługi, którzy zgłosili gotowość do pracy – 449
Strajkujący pracownicy administracji i obsługi procentowo – 23,96 %
Liczba na godz. 8.00 dzieci, które skorzystały ze świetlic środowiskowych i placówek kultury – 29
Strajk nauczycieli we Włocławku. 10 kwietnia godz. 11.00:
Liczba nauczycieli w placówkach – 1327 osób
Liczba nauczycieli przystępujących do strajku – 1131
Liczba nauczycieli, którzy nie przystąpili do strajku i zgłosili gotowość do pracy - 196
Strajkujący nauczyciele procentowo – 84,46 %
Liczba dzieci w placówkach – 81
Pracownicy administracji i obsługi, którzy przystąpili do strajku – 178 osób
Pracownicy administracji i obsługi, którzy zgłosili gotowość do pracy – 471
Strajkujący pracownicy administracji i obsługi procentowo – 24,06 %
Natomiast Gimnazjaliści z "dwójki", których spotkaliśmy w drodze na egzamin byli pełni obaw.
- Niewiele wiadomo, ale wczoraj (9 kwietnia) pojawiła się informacja w dzienniku elektronicznym, że mamy stawić się na egzamin, więc jesteśmy - mówi Daniel Mazurek, uczeń Gimnazjum nr 2. - Strajk powoduje, że trochę traktuje się uczniów jak kartę przetargową w rozmowach nauczycieli z rządem. A my nie jesteśmy przecież przedmiotami.
- Samego sprawdzianu się nie boję - mówi Miłosz Jóźwiak z Gimnazjum nr 2. - To weryfikacja naszej wiedzy z ostatnich lat. Trzeba było się systematycznie uczyć.
W komisjach egzaminacyjnych mają zasiąść nie tylko nauczyciele, którzy nie strajkują. Braki mają łatać urzędnicy, pracownicy jednostek podległych ratuszowi - wszyscy ci, którzy posiadają uprawnienia pedagogiczne.
Braki w komisjach egzaminacyjnych były spore - ponad 30 nauczycieli podczas pierwszego i drugiego dnia egzaminów i około 80 trzeciego dnia w czasie sprawdzianu wiedzy z zakresu języka obcego. Pomoc miejskim placówkom zadeklarowało też 5 nauczycieli z Zespołu Szkół Katolickich, a także emerytowani nauczyciele, poza tym uczelnie wyższe.
- Strajk nie ma wpływu na egzaminy - zapewnia Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka. - Nauczycieli popieramy, ale naszym obowiązkiem jest przeprowadzenie egzaminów. Nie wyobrażam sobie, żeby do nich nie doszło. Dla nas to jest wielkie wyzwanie pod względem organizacyjnym.
