Obszerniejszy zestaw pytań obowiązuje oczywiście w całym kraju, a związany jest z niedawnymi zmianami w Prawie o ruchu drogowym - zwłaszcza z wprowadzeniem obowiązku jazdy „na suwak” i tworzenia „korytarza życia”.
- Jestem zaskoczony. Nikt nas urzędowo nie informował o zmianach w bazie pytań egzaminacyjnych - mówi Marek Staszczyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu, prezes Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD. - Owszem, każdy kto przystępuje do egzaminu państwowego, powinien już wiedzieć, że na drogach obowiązują zmodyfikowane przepisy, ale nie zmienia to faktu, że nie poinformowano nas o dodatkowych pytaniach. Zaskoczony może być egzaminator, który nie widział jeszcze tych pytań. Cóż dodać - tak właśnie wygląda styl odgórnego zarządzania w naszym kraju.
Eksperci chcą zmian w Egzaminie na Prawo Jazdy 2020. Instruktor zapłaci za egzamin kursanta?
Ze wstępnych danych (bo przecież egzaminy wznowione zostały w regionie w poniedziałek) wynika, że kursanci są przygotowani na zmiany. Zdawalność teorii w Toruniu i ośrodku zamiejscowym WORD-u w Grudziądzu wynosi ok. 55 proc. i nie zmieniła się od czasu sprzed wybuchu epidemii.
- Ja także o nowej bazie pytań dowiedziałem się z prasy - przyznaje Marek Stelmasik, dyrektor WORD we Włocławku. - Nasz system informatyczny obsługuje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, która zmiany wprowadza automatycznie, nie informując nas o tym. Informuje natomiast, gdy za obsługę systemu mamy zapłacić więcej. Ale mieliśmy już sygnały od naszych klientów - osób, które od poniedziałku stawiają się na egzaminy, że pojawiły się nowe pytania.
Zdaniem Marka Stelmasika, instruktorzy dobrze wiedzą, że w Kodeksie drogowym zaszły zmiany i przygotowali do nich kursantów. Także firmy oferujące materiały dydaktyczne, zwłaszcza elektroniczną bazę pytań, informowały o możliwości aktualizacji danych.
Zaskoczenie, bo i on nie otrzymał informacji, wyraził także Andrzej Gross, dyrektor WORD w Bydgoszczy.
Egzamin na Prawo Jazdy 2020 - Taka jest baza
Cała zaś baza pytań liczy 3079 pytań. Można ją znaleźć na stronie Ministerstwa Infrastruktury w zakładce „Jak uzyskać prawo jazdy?”.
Ministerstwo Infrastruktury informuje, że nie posiada praw autorskich do pytań. Prawa te pozostają po stronie podmiotu, który przekazał pytania egzaminacyjne, zaś ministerstwo wykorzystuje je podczas egzaminu państwowego na prawo jazdy, oraz udostępnia je na swojej stronie internetowej.
Wkrótce, gdy tylko w życie wejdą inne zmiany w przepisach drogowych, znów można się spodziewać tego, że baza pytań egzaminacyjnych „przytyje”.
Egzamin na prawo jazdy od ręki. Nowy pomysł na likwidację kolejek i stresu
Chodzi o pierwszeństwo pieszych przed samochodami jeszcze przed wejściem na zebrę, o zniesienie obowiązującej nocą dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym do 60 km na godz. i ustalenie „na sztywno” 50 km, o bardziej dotkliwe sankcje wobec kierowców przekraczających dozwoloną prędkość w terenie niezabudowanym o więcej niż 50 km na godz., co skutkować będzie odebraniem na 3 miesiące prawa jazdy.
Dyrektorzy WORD-ów w Toruniu , Włocławku i Bydgoszczy zapewniają, że egzaminy teoretyczne odbywają się z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa epidemicznego i na sale wchodzi dwa razy mniej kursantów niż przed pojawieniem się Covid -19.
18 maja wznowione zostaną egzaminy praktyczne na kategorie motocyklowe (A, A1, A2) oraz motorowerowe (AM) prawa jazdy, zaś 25 maja praktyczne na auta osobowe (B).
