Za ile egzamin ósmoklasisty 2022? Harmonogram, ważne terminy
Zazwyczaj egzamin ósmoklasisty przeprowadzany był w kwietniu. Jednak z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju już rok temu podjęto decyzję, by egzamin odbywał się miesiąc później – w maju. Tym razem będzie podobnie. Podjęto też decyzję, by egzamin ósmoklasisty na stałe został przeniesiony z kwietnia na maj. Przedstawiamy dokładny harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2022:
- 24 maja 2022 (wtorek) godz. 9.00 – język polski,
- 25 maja 2022 (środa) godz. 9.00 – matematyka,
- 26 maja 2022 (czwartek) godz. 9.00 – język angielski (opcjonalnie inny język nowożytny).
Szkoły mają możliwość przeprowadzenia tzw. testów diagnostycznych. Wiele osób przystąpiło także do próbnych egzaminów ósmoklasisty. Odbywały się one w poszczególnych szkołach.
Termin dodatkowy egzaminu ósmoklasisty, przeznaczony dla osób, które nie mogły stawić się na egzaminie w maju, został wyznaczony na czerwiec 2022. Poniżej przedstawiamy dokładne daty:
- 13 czerwca 2022 (poniedziałek) godz. 9.00 – dodatkowy termin egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego,
- 14 czerwca 2022 (wtorek) godz. 9.00 – dodatkowy termin egzaminu ósmoklasisty z matematyki,
- 15 czerwca (środa) godz. 9.00 – dodatkowy termin egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego (opcjonalnie innego języka nowożytnego).
Egzamin ósmoklasisty 2022. Arkusze z poprzednich lat
Poniżej odsyłamy od arkuszy egzaminu ósmoklasisty z lat 2019-2021. Warto je przejrzeć zanim przystąpi się do egzaminu:
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2022 – arkusze, pytania, odpowiedzi
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego ma trwać 120 minut. W tym czasie uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej będą musieli zmierzyć się z zadaniami zamkniętymi i otwartymi, a także napisać dłuższą wypowiedź.
Wiele osób zastanawia się, co będzie na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w 2022 roku. Arkusze pojawiają się dopiero w maju, jednak analizując zadania z poprzednich lat, już teraz można spekulować, co znajdzie się w arkuszu egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.
Na egzaminie ósmoklasisty w 2019 roku pojawił się fragment „Małego Księcia” autorstwa Antoine de Saint-Exupery’ego. Dwa lata temu ówcześni ósmoklasiści musieli zmierzyć się z „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, a rok temu – z „Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza. Wszystkie utwory znajdowały się na liście lektur obowiązkowych. Warto więc przypomnieć sobie te konkretne pozycje. Innymi znanymi lekturami, które mogą pojawić się na egzaminie ósmoklasisty 2022, są: „Balladyna” Juliusza Słowackiego i „Zemsta” Aleksandra Fredry.
Analizując arkusze z poprzednich lat, można dojść do wniosku, że bardzo często występują następujące zadania: