16 czerwca 1983 roku Gazeta Pomorska informowała o "Renesansowym znalezisku w Inowrocławiu".
- W trakcie prac rozbiórkowych przy obecnej ulicy św. Mikołaja, noszącej ówcześnie imię Ludwika Waryńskiego, pośród przeznaczonego do likwidacji drewna mistrz piekarski Piotr Jóźwiak zauważył belkę z wyobrażeniem krzyża wpisanego w koło i tajemniczym napisem. Wspólnie z inowrocławskim kolekcjonerem Jackiem Matuszewskim zainteresowali odkryciem Czesława Sikorskiego, archeologa z Muzeum im. Jana Kasprowicza będącego Miejskim Konserwatorem Zabytków - zdradza Marcin Woźniak z Działu archeologii Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.
Unikalne znalezisko trafiło do Muzeum.
Belka z wyrytą łacińską modlitwą zaczynającą się od słów Ecce Crucem Domini (Modlitwa-egzorcyzm św. Antoniego) będzie tematem kolejnego spotkania z cyklu Zabytek miesiąca w Muzeum im. Jana Kasprowicza.
O jej związkach z nieistniejącym kościołem św. Krzyża i egipskim obeliskiem z placu św. Piotra w Rzymie, o św. Antonim z Padwy i dawnym Inowrocławiu będzie można posłuchać w piątek 23 lutego o godzinie 17 w Muzeum im. Jana Kasprowicza. Największą atrakcją będzie oczywiście sam tajemniczy zabytek.
Uwaga! Kozy Szymborska i Mątewska szaleją w Inowrocławiu [zdjęcia]