- W ostatnim czasie wzrosła liczba pracowników cierpiących na tak zwaną głuchotę zawodową - alarmuje dr inż. Eugeniusz Waliszko, rzeczoznawca Ligi Walki z Hałasem.
Norma: 90 decybeli, hala: 120 decybeli
Hałas występuje przeważne w zakładach przemysłu drzewnego i maszynowego.
W większości polskich hal produkcyjnych przekracza normę, czyli 90 decybeli, osiągając ich nawet 120.
-Są jednak dostępne ekrany dźwiękochłonne i stożkowe tłumiki hałasu, w których stosuje się materiały wyciszające - informuje dr Waliszko. - Należą do nich wełna mineralna, płyty gumowe czy paździerzowe.
Ekrany dźwiękochłonne, według wzoru przemysłowego Eugeniusza Waliszki, obniżają hałas o 20 decybeli. Ustawia się je przy ścianach i wokół źródła emitowanego hałasu, w taki sposób, aby nie przeszkadzały w obsłudze maszyn.
Natomiast stożkowe tłumiki dźwięku są podwieszane do sufitu hali, a tam gdzie nie jest to możliwe, umieszcza się je pół metra nad głośną maszyną.
- Urządzenia takie są łatwe do wykonania, można to zlecić praktycznie każdemu zakładowi rzemieślniczemu - uważa rzeczoznawca LWzH.
W naszym regionie stosuje się je już m.in. w: Janikowskich Zakładach Sodowych "Janikosoda", w Fabryce Akcesoriów Meblowych "Fam" w Chełmnie czy w Zakładach Dziewiarskich "Stoll" w Sępólnie Krajeńskim.
Ile to kosztuje? Sztuka za 300 zł
- W razie potrzeby mogę podjąć się opracowania uproszczonej dokumentacji wyciszenia hałasu w halach produkcyjnych - mówi Eugeniusz Waliszko.
Dodajmy, że jeden ekran dźwiękochłonny kosztuje 300-400 zł (w przeciętnej hali potrzeba ich 30).
Jest jednak szansa, by taki sprzęt sfinansowała Unia Europejska.
Pieniądze na ten cel mogą pochodzić z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Bydgoski Dom Technika "NOT" chce pomagać małym i średnim przedsiębiorcom w zdobywaniu takich dotacji.
Kontakty
- Eugeniusz Waliszko - tel. 052 321 09 76
- NOT - 052 33 92 306 i 052 32 20 988
