MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Mapa hałasu

(RAV)
Mapa akustyczna jest pierwszym krokiem do zmniejszenia hałasu w mieście. Okazuje się bowiem, że Bydgoszcz jest bardzo głośna
Mapa akustyczna jest pierwszym krokiem do zmniejszenia hałasu w mieście. Okazuje się bowiem, że Bydgoszcz jest bardzo głośna Fot. sxc
Nie tylko wstępu, ale i całego artykułu nie starczyłoby na wymienienie rejonów miasta, których mieszkańcy żyją w ponadnormatywnym hałasie.

Przeczytaj więcej!

Przeczytaj więcej!

Więcej informacji i bydgoskiej mapie hałasu przeczytasz w jutrzejszym wydaniu "Gazety Pomorskiej"

Z opublikowanej właśnie mapy akustycznej wynika, że Bydgoszcz jest bardzo głośna.

- Mapa jest pierwszym krokiem do zmniejszenia hałasu - tłumaczy Grzegorz Boroń, wicedyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ratusza..
Szczegółowa analiza hałasu jest wymogiem unijnym, który w pierwszej kolejności spełnić muszą miasta powyżej 250 tys. mieszkańców.

W Bydgoszczy pod lupę wzięto blisko półtora tys. ulic i ok. osiemdziesięciu tys. budynków, które badano pod kątem hałasu drogowego, szynowego, lotniczego i przemysłowego.

Z mapy wynika, że najwięcej problemów nastręcza transport drogowy, bo najgłośniej jest wzdłuż ważniejszych ulic. W wielu przypadkach hałas przekracza ustawowe normy.

- Na podstawie tych danych do końca roku chcemy opracować program ochrony środowiska przed hałasem i jeśli radni go przyjmą, będziemy go systematycznie wdrażać - zapowiada Boroń.

Walka z hałasem najczęściej kojarzy się ze stawianiem mało estetycznych ekranów dźwiękochłonnych. Dyrektor WGKiOŚ zaznacza jednak, że jest to tylko jedna z szerokiego wachlarzu możliwości.

- Ekran nie wszędzie można postawić i nie zawsze spełni on swoją funkcję, dlatego będziemy się zastanawiać także nad wyciszeniem torowisk tramwajowych, zastosowaniem dźwiękochłonnej nawierzchni jezdni i elewacji budynków, czy choćby wymianą okien - wskazuje przykładowe rozwiązania urzędnik.

Bydgoszczanie nie powinni się jednak spodziewać, że zaraz po opracowaniu programu ochrony przed hałasem miasto stanie się cichsze.

- To przedsięwzięcie wymaga dużej ilości czasu i pieniędzy, dlatego będziemy je realizować sukcesywnie, zaczynając od rejonów, w których dotkliwy hałas zagraża największej ilości osób - tłumaczy wicedyrektor WGKiOŚ.

Mapę hałasu przez rok przygotowywało konsorcjum BMT Cordah, Acesoft. oraz Fundacja "Rozwój" UTP", a kosztowała ona budżet miasta 1,2 mln zł.

Skargi już są

Od dziś mapa hałasu powinna być na www.mapy.bydgoszcz.pl

Ratusz nie obawia się, że jej upublicznienie wywoła lawinę wniosków o odszkodowania od osób mieszkających w najgłośniejszych rejonach. - Mieszkańcy powinni mieć dostęp do takich informacji, a skargi i roszczenia z powodu nadmiernego hałasu i tak otrzymujemy, więc opublikowanie mapy niewiele zmieni w tym względzie - komentuje Grzegorz Boroń, wicedyrektor WGKiOŚ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska