Policzanki zdominowały rozgrywki w ostatniej dekadzie zdobywając od 2013 roku osiem tytułów mistrza Polski. Hegemonię Chemika udało się przerwać jedynie siatkarkom ŁKS Commercecon Łódź w 2019 roku. W Policach, Rzeszowie i Łodzi przed kolejnym sezonem doszło do kilku istotnych zmian, ale cele w tych klubach pozostały niezmienne.
W ekipie mistrza Polski postawiono na stabilizację - trener Marek Mierzwiński za dobrze wykonaną pracę na finiszu rozgrywek otrzymał nowy kontrakt. Z kolei ekipę wicemistrza kraju opuściły wprawdzie ważne zawodniczki zagraniczne - Brazylijka Bruna Honorio oraz Amerykanka Kara Bajema, ale przyjście reprezentantki Polski Weroniki Szlagowskiej i pozyskanie Czeszki Gabrieli Orvosovej powinno zrekompensować straty.
ŁKS Commercecon Łódź jednym z kandydatów do tytułu?
ŁKS ma ambitne plany i nie zamierza schodzić z podium, a może też włączyć się do walki o tytuł. Łódzkie "Wiewióry" objął pracujący już od ponad 10 lat w Polsce Włoch Alessandro Chiappini, który spędził owocne trzy lata w Legionowie. Do zespołu dołączyła m.in. przyjmująca reprezentacji Polski Zuzanna Górecka, która wraz z innym kadrowiczkami - Klaudią Alagierską-Szczepaniak i Kamilą Witkowską oraz brazylijską rozgrywającą Robertą Ratzke powinny stanowić o sile drużyny.
Duże aspiracje w poprzednich latach były w Radomiu, ale przed kolejnym sezonem już nieco ciszej mówi się medalach. Jeszcze w trakcie poprzedniego sezonu drużynę przejął Błażej Krzyształowicz, który spore sukcesy odnosił w Grot Budowlanych Łódź. Były drugi trener reprezentacji Polski przemodelował i przede wszystkim odmłodził skład zespołu, z którym pożegnały się m.in. Katarzyna Skorupa (zakończyła karierę), Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Katarzyna Zaroślińska-Król oraz była reprezentantka Belgii Freya Aelbrecht.
W przerwie letniej w większości drużyn doszło do dużych zmian kadrowych, ale spokojniej było za to na ławkach trenerskich. W Legionovii i Enerdze MKS Kalisz szefowie klubów postawili na debiutantów. Następcą Chiappiniego został Paweł Kowal, a klub z południowej Wielkopolski poprowadzi Marcin Widera.
Prawdziwym debiutantem będą też siatkarki Roleski Grupa Azoty Tarnów, które po raz pierwszy wystąpią w ekstraklasie. W ekipie Marcina Wojtowicza, "specjalisty od awansów", zagra kilka zagranicznych siatkarek (m.in. Serbka Nikolina Lukic i Bułgarka Elena Beczewa) oraz doświadczona rozgrywająca Marta Krajewska, które mają pomóc beniaminkowi w utrzymanie się w lidze.
Schemat Tauron Ligi
Regulamin rozgrywek nie uległ zmianie. Po zakończeniu fazy zasadniczej osiem najlepszych drużyn przystąpi etapu play off. Pierwsza runda i półfinały rozgrywane będą do dwóch zwycięstw, mecze o medale - do trzech wygranych. Rywalizacja o miejsca 5-8 toczyć się będzie systemem "mecz i rewanż".
Drużyny, które zakończą fazę zasadniczą na pozycjach 9-10, zagrają o dziewiątą lokatę (mecz i rewanż). Ostatni zespół automatycznie zostanie zdegradowany do pierwszej ligi. 20 marca zakończy się runda zasadnicza, a mistrz Polski zostanie wyłoniony najpóźniej 15 maja.
Program 1. kolejki ekstraklasy siatkarek:
czwartek
IŁ Capital Legionovia Legionowo - Grupa Azoty Chemik Police (17.30)
piątek
UNI Opole - ŁKS Commercecon Łódź (19.00)
sobota
OnlyBio Pałac Bydgoszcz - Roleski Grupa Azoty Tarnów (19.00)
niedziela
Energa MKS Kalisz - BKS Bostik Bielsko-Biała (19.00)
poniedziałek
#VolleyWrocław - Developres Bella Dolina Rzeszów (17.30)
Grot Budowlani Łódź - E.Leclerc Moya Radomka Radom (20.30)
Transmisje spotkań Tauron Ligi na sportowych antenach Polsatu.
Marcin Pawlicki (PAP)
