Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektromobilność jest droga. Na razie to tylko trend i moda [wideo]

Jakub Keller
Jakub Keller
Dużym zainteresowaniem cieszyło się BMW i8. Naładowane elektryczne auto pozwoli na przejechanie 100- 200 kilometrów
Dużym zainteresowaniem cieszyło się BMW i8. Naładowane elektryczne auto pozwoli na przejechanie 100- 200 kilometrów Łukasz Szalkowski
Mieszkańcy i przedsiębiorcy mieli okazję do przetestowania elektrycznych pojazdów. W marinie mogli też dowiedzieć się więcej o elektromobilności.

Pokaz przygotował utworzony ponad rok temu Grudziądzki Klaster Odnawialnych Źródeł Energii. - Chcemy przybliżyć ludziom pojęcie elektromobilności i wyjaśnić kilka mitów z nią związanych. Zaprosiliśmy spółki dystrybucji energii oraz dostawców pojazdów elektrycznych - tłumaczy Kuba Puchowski z Towarzystwa Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych w Grudziądzu.

Ile zatem kosztuje i jakie niesie za sobą korzyści elektromobilność? - Jest ona wymogiem ustawowym dla samorządów i może być sporym obciążeniem. Jest trendem w Europie, ale w Polsce ciężko jej będzie sprostać - mówi Puchowski.

Dlaczego? - Ponieważ mamy bardzo drogą energię i mało elastyczne źródła zasilania, więc elektromobilność będzie niestety w Polsce droga - odpowiada wprost Puchowski. - Chcemy pokazać jednak przedsiębiorcom co zrobić, żeby ta elektromobilność była jak najtańsza .

Ofertą sprzedaży aut zasilanych energią elektryczną kusili dealerzy marek BMW, Toyota, Nissan i Tesla. - Zasięg naładowanego auta, w zależności od stylu jazdy wynosi około 100-200 kilometrów - tłumaczy Paweł Piotrowski, doradca ds. sprzedaży BMW, prezentując auto o napędzie elektrycznym.

Ile kosztuje naładowanie takiego auta? - To zależy od taryfy, ale statystyczny Kowalski zapłaci za to kilka złotych - odpowiada Paweł Piotrowski.

Kuba Puchowski ma jednak nieco inne zdanie. - Koszt eksploatacji samochodu elektrycznego niestety będzie wysoki i nieopłacalny. To bardziej moda i trend. Przejechanie stu kilometrów pochłonie 15-20 kWh. Jednostka kosztuje od 20 do 60 groszy, ale kiedy będziemy chcieli naładować auto w słupku ładowania, to 1 kWh kosztować będzie od 2 do nawet 5 złotych - tłumaczy Kuba Puchowski.

W Grudziądzu są dwie stacje ładowania: przy galerii Stara Kuźnia i przy ulicy Rataja.

Obecnie w naszym mieście zarejestrowanych jest 37 pojazdów hybrydowych i 2 pojazdy elektryczne.

Pierwsze auto hybrydowe w naszym mieście zarejestrowano w 2008 r. Była to toyota sprowadzona z USA. Po jednym takim samochodzie rejestrowano w latach 2013 i 2014 r., po, kilka w 2015 i 2016 r., a większość w latach 2017 i 2018 r. A są to 19 toyot, 10 lexusów, 3 hondy i pojedyncze egzemplarze marek: Porsche, Hyundai, Ford, Mitsubishi, Chevrolet, KIA oraz Audi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska