- Pierwszego dnia pilotażu z programu eDowód skorzystało 15 osób. Teraz jest ich już kilkadziesiąt. Najczęściej dowód mobilny „wyrabiają” przedsiębiorcy oraz petenci urzędu stanu cywilnego i referatu spraw obywatelskich - mówi Michał Kociński, zastępca naczelnika wydziału organizacyjnego w ełckim magistracie.
Aby używać dowodu osobistego za pośrednictwem smart- fona, najpierw trzeba założyć na stronie obywatel.gov.pl Profil Zaufany.
- Profil ten to darmowy podpis elektroniczny, który służy do kontaktu z administracją - wyjaśnia Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji. Podkreśla, że nie chodzi o dowód w smartfonie, a o dostęp do dowodu za jego pomocą.
- Wystarczające będzie podanie numeru PESEL lub imienia i nazwiska - mówi Manys. - Wtedy na komórkę zostanie wysłany jednorazowy SMS autoryzacyjny, który podamy urzędnikowi lub policjantowi. Po wprowadzeniu kodu do systemu, oni sprawdzą nasze dane przez internet.
W telefonie nie będzie więc danych, które ktoś mógłby wykorzystać, gdy zgubimy lub ktoś ukradnie smartfon.
Nowe rozwiązanie to pierwszy etap programu mDoku-menty. Po dowodach osobistych do mobilnego systemu trafi prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisa OC.
Wszyscy Polacy dostęp do dowodu przez smartfon uzyskają prawdopodobnie we wrześniu lub październiku.
mDokumenty będą obowiązywały tylko w Polsce.