Elżbieta Dzikowska i Sławomir Wierzcholski trafią na...

  Elżbieta Dzikowska i Sławomir Wierzcholski trafią na toruńską Piernikową Aleję Gwiazd [mp3]

  Marlena Przybył

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Sławomir Wierzcholski na sobotnim Prezydenckim Koncercie Noworocznym

  Sławomir Wierzcholski na sobotnim Prezydenckim Koncercie Noworocznym ©fot. Lech Kamiński

  - Tegoroczne "katarzynki" dla znakomitej podróżniczki i mistrza harmonijki ustnej - uzasadnia wybór prezydent Michał Zaleski.
  Sławomir Wierzcholski na sobotnim Prezydenckim Koncercie Noworocznym

  Sławomir Wierzcholski na sobotnim Prezydenckim Koncercie Noworocznym ©fot. Lech Kamiński  Laureatów poznaliśmy podczas sobotniego Prezydenckiego Koncertu Noworocznego.

  Na zaproszenie Michała Zaleskiego, po szaleństwach sylwestrowej nocy, toruńska śmietanka towarzyska regenerowała siły przy operetce Johanna Straussa "Zemsta nietoperza". W sali wielkiej Dworu Artusa siedmiorgu solistom towarzyszyła Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Piotra Sułkowskiego.

  Łatwo nie było

  Sąsiadująca z Dworem Artusa, Piernikowa Aleja Gwiazd zbiera najwybitniejsze postaci związane z Toruniem, które rozsławiają nasze miasto w Polsce i dalej.

  Nazwiska ogłaszane są od 2003 roku, każdego roku po dwa. W obecnej edycji po raz pierwszy kandydatów podsuwać mogli mieszkańcy, a decydującym głosem prezydent Michał Zaleski podzielił się z prezesem Przemysławem Myśliwym z Fabryki Cukierniczej Kopernik.
  - Wybór był trudny, bo torunian zasługujących na uznanie jest bardzo, bardzo wielu - wyjaśnia prezydent Zaleski. - Dyskutowaliśmy i to niekrótko.

  W 2011 roku do zaszczytnego grona osób rozsławiających nasze miasto dołączą Elżbieta Dzikowska i Sławomir Wierzcholski.

  Swoje katarzynki mają już: Aleksander Wolszczan i Grażyna Szapołowska (2003), Bogusław Linda i Małgorzata Kożuchowska (2004), Regina Smendzianka i Leszek Balcerowicz (2005), Janusz Leon Wiśniewski i zespół Republika (2006), Stefania Toczyska i Jan Kusiewicz (2007), Janina Ochojska i Jacek Yerka (2008), Rafał Bryndal i Łukasz Pawłowski (2009) oraz Katarzyna Dowbor i zespół Raz Dwa Trzy (2010).

  Towarzystwo jest najważniejsze

  - Elżbieta Dzikowska to wybitna podróżniczka, która zarazem zaprzyjaźniona jest z Toruniem jak mało kto - uzasadnia decyzję Michał Zaleski. - A Sławek Wierzcholski to znany już na całym świecie mistrz harmonijki ustnej.

  Bluesman stawił się na ogłoszeniu werdyktu w zupełnie niebluesowym, niecodziennym dla siebie stroju - na galowo. Jak ocenia swój najnowszy sukces?

  - Towarzystwo na Piernikowej Alei znakomite, a towarzystwo, jak wiadomo, to jest sprawa podstawowa - odpowiada zadowolony Wierzcholski. - Niestety w bluesie jest tak, że największe laury zdobywa się w wieku zaawansowanym. Oczywiście chciałbym już teraz być sławny i bogaty, ale na to trzeba jeszcze trochę popracować. O spoczywaniu na laurach nie ma więc mowy, mogę tylko to wyróżnienie traktować jako wskazówkę, że idę w dobrym kierunku.

  Huczna odsłona wyjątkowych, chodnikowych autografów czeka nas tradycyjnie 24 czerwca, w dniu święta miasta.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018