Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katarzynki dla satyryka i sportowca

Redakcja
fot. Lech Kamiński
Rafał Bryndal i Łukasz Pawłowski - to kolejne postaci związane z naszym miastem, których podpisy pojawią się w Piernikowej Alei Gwiazd przed Dworem Artusa.

Nazwiska kolejnych gwiazd, które zostawią swoje autografy na mosiężnych tablicach w kształcie toruńskich pierników "katarzynek", zostały ogłoszone wczoraj w trakcie prezydenckiego koncertu noworocznego. W Sali Wielkiej Dworu Artusa usłyszeliśmy Toruńską Orkiestrą Symfoniczną z trojgiem solistów: Iwoną Sochą, Adamem Sobierajskim oraz gościem specjalnym - Moniką Ledzion.

Kim są postaci, które w tym roku zostaną uhonorowane w Piernikowej Alei Gwiazd? Łukasz Pawłowski to pierwszy torunianin, który zdobył medal olimpijski. Sportowiec w ub.r. wrócił z Pekinu ze srebrnym medalem w czwórce bez sternika wagi lekkiej. To największy sukces w historii toruńskiego sportu. Na co dzień Pawłowski występuje w klubie AZS UMK Energohandel. Ma na swoim koncie wiele laurów m.in. złote medale w młodzieżowych mistrzostwach Europy w 2003 i 2004, brązowy medal mistrzostw świata w ósemkach w Eton (2006). Jest również dwukrotnym mistrzem Polski w konkurencji czwórek podwójnych. Wioślarz będzie najmłodszą postacią, która odsłoni swoją "katarzynkę". W tym roku skończy 26 lat.

Rafał Bryndal to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci pochodzących z naszego miasta.
Jest satyrykiem oraz dziennikarzem Radia Zet, gdzie prowadził m.in. "Rozmowy rolowane". W okresie studenckim tworzył grupy kabaretowe. Występował m.in. z Mariuszem Lubomskim. Jest autorem wielu tekstów m.in. wierszy, piosenek, sztuk teatralnych czy scenariuszy sitcomów. W 2004 r. wydał zbiór najzabawniejszych i najbardziej ciętych tekstów "Księga dobrych tekstów", a w ubiegłym roku "Limeryki. O pewnych panach i paniach, czyli numery z każdej sfery".

Pierwsze tablice w Piernikowej Alei Gwiazd zostały odsłonięte w 2003 r.
Uroczystość odbywa się tradycyjnie w święto miasta, czyli 24 czerwca. Swoje "katarzynki" przed Dworem Artusa mają m.in. aktorzy: Grażyna Szapołowska, Małgorzata Kożuchowska, Bogusław Linda, astronom Aleksander Wolszczan, pisarz Janusz Leon Wiśniewski, muzycy Republiki, Regina Smendzianka, pianistka i pedagog, Leszek Balcerowicz, ekonomista i polityk, a także Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej i znany artysta malarz Jacek Yerka. Łączy ich wszystkich Toruń, który był dla nich miejscem urodzenia, miastem, gdzie się uczyli lub zaczynali swoją karierę.

Kolejnym akcentem wczorajszej uroczystości było wręczenie medali Thorunium. To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez prezydenta Torunia odebrali Magdalena Cynk-Mikołajewska i Antoni Słociński.

Pierwsza z wyróżnionych osób jest kompozytorem, pedagogiem, krytykiem muzycznym oraz dyrektorem artystycznym festiwalu Tour de Carillon. Komponuje muzykę na zamówienie m.in. Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz zespołu Multicamerata. Antoni Słociński jest aktorem, reżyserem i pedagogiem. W latach 80. był szefem Baja Pomorskiego. Za jego dyrekcji obiekt został zmodernizowany, a zespół zasilili absolwenci szkół teatralnych. W 2005 r. został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska