Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emeryci z rocznika 1953. Kto będzie miał przeliczoną emeryturę lub rentę? Eksperci ZUS wyjaśniają

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
Przemysław Świderski
Pytań i wątpliwości dotyczących przeliczania emerytur osób urodzonych w 1953 roku ciągle jest mnóstwo. Zamieszczamy relację z kolejnego dyżuru, zorganizowanego przez ZUS, poświęconego tym właśnie problemom.

Zobacz wideo: Kto może dorabiać do emerytury i renty bez ograniczeń?

Na pytania odpowiadała ekspertka ZUS Grażyna Mucha z Wydziału Koordynacji Usług i Świadczeń Emerytalno-Rentowych w oddziale ZUS w Bydgoszczy.

W ubiegłym roku, po wydaniu wyroku przez Trybunał Konstytucyjny, złożyłam do ZUS wniosek o przeliczenie emerytury w związku z tymże wyrokiem. Dostałam odpowiedź negatywną, ponieważ od wydania poprzedniej decyzji minęło ponad 5 lat. Czy teraz ponownie powinnam złożyć wniosek o przeliczenie emerytury?
Nie, teraz już nie musi pani składać wniosku, z urzędu wrócimy do sprawy. Ponownie przeliczymy emeryturę na dzień, kiedy składała pani wniosek o emeryturę z racji ukończenia wieku emerytalnego, tym razem już bez potrącania wypłaconych wcześniejszych emerytur, czyli bez tzw. konsumpcji. Jeśli tak wyliczone świadczenie będzie korzystniejsze, czyli wyższe od dotychczasowego, to otrzyma pani wyrównanie za cały okres od przyznania emerytury powszechnej. Decyzje, zgodnie z przepisami, będziemy wydawać dopiero po 11 stycznia 2021 r.

Jestem nauczycielem, urodzonym w 1953 roku. W 2006 r. z Karty Nauczyciela przeszedłem na wcześniejszą emeryturę, miałem wtedy 53 lata. Dwa lata temu, gdy skończyłem 65 lat, złożyłem wniosek o emeryturę powszechną. Ale była mniej korzystna. Co teraz mam zrobić? Dodatkowo z końcem września zakończyłem pracę, w tym roku przepracowałem 9 miesięcy.
Dwa lata temu na pewno wyliczyliśmy panu emeryturę powszechną z uwzględnieniem tzw. konsumpcji, czyli odjęliśmy sumę wypłaconych wcześniejszych emerytur. Nie musi pan teraz składać wniosku. Sami, z urzędu wrócimy do wniosku sprzed dwóch lat, wyliczymy emeryturę już bez pomniejszania podstawy. Jeśli będzie korzystniejsza od emerytury wcześniejszej, to będziemy wypłacać emeryturę powszechną, do tego otrzyma pan wyrównanie za te dwa lata wstecz.
Natomiast jeśli chodzi o doliczenie stażu, czyli tych 9 miesięcy - musi pan złożyć wniosek. Druki są na stronie internetowej ZUS, ale można też odręcznie napisać, proszę tylko podać swoje dane: imię i nazwisko, PESEL, adres. Do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie od pracodawcy o okresie zatrudnienia i czy w tym czasie były wypłacane zasiłki chorobowe. Wniosek można wrzucić do specjalnej skrzynki w oddziale ZUS lub wysłać pocztą.

Urodziłam się w kwietniu 1953 roku. Zanim przeszłam na wcześniejszą emeryturę w 2008 roku byłam na rencie, a gdy skończyłam 60 lat i kilka miesięcy - złożyłam wniosek o emeryturę powszechną. Ale była niższa niż wcześniejsza i dalej dostaję wcześniejszą. Czy muszę teraz składać wniosek o przeliczenie?
Nie musi pani. Zajmiemy się tym z urzędu. Jeszcze raz przeliczymy powszechną emeryturę, już bez odliczania wcześniej wypłaconych wcześniejszych emerytur. Jeśli kwota będzie wyższa, będziemy wypłacać emeryturę powszechną i otrzyma pani wyrównanie za cały ten okres od 2013 roku. Decyzje wydawać będziemy po 11 stycznia 2021 roku.

Na emeryturę przeszłam w 2013 roku, gdy skończyłam 60 lat, ale przeszłam z renty. Nie byłam na wcześniejszej emeryturze. Czy teraz dostanę jakieś wyrównanie?
Niestety, nie. Przeliczenia, które będziemy wykonywać dotyczą osób z 1953 rocznika, które przed 2013 rokiem pobierały wcześniejszą emeryturę, potem przeszły na powszechną i miały ją pomniejszoną o wypłacone wcześniejsze świadczenia. Pani wcześniejszej emerytury nie pobierała, nie ma więc czego teraz przeliczać.

Jestem rocznikiem 1953, w maju 2009 r. przeszedłem na rentę. Od ponad 2 lat jestem na emeryturze. Czy muszę złożyć wniosek o jej przeliczenie?
Jeśli przeszedł pan z renty na emeryturę, to ma ją pan wyliczoną bez uwzględniania tzw. konsumpcji, czyli bez odliczenia wcześniejszych emerytur, bo ich pan nie pobierał. Emerytura wyliczona jest prawidłowo, nie będziemy jej przeliczać.

Czy otrzymam wyrównanie swojej emerytury? W 2008 roku przeszłam na wcześniejszą, potem przeliczałam ją na zwykłą. Czy trzeba jeszcze spełnić jakieś dodatkowe warunki?
Jeśli, jak pani mówi, po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego złożyła pani wniosek o emeryturę powszechną, to po 11 stycznia 2021 r. ponownie przeliczymy pani emeryturę. Jeśli nowa będzie korzystniejsza, czyli wyższa, to otrzyma pani wyrównanie za cały okres, od przyznania emerytury powszechnej. Zrobimy to z urzędu, co oznacza, że nie musi pani składać wniosku.

Proszę mi podpowiedzieć, co mam zrobić? Jestem rocznik 1953, w 2008 roku przeszłam na emeryturę wcześniejszą, ale nie pamiętam, czy składałam wniosek o przeliczenie na powszechną. Jak można to sprawdzić?
To, czy pani składała wniosek o emeryturę powszechna czy nie - jest kluczową, bardzo ważną sprawą. Od tego zależy dalsze postępowanie. Jeśli pani wniosku nie składała, to na jego złożenie ma czas tylko do 11 stycznia 2021 r. Najlepiej nie zwlekać i złożyć wniosek jak najszybciej. Emeryturę przeliczymy od miesiąca złożenia wniosku, poza tym emerytury przeliczane na podstawie wniosku złożonego po 11 stycznia 2021 już nie będą tak korzystnie liczone, bo odliczane będą wypłacone wcześniejsze świadczenia.
Natomiast jeśli po ukończeniu 60 lat składała pani wniosek o powszechną emeryturę - teraz zajmiemy się sprawą z urzędu, czyli nie musiałaby pani składać wniosku.

Żeby sprawdzić, jaka jest pani sytuacja zapraszam do umówienia się na e-wizytę w ZUS. Pracownik po zweryfikowaniu pani danych będzie mógł sprawdzić to w systemie. Można też skontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej, nr 22 560 16 00. Tam też można zweryfikować pani dane i sprawdzić.

W 2009 roku przeszłam na wcześniejszą emeryturę kolejową. Gdy skończyłam 65 lat złożyłam wniosek o przeliczenie na powszechną, ale wcześniejsza była korzystniejsza, więc w dalszym ciągu ją otrzymuję. Czy teraz muszę składać wniosek?
Nie. Po 11 stycznia 2021 roku z urzędu przeliczymy emeryturę powszechną. Jeśli okaże się korzystniejsza od wcześniejszej kolejowej, to będziemy wypłacać tę nową i otrzyma pani wyrównanie.

Mam rentę rodzinną po mężu, który urodził się w 1953 r . Gdy skończył 60 lat przeszedł na wcześniejszą emeryturę, zmarł trzy lata temu. Czy moja renta będzie teraz przeliczona?
Z tego, co pani mówi wynika, że mąż na wcześniejszą emeryturę przeszedł w 2013 roku. To oznacza, że przeliczenie świadczenia nie objęłoby go, a tym samym nie obejmie renty rodzinnej. Warunkiem zapisanym w ustawie jest rok urodzenia 1953 i wcześniejsza emerytura przyznana przed 1 stycznia 2013 r.
Pani zmarły mąż tego warunku nie spełnia, bo przeszedł na wcześniejszą emeryturę po 1 stycznia 2013. Tym samym renta rodzinna nie będzie przeliczana.

Otrzymuję emeryturę EWK z tytułu wychowywania dziecka specjalnej troski. To jest wcześniejsza emerytura. Jakiś czas miałam ją zawieszoną, bo pracowałam, teraz dalej pobieram. W grudniu skończę 67 lat i nie wiem, czy składać wniosek o jej przeliczenie na powszechną? Nie pamiętam dokładnie, ale chyba do tej pory takiego wniosku nie składałam.
Przy przeliczaniu emerytur EWK nigdy nie była odejmowana konsumpcja, czyli nie odejmowaliśmy od podstawy pobranych wcześniejszych emerytur. Jeśli pani nie składała wniosku o emeryturę powszechną - proszę to zrobić. O ile okaże się korzystniejsza od dotychczasowej, to od miesiąca złożenia wniosku będziemy ją wypłacać. Gdyby nie okazała się wyższa - nic pani nie traci, będziemy wypłacać dotychczasowe świadczenie.

Jestem 1953 rocznik i na emeryturę przechodziłem dwa razy: najpierw w 2014 roku na wcześniejszą, a dokładniej na pomostową, a gdy ukończyłem 65 lat - na powszechną. Czy dostanę przeliczenie?
Niestety, nie. Przeliczenie dotyczy osób z 1953 rocznika, które na wcześniejszą emeryturę przeszły przed 1 stycznia 2013 r. Natomiast w ogóle nie obejmują te przepisy przeliczenia emerytur po emeryturze pomostowej.

Na wcześniejszą emeryturę przeszłam w 2008 roku. Nie wiedziałam, że po ukończeniu 60 lat można składać wniosek o przeliczenie. Zrobiłam to dopiero w ubiegłym roku, po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, gdy o sprawie zaczęło być głośno. Dostałam więcej pieniędzy. Czy jest szansa, bym odzyskała pieniądze od czasu, kiedy byłam uprawniona do pełnej emerytury?
Jeśli złożyła pani wniosek o emeryturę powszechną po wyroku Trybunału, to jest ona wyliczona już bez pomniejszania podstawy. Wyrównanie pani nie przysługuje.
Takie późne złożenie wniosku zadziałało jednak na pani korzyść, bo zwiększyło emeryturę. Składki i kapitał początkowy były przez te lata waloryzowane, co przełożyło się na wysokość świadczenia.

Mój partner jest na rencie po swojej zmarłej żonie. Ona była rocznik 1953, przeszła na wcześniejszą emeryturę. Czy jego renta będzie przeliczona?
To zależy, kiedy żona zmarła. Czy dożyła wieku powszechnego, czy nie. Gdyby zmarła po osiągnięciu wieku powszechnego, to wrócimy do tej sprawy z urzędu, jeśli jednak zmarła wcześniej, to przeliczenia nie będzie.

Byłam na wcześniejszej emeryturze, gdy skończyłam 60 lat złożyłam wniosek o powszechną, ale nic na tym nie skorzystałam. W ubiegłym roku zmarł mój mąż i dostaję po nim rentę. Czy będzie mi się należało rozliczenie mojej emerytury za wcześniejsze lata? Mam składać wniosek?
Nie, nie musi pani składać wniosku. Z urzędu wrócimy do pani decyzji o emeryturze powszechnej i jeszcze raz ją przeliczymy bez odliczania wypłaconych wcześniej świadczeń. Jeśli okaże się korzystniejsza - dostanie pani wyrównanie za okres od 2013 roku, kiedy przyznaliśmy pani emeryturę z powszechnego wieku do okresu poprzedzającego przyznanie renty rodzinnej w 2019 roku.
Jeśli pani emerytura okazałaby się wyższa od renty rodzinnej - będziemy wypłacać emeryturę, a nie rentę i wówczas wyrównanie obejmie także dalszy okres, od 2019 roku do teraz.

Urodziłam się w grudniu 1958 roku. W styczniu 2008 r. przeszłam na wcześniejszą emeryturę, a w 2013 - na powszechną. Czy dostanę wyrównanie?
Niestety, nie. Ustawa obejmuje tylko osoby urodzone w 1953 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska