Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerycie, mając 500 plus dla niepełnosprawnych możesz dorabiać do emerytury z ZUS

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać do swojej emerytury z ZUS bez ograniczeń.
Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać do swojej emerytury z ZUS bez ograniczeń. 123RF
Blisko 26 tys. osób w naszym regionie złożyło wniosek do ZUS o świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych. Niektórzy chcą sobie dorobić do 500 plus. Czy obowiązują ich limity dodatkowych zarobków?

Czy można dorobić do 500 plus i emerytury z ZUS?

Zadzwonił do nas pan Mieczysław z Bydgoszczy. - Jestem emerytem i pobieram 500 plus da niepełnosprawnych. Nawet z tym dodatkowym zastrzykiem gotówki nie przelewa mi się. Znajomy zaproponował mi pracę jako ochroniarz w biurowcu. Moja niepełnosprawność by mi na to pozwoliła. Boję się tylko, żeby ZUS nie zabrał mi emerytury albo jej nie obniżył, bo sobie za dużo dorobię. Czy mogę dorabiać do swojego świadczenia bez ograniczeń pobierając 500 plus dla osób niepełnosprawnych? - dopytuje się nasz Czytelnik.

Czytaj także: 500 plus to czasem... 10 zł! ZUS podał autentyczne stawki

Nie każdy może dorobić tyle, ile chce
Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, odpowiada, że świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (popularnie zwane 500 plus dla niepełnosprawnych) nie jest wliczane do przychodu powodującego zmniejszenie czy zawieszenie emerytury.

W województwie kujawsko-pomorskim ZUS przyjął ponad 23,7 tys. wniosków o świadczenie 500+ dla niesamodzielnych. Co oznacza, że 52 proc. szacunkowej liczby uprawnionych do tego świadczenia, już to zrobiła. W naszym regionie decyzje przyznające otrzymało blisko 9,2 tys. wnioskodawców.Sprawdźcie, w których miejscowościach złożono najwięcej wniosków. Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>>>

500 plus dla niesamodzielnych. Gdzie jest najwięcej potrzebu...

Jak dodaje, każdy emeryt ma prawo dorobić do swojego świadczenia. Nie każdy jednak może dorabiać ile chce. Limit dotyczy emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zmniejszenie świadczenia następuje po przekroczeniu 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia (3452,20 zł), a zawieszenie po przekroczeniu 130 proc. (6411,10 zł). Uzyskanie przychodów w granicach od 3452, do 6411,10 zł miesięcznie, spowoduje zmniejszenie wypłacanego świadczenia o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. W przypadku emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy to kwota 599,04 zł, renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 449,31 zł - zaś renty rodzinnej dla jednej osoby - 509,22 zł.

Nieco inaczej wyglądają potracenia przy rentach socjalnych. Tu przekroczenie przychodu w kwocie 3452,20 zł spowoduje zawieszenie, a nie zmniejszone świadczenia.

Natomiast przekroczenie kwoty przychodów w wysokości 6411,10 zł miesięcznie będzie skutkowało zawieszeniem wypłaty świadczenia. - Na to, czy ZUS zawiesi lub zmniejszy świadczenie, ma wpływ przede wszystkim przychód z działalności, od której są obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne, np. z umowy o pracę czy umowy zlecenia, umowy agencyjnej czy umowy o dzieło zawartej z własnym pracodawcą - mówi regionalna rzecznika ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Limity nie dotyczą emerytów z powszechnego wieku
Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), mogą dorabiać do swojej emerytury bez ograniczeń. Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, który otrzymują świadczenie podwyższone do minimum tj. 1100 zł brutto.

Tacy seniorzy muszą kontrolować przychód, jaki osiągają, gdy pracują. Dla każdego z nich będzie on inny. - W każdym przypadku nie może być większy niż kwota dopłaty. Jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość podwyższenia do emerytury minimalnej, wówczas świadczenie za dany okres będzie wypłacane w niższej kwocie, a mianowicie bez dopłaty do minimum - podsumowuje Krystyna Michałek.

Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać do swojej emerytury bez ograniczeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska