Co 10. emeryt w Kujawsko-Pomorskiem ma zarejestrowaną działalność gospodarczą. Nie wiadomo, ilu pracuje na etacie lub zleceniu. Ale seniorzy coraz liczniej nie kończą zawodowej aktywności wraz z przejściem na emeryturę.
Halina przeszła na emeryturę, gdy ukończyła 60 lat. Od razu zarejestrowała działalność gospodarczą. Świadczy usługi doradcze. Czasami zleceń ma tyle, że nie może się wyrobić, innym razem jest martwy sezon. Lubi swoją pracę i nie wyobraża sobie, że nagle miałaby przestać. Mówi, że najwyżej zwolni tempo.
Czytaj także: Pełny ZUS na umowach zlecenie? To oznacza wyższe koszty pracy dla wielu z nas
Dwa lata temu, gdy Zofia ukończyła 62 lata, przeszła na emeryturę. Pracowała w zakładzie pracy chronionej. Po dwóch dniach zatrudniła się na nowo, w tej samej firmie, na etacie. Robi to samo, co wcześniej. Pobiera pensję (niską) i emeryturę, ma opłacane składki ZUS. Raz w roku podwyższa jej to świadczenie. - Grosze! Ledwie o kilka złotych mam więcej - komentuje. - Ale nie siedzę w domu sama, bo chyba bym zwariowała!
W województwie kujawsko-pomorskim 28,8 tys. seniorów (osób w wieku 60+) prowadzi działalność gospodarczą, zarejestrowaną w REGON. To dane Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy na koniec 2018 roku. Liczba ta nie obejmuje rolników.
To znaczy, że własną firmę prowadzi mniej więcej co 10. emeryt w regionie. Bo emerytów w województwie kujawsko-pomorskim było 293,7 tys., jak wynika z danych ZUS. W większości firmy zarejestrowali mężczyźni, kobiety - 38,8 proc.
Praca na etacie na emeryturze nie jest tak częsta. Pracodawcy zwykle wolą zaoszczędzić na składkach ZUS i preferują zlecenie, od którego opłacanie składek emerytalnych dla emeryta nie jest obowiązkowe.
Inni seniorzy pracują dorywczo, bez płacenia składek, rejestrowania firmy, albo wręcz zatrudnieni są na czarno.
Najaktywniejsi emeryci mają 60-69 lat
Seniorzy to prawie co piąta osoba spośród wszystkich, którzy w ubiegłym roku byli zarejestrowani w regionie jako prowadzący działalność. W kraju ten wskaźnik waha się od 17,5 proc. w województwie małopolskim do 23,5 proc. w zachodniopomorskim.
W Polsce wyniósł 19,6 proc. (610,8 tys. osób). Przez ostatnie trzy lata liczba osób w wieku 60 plus, prowadzących działalność gospodarczą wzrosła w regionie o 22,2 proc.
- Zdecydowana większość seniorów prowadzących działalność gospodarczą, bo trzy na cztery osoby, była w wieku 60-69 lat - informuje Michał Cabański z zespołu do spraw obsługi mediów Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych w Bydgoszczy. - Co piąty senior prowadzący indywidualną działalność gospodarczą miał między 70 a 79 lat.
Aktywni byli też seniorzy powyżej 80. roku życia, ale stanowili oni zaledwie 4,4 proc. osób starszych, prowadzących indywidualną działalność gospodarczą.
Właściciele starzeją się ze swoimi firmami. Przez ostatnie trzy lata w Kujawsko-Pomorskiem o połowę zwiększyła się liczba osób w wieku 70-79 lat prowadzących firmy, a właścicieli w wieku ponad 80 lat - prawie o połowę. Ale nie dlatego, że założyli oni nowe firmy. Ponad 77 proc. firm, czyli więcej niż 3 na 4, prowadzonych w ubiegłym roku przez seniorów istniała co najmniej 10 lat wcześniej. Czyli jest to kontynuacja zawodowej aktywności.
Osoby starsze, które w ubiegłym roku zdecydowały się na działalności gospodarczą, w pierwszej kolejności wybierały handel i naprawę pojazdów, w dalszej - budownictwo, opiekę zdrowotną, pomoc społeczną.
Pracuje ponad 13 proc. emerytów
Dane Urzędu Statystycznego mówią tylko o seniorach prowadzących działalność gospodarczą. Nic nie wiadomo, ilu w ogóle jest aktywnych zawodowo.
To wie ZUS dzięki temu, że od każdej legalnej pracy, niezależnie od formy zatrudnienia czy działalności, opłacać trzeba składki zdrowotne. Zakład dysponuje danymi dla całego kraju, bez podziału na województwa.
W sierpniu br. na 5 mln 780 tys. emerytów 765,3 tys. opłacało składki zdrowotne, czyli pracowało. To 13,2 proc. osób z ustalonym prawem do emerytury. Pracownikami na etacie było 297,1 tys. spośród nich.
W połowie 2018 roku pracowało 12,5 proc. emerytów, na etacie 259 tys.
Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 13
