reklama

Emerytki 1953 - część wyroków sądów, przyznających wyższe emerytury, jest zaskarżana przez ZUS

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
Zaktualizowano 
123RF
Tylko wcześniejsze emerytki 1953, które pierwszy wniosek o przeliczenie emerytury złożyły po wyroku TK dostają wyższą emeryturę bez większych problemów. Także te, którym od doręczenia decyzji ZUS przeliczającej świadczenie na niekorzystnych warunkach nie minęło jeszcze 5 lat. Pozostałe nie mogą uzyskać wyższych świadczeń.

Rozgoryczenie, żal, złość, rozczarowanie, wściekłość - wiele różnych negatywnych emocji odczuwają wcześniejsze emerytki z rocznika 1953, które liczyły, że dzięki wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego uzyskają wyższą emeryturę.
Udaje się to tylko tym paniom, które pierwszy wniosek o przeliczenie emerytury złożyły po wyroku TK lub od doręczenia im decyzji ZUS przeliczającej świadczenie na niekorzystnych warunkach nie minęło jeszcze 5 lat. Od korzystnych dla emerytek wyroków sądów ZUS składa apelacje.

6 marca 2019 Trybunał Konstytucyjny uznał, że niekonstytucyjny jest przepis, na podstawie którego emerytom z 1953 r., przechodzącym z emerytury wcześniejszej na zwykłą odlicza się sumę wypłaconych wcześniej świadczeń. Wyrok (sygn. P 20/16) dotyczy tylko określonej grupy emerytów, niemal wyłącznie kobiet.

ZUS od razu powiedział, że trzymając się Kpa będzie wydawał odmowne decyzje w sprawach, w których minęło ponad 5 lat od doręczenia poprzedniej decyzji.

Sądy odraczają sprawy wcześniejszych emerytur 1953

Sprawa w sądzie też okazuje się niełatwa. Emerytki z Bydgoszczy i innych miast alarmują, że wydział ubezpieczeń społecznych w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy ostatnio odracza rozpatrzenie ich sprawy o przeliczenie wcześniejszej emerytury zgodnie z wyrokiem TK. Odracza do czasu rozstrzygnięć legislacyjnych.

Usłyszała to pani Janina z Inowrocławia w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. - Sąd stwierdził, że odłoży rozpatrywanie sprawy, ponieważ toczą się procesy legislacyjne, które mają problem rozwiązać - relacjonowała zdenerwowana "Pomorskiej". - Przedstawiciel ZUS wniósł o odrzucenie mojego roszczenia. Ja się nie zgadzam ani na odrzucenie, ani na odłożenie sprawy. Jednak z tego co wiem, do tej pory nikomu po wyroku sądu nie przeliczono emerytury.

- Miałam termin rozprawy na 18 października, ale został zniesiony. O co tu chodzi? Co to za kraj?! - mieszkanka Fordonu, pani Renata wprost kipiała złością.

Prace legislacyjne, na które powołuje się sąd, to przygotowany przez Senat projekt ustawy, który jednoznacznie reguluje, jak przeliczane powinny być emerytury w związku z wyrokiem TK. Szkopuł z tym, że choć Senat projekt przekazał do Sejmu w połowie lipca - posłowie nie zajęli się nim do tej pory i do końca kadencji już nie zajmą. Uregulowaniem przepisów nie jest zainteresowany rząd (do tej pory nie wypowiedział się o projekcie), sprawę podobno wstrzymał sam premier.

Z końcem kadencji projekt wyląduje w koszu i ewentualne prace - o ile zechcą rządzący - trzeba będzie zacząć od początku. Nie wiadomo, czy w ogóle albo kiedy.

Teresa Szachulska z Włocławka jest jedną z tych, które mobilizowały kobiety do walki w sprawie wcześniejszych emerytur 1953. Jej, po wyroku TK, ZUS odmówił przeliczenia emerytury, odwołała się do sądu. - Miałam wyznaczony termin w sierpniu, ale gdy zaczęły się prace w Senacie sama poprosiłam o zawieszenie sprawy. Później, gdy w Sejmie nic się nie działo, chciała ją "odwiesić", ale sąd się nie zgodził.

- W kraju w sądach nie ma jednolitego orzecznictwa - mówi Teresa Szachulska. - Albo stosowany jest art. 114 o bieżącym przeliczeniu emerytury, albo art. 133, który załatwia sprawy nieprzedawnione. Ci, którzy wygrywają w sądach, nie dostają wyższej emerytury. Wyroki są nieprawomocne, bo ZUS składa apelacje.

Sąd emeryturę podwyższa, ZUS się odwołuje

Dokładnie nie wiadomo, ile spraw w związku z wyrokiem TK, wpłynęło do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.
Sędzia Tomasz Adamski, rzecznik prasowy SO do spraw cywilnych wyjaśnia, że nie są one odrębnie rejestrowane, ale było ich kilkaset. Znaczny odsetek został rozstrzygnięty, część postępowań została zawieszona na zgodny wniosek stron.

Wyroki, które zapadają w tych sprawach to najczęściej:

  • zmieniające zaskarżoną decyzję ZUS w ten sposób, że przywracany jest termin do wniesienia skargi o wznowienie postępowania; zmieniające decyzję ZUS i zobowiązujące ZUS do ponownego ustalenia wysokości emerytury z pominięciem art. 25 ust. 1 b ustawy z dnia 17.12.1998 roku;
  • oddalające odwołanie (wobec upływu 5 lat od wydania decyzji, w sytuacji gdy wniosek o wznowienie postępowania został złożony w trybie art. 145 a kpa) i przekazujące wniosek ubezpieczonego o ponowne ustalenie wysokości świadczenia emerytalnego ZUS celem rozpoznania (w oparciu o regulację wynikającą z ustawy o świadczeniach emerytalnych)

- wyjaśnia sędzia Tomasz Adamski.

Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS w Bydgoszczy z kolei informuje, że w większości tych spraw bydgoski sąd oddala odwołania, ale zobowiązuje ZUS do rozpoznania wniosku w trybie art. 114 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
- Tylko w pojedynczych sprawach zapadły wyroki zmieniające nasze decyzje - zobowiązanie do ustalenia wysokości świadczenia bez pomniejszeń. Wyroki są nieprawomocne - podkreśla rzeczniczka ZUS.

Sąd Okręgowe we Włocławku w 6 sprawach oddalił odwołanie, a w 4 sprawach nakazał przyznanie emerytur od początku w wysokości bez pomniejszenia o kwoty wypłaconych wcześniejszych emerytur.

Ale cieszyć się kobiety nie mają z czego. Pozytywne dla nich wyroki bydgoskiego SO są nieprawomocne, bo ZUS złożył apelację.
Tak samo będzie w wyrokach włocławskich - Zakład czeka tylko na uzasadnienie.

- W ocenie Zakładu do wniosków złożonych w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego należy stosować przepisy Kpa, które wprost regulują tę kwestię. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy wyłączył zastosowanie Kpa, zatem bydgoski Oddział ZUS będzie składał apelację w tych sprawach - mówi Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w Bydgoszczy.

Bez ustawy ani rusz

Koło się zamyka. Jest tak, jak przewidywali sędziowie TK - potrzebne jest jednolite, prawne uregulowanie sprawy, bo sądy mogą różnić się w wyrokach. I różnią. Z kolei korzystne dla kobiet wyroki przewędrują wszystkie instancje i nie wiadomo, jaki będzie rezultat. A wydawało się, że pomyślny finał sprawy jest na wyciągnięcie ręki.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 55

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Nie będę głosować na tego Maliniaka w najbliższych wyborach bo to oszusci .

G
Gość
17 października, 22:00, kobiety z rocznika 53:

P.prezydencie , p.premierze proszę potraktować kobiety równo a nie jednym wyrównać a inne ktorym minęło 5 lat od decyzji ZUS się nic nie należy. TK mówił o ujednoliceniu przepisu i znowelizoeaniu. Jak w naszym państwie prawa wykonywane są postanowienia Trybunału Konstytucyjnego.

24 października, 7:21, Gość:

Pismo skierować do premiera i prezydenta a nie żalić się na forum komentarzem - oni tego nie czytają .!!!!Ale jest jeszcze jeden szkopuł . e-mail do rządu jest blokowany przez sprytnych ludzików tzn - Mail Delivery Subsystem Takie to wszystko sprytne :(:(:(

24 października, 07:34, Gość:

Pismo były wysyłane i do Premiera i do Prezydenta i do innych osób władnych. Nikt nie raczy zająć się tym problemem. Odpowiedź "Szanowna Pani, potwierdzamy wpływ Pani listu z 28 września 2019 r. skierowanego do Prezydenta RP Andrzeja Dudy na skrzynkę poczty elektronicznej. Został on przekazany do naszego Biura upoważnionego do udzielania odpowiedzi. Z uwagą zapoznaliśmy się z przedstawioną sprawą oraz z zawartymi w nim opiniami i zastrzeżeniami.Uprzejmie informujemy, że pod adresem Pana Prezydenta, Jego Małżonki i Kancelarii napływa wiele próśb o pomoc w różnych kwestiach. Niestety, mimo najlepszych chęci, Kancelaria nie zawsze może jej udzielić. Dostrzegamy Pani rozgoryczenie spowodowane przedstawioną sytuacją. Należy jednak pamiętać, że każdy organ, także Prezydent RP, wykonuje zadania w ramach kompetencji określonych przepisami prawa.

Zgodnie z konstytucyjnym podziałem władz na: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, Prezydent nie nadzoruje Sejmu i nie ingeruje w jego działalność oraz decyzje. Dlatego nie mamy możliwości spełnienia Pani oczekiwań."

Organem właściwym do rozpatrzenia przedstawionej sprawy jest Marszałek Sejmu. Kancelaria Sejmu ma siedzibę przy ul. Wiejskiej 4/6/8 (00-902 Warszawa), gdzie bezpośrednio kierować można opinie, uwagi i postulaty." Pozdrawiam

24 października, 7:39, Gość:

Jest jeden infantylny szkopuł - Teraz Oni - (ŁONI - po naszemu )

walczą o głosy - dalej walczą - mogą tez być unieważnione wybory !

Ale pensje już od 13 listopadą będzie wpływać na konta . I o to w tym " byssnesie " :) chodzi , zajęci będą sprawdzaniem swoich kont .

A czas ucieka....czy Kobiety z rocznika 1953 doczekają się sprawiedliwości?!?

G
Gość
31 października, 0:17, Gość:

Czekałam na sprawiedliwość bo przecież taką mamy władzę -Prawa i sprawiedliwości- ale się nie doczekałam bo ta władza nie chce oddać zabranych bezprawnie pieniędzy i naprawić krzywdę, a przecież przedstawiciele tej partii też wtedy byli w parlamencie i głosowali za przepisami niezgodnymi z konstytucją. Wykonajcie wyrok TK i oddajcie nam nasze ciężko zapracowane pieniądze.

Jak to jest możliwe, żeby wyroki sądu w Polsce różniły się w orzeczeniach dotyczących jednej, takiej samej sprawy!?

G
Gość

Czekałam na sprawiedliwość bo przecież taką mamy władzę -Prawa i sprawiedliwości- ale się nie doczekałam bo ta władza nie chce oddać zabranych bezprawnie pieniędzy i naprawić krzywdę, a przecież przedstawiciele tej partii też wtedy byli w parlamencie i głosowali za przepisami niezgodnymi z konstytucją. Wykonajcie wyrok TK i oddajcie nam nasze ciężko zapracowane pieniądze.

G
Gość
23 października, 14:25, Jola:

W państwie prawa i sprawiedliwości, czyż nie ? musimy czekać na kolejne posunięcia parlamentarzystów , by dostać co nam się należy ( TK i nie tylko !) Ile z nas dotrwa do pozytywnego finału !!!

Nie będę się tu rozpisywać, choć szlag mnie trafia...czekam !

Jak można było tak zróżnicować kobiety z rocznika 1953?!

G
Gość
17 października, 22:00, kobiety z rocznika 53:

P.prezydencie , p.premierze proszę potraktować kobiety równo a nie jednym wyrównać a inne ktorym minęło 5 lat od decyzji ZUS się nic nie należy. TK mówił o ujednoliceniu przepisu i znowelizoeaniu. Jak w naszym państwie prawa wykonywane są postanowienia Trybunału Konstytucyjnego.

24 października, 7:21, Gość:

Pismo skierować do premiera i prezydenta a nie żalić się na forum komentarzem - oni tego nie czytają .!!!!Ale jest jeszcze jeden szkopuł . e-mail do rządu jest blokowany przez sprytnych ludzików tzn - Mail Delivery Subsystem Takie to wszystko sprytne :(:(:(

24 października, 07:34, Gość:

Pismo były wysyłane i do Premiera i do Prezydenta i do innych osób władnych. Nikt nie raczy zająć się tym problemem. Odpowiedź "Szanowna Pani, potwierdzamy wpływ Pani listu z 28 września 2019 r. skierowanego do Prezydenta RP Andrzeja Dudy na skrzynkę poczty elektronicznej. Został on przekazany do naszego Biura upoważnionego do udzielania odpowiedzi. Z uwagą zapoznaliśmy się z przedstawioną sprawą oraz z zawartymi w nim opiniami i zastrzeżeniami.Uprzejmie informujemy, że pod adresem Pana Prezydenta, Jego Małżonki i Kancelarii napływa wiele próśb o pomoc w różnych kwestiach. Niestety, mimo najlepszych chęci, Kancelaria nie zawsze może jej udzielić. Dostrzegamy Pani rozgoryczenie spowodowane przedstawioną sytuacją. Należy jednak pamiętać, że każdy organ, także Prezydent RP, wykonuje zadania w ramach kompetencji określonych przepisami prawa.

Zgodnie z konstytucyjnym podziałem władz na: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, Prezydent nie nadzoruje Sejmu i nie ingeruje w jego działalność oraz decyzje. Dlatego nie mamy możliwości spełnienia Pani oczekiwań."

Organem właściwym do rozpatrzenia przedstawionej sprawy jest Marszałek Sejmu. Kancelaria Sejmu ma siedzibę przy ul. Wiejskiej 4/6/8 (00-902 Warszawa), gdzie bezpośrednio kierować można opinie, uwagi i postulaty." Pozdrawiam

Jest jeden infantylny szkopuł - Teraz Oni - (ŁONI - po naszemu )

walczą o głosy - dalej walczą - mogą tez być unieważnione wybory !

Ale pensje już od 13 listopadą będzie wpływać na konta . I o to w tym " byssnesie " :) chodzi , zajęci będą sprawdzaniem swoich kont .

G
Gość
17 października, 22:00, kobiety z rocznika 53:

P.prezydencie , p.premierze proszę potraktować kobiety równo a nie jednym wyrównać a inne ktorym minęło 5 lat od decyzji ZUS się nic nie należy. TK mówił o ujednoliceniu przepisu i znowelizoeaniu. Jak w naszym państwie prawa wykonywane są postanowienia Trybunału Konstytucyjnego.

24 października, 7:21, Gość:

Pismo skierować do premiera i prezydenta a nie żalić się na forum komentarzem - oni tego nie czytają .!!!!Ale jest jeszcze jeden szkopuł . e-mail do rządu jest blokowany przez sprytnych ludzików tzn - Mail Delivery Subsystem Takie to wszystko sprytne :(:(:(

Pismo były wysyłane i do Premiera i do Prezydenta i do innych osób władnych. Nikt nie raczy zająć się tym problemem. Odpowiedź "Szanowna Pani, potwierdzamy wpływ Pani listu z 28 września 2019 r. skierowanego do Prezydenta RP Andrzeja Dudy na skrzynkę poczty elektronicznej. Został on przekazany do naszego Biura upoważnionego do udzielania odpowiedzi. Z uwagą zapoznaliśmy się z przedstawioną sprawą oraz z zawartymi w nim opiniami i zastrzeżeniami.Uprzejmie informujemy, że pod adresem Pana Prezydenta, Jego Małżonki i Kancelarii napływa wiele próśb o pomoc w różnych kwestiach. Niestety, mimo najlepszych chęci, Kancelaria nie zawsze może jej udzielić. Dostrzegamy Pani rozgoryczenie spowodowane przedstawioną sytuacją. Należy jednak pamiętać, że każdy organ, także Prezydent RP, wykonuje zadania w ramach kompetencji określonych przepisami prawa.

Zgodnie z konstytucyjnym podziałem władz na: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, Prezydent nie nadzoruje Sejmu i nie ingeruje w jego działalność oraz decyzje. Dlatego nie mamy możliwości spełnienia Pani oczekiwań."

Organem właściwym do rozpatrzenia przedstawionej sprawy jest Marszałek Sejmu. Kancelaria Sejmu ma siedzibę przy ul. Wiejskiej 4/6/8 (00-902 Warszawa), gdzie bezpośrednio kierować można opinie, uwagi i postulaty." Pozdrawiam

G
Gość
14 października, 19:36, Tessa:

I co dalej?!? Państwo ukradlo nam część, naszych wypracowanych, pieniędzy i cisza.

Dzisiaj mamy glodowe emerytury...

To nie Państwo nas okradło . To rządy totalnej opozycji "zrobiły taką ustawę ,przepraszam - to naukowcy takie wyliczenia i taką spapraną ustawkę , żeby nie mówić o niej poważnie - USTAWA Oni mają PIĘKNE EMERYTURY .

G
Gość
16 października, 00:17, Gość:

UB-cki wiek !!!!!!!!

No tak , ale przecie Józio Stalin zmarł w tym roku , w tym UB-ckim roku . :):):) - lol

G
Gość
17 października, 22:00, kobiety z rocznika 53:

P.prezydencie , p.premierze proszę potraktować kobiety równo a nie jednym wyrównać a inne ktorym minęło 5 lat od decyzji ZUS się nic nie należy. TK mówił o ujednoliceniu przepisu i znowelizoeaniu. Jak w naszym państwie prawa wykonywane są postanowienia Trybunału Konstytucyjnego.

Pismo skierować do premiera i prezydenta a nie żalić się na forum komentarzem - oni tego nie czytają .!!!!Ale jest jeszcze jeden szkopuł . e-mail do rządu jest blokowany przez sprytnych ludzików tzn - Mail Delivery Subsystem Takie to wszystko sprytne :(:(:(

J
Jola

W państwie prawa i sprawiedliwości, czyż nie ? musimy czekać na kolejne posunięcia parlamentarzystów , by dostać co nam się należy ( TK i nie tylko !) Ile z nas dotrwa do pozytywnego finału !!!

Nie będę się tu rozpisywać, choć szlag mnie trafia...czekam !

G
Gość
17 października, 22:00, kobiety z rocznika 53:

P.prezydencie , p.premierze proszę potraktować kobiety równo a nie jednym wyrównać a inne ktorym minęło 5 lat od decyzji ZUS się nic nie należy. TK mówił o ujednoliceniu przepisu i znowelizoeaniu. Jak w naszym państwie prawa wykonywane są postanowienia Trybunału Konstytucyjnego.

20 października, 17:23, Gość:

Gdzie sprawiedliwośc i słowa o podniesieniu stopy emerytom,nam się to należy dlaczego jesteśmy tak traktowani,czy ktoś to z rządu czyta czy tylko to nasze puste słowa i marne marzenia

Wylewamy tutaj swoje żale z nadzieją, że Kogoś z Rządu poruszy nasza sprawa!

G
Gość
17 października, 16:34, Gość:

Sejm zajmuje się innymi niepotrzebnymi sprawami jak choćby uświadamianiem seksualnym i karaniem a nie tak ważną sprawą jaką są zmniejszone emerytury kobiet z rocznika 1953.

20 października, 17:27, Gość:

dokładnie co tam emerytki jak nie umrą do tego czasu,to bedzie ich mniej ,mniejsze koszty,a co tam zawracać po co sobie głowę starymi babami,tylko do wyborów to były potrzebne głosy a po wyborach wynocha

To takie nieludzkie....

G
Gość
20 października, 18:58, Gość:

Moje pytanie,dlaczego ZUS nie zastosuje art.156 kpa,czyli unieważni zaskarżoną decyzję.

No właśnie, dlaczego?

G
Gość
17 października, 10:06, Gość:

Emerytki 1953 chcą odzyskać swoje potrącone pieniądze które się nam należą!

20 października, 17:28, Gość:

Wszystko w rękach Pana Senatora Borowskiego ,jeśli on nie pomoże to już nikt ,kązdy nas olewa ,az przykro patrzeć,nie spodziewałam sie tego Panie Premierze

Pan senator Borowski,może tylko wzowić inicjatywę ustawodawczą oraz apelować do pozostałych senatorów i posłów o pilne zajęcie się uchwaleniem tej spec ustawy związanej z wyrokiem TK.Jak narazie ważniejsza jest ustawa o tak zwanej edukacji.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3