Emerytki 1953 - część wyroków sądów, przyznających wyższe emerytury, jest zaskarżana przez ZUS

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
123RF
Tylko wcześniejsze emerytki 1953, które pierwszy wniosek o przeliczenie emerytury złożyły po wyroku TK dostają wyższą emeryturę bez większych problemów. Także te, którym od doręczenia decyzji ZUS przeliczającej świadczenie na niekorzystnych warunkach nie minęło jeszcze 5 lat. Pozostałe nie mogą uzyskać wyższych świadczeń.

Rozgoryczenie, żal, złość, rozczarowanie, wściekłość - wiele różnych negatywnych emocji odczuwają wcześniejsze emerytki z rocznika 1953, które liczyły, że dzięki wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego uzyskają wyższą emeryturę.
Udaje się to tylko tym paniom, które pierwszy wniosek o przeliczenie emerytury złożyły po wyroku TK lub od doręczenia im decyzji ZUS przeliczającej świadczenie na niekorzystnych warunkach nie minęło jeszcze 5 lat. Od korzystnych dla emerytek wyroków sądów ZUS składa apelacje.

6 marca 2019 Trybunał Konstytucyjny uznał, że niekonstytucyjny jest przepis, na podstawie którego emerytom z 1953 r., przechodzącym z emerytury wcześniejszej na zwykłą odlicza się sumę wypłaconych wcześniej świadczeń. Wyrok (sygn. P 20/16) dotyczy tylko określonej grupy emerytów, niemal wyłącznie kobiet.

ZUS od razu powiedział, że trzymając się Kpa będzie wydawał odmowne decyzje w sprawach, w których minęło ponad 5 lat od doręczenia poprzedniej decyzji.

Sądy odraczają sprawy wcześniejszych emerytur 1953

Sprawa w sądzie też okazuje się niełatwa. Emerytki z Bydgoszczy i innych miast alarmują, że wydział ubezpieczeń społecznych w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy ostatnio odracza rozpatrzenie ich sprawy o przeliczenie wcześniejszej emerytury zgodnie z wyrokiem TK. Odracza do czasu rozstrzygnięć legislacyjnych.

Usłyszała to pani Janina z Inowrocławia w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. - Sąd stwierdził, że odłoży rozpatrywanie sprawy, ponieważ toczą się procesy legislacyjne, które mają problem rozwiązać - relacjonowała zdenerwowana "Pomorskiej". - Przedstawiciel ZUS wniósł o odrzucenie mojego roszczenia. Ja się nie zgadzam ani na odrzucenie, ani na odłożenie sprawy. Jednak z tego co wiem, do tej pory nikomu po wyroku sądu nie przeliczono emerytury.

- Miałam termin rozprawy na 18 października, ale został zniesiony. O co tu chodzi? Co to za kraj?! - mieszkanka Fordonu, pani Renata wprost kipiała złością.

Prace legislacyjne, na które powołuje się sąd, to przygotowany przez Senat projekt ustawy, który jednoznacznie reguluje, jak przeliczane powinny być emerytury w związku z wyrokiem TK. Szkopuł z tym, że choć Senat projekt przekazał do Sejmu w połowie lipca - posłowie nie zajęli się nim do tej pory i do końca kadencji już nie zajmą. Uregulowaniem przepisów nie jest zainteresowany rząd (do tej pory nie wypowiedział się o projekcie), sprawę podobno wstrzymał sam premier.

Z końcem kadencji projekt wyląduje w koszu i ewentualne prace - o ile zechcą rządzący - trzeba będzie zacząć od początku. Nie wiadomo, czy w ogóle albo kiedy.

Teresa Szachulska z Włocławka jest jedną z tych, które mobilizowały kobiety do walki w sprawie wcześniejszych emerytur 1953. Jej, po wyroku TK, ZUS odmówił przeliczenia emerytury, odwołała się do sądu. - Miałam wyznaczony termin w sierpniu, ale gdy zaczęły się prace w Senacie sama poprosiłam o zawieszenie sprawy. Później, gdy w Sejmie nic się nie działo, chciała ją "odwiesić", ale sąd się nie zgodził.

- W kraju w sądach nie ma jednolitego orzecznictwa - mówi Teresa Szachulska. - Albo stosowany jest art. 114 o bieżącym przeliczeniu emerytury, albo art. 133, który załatwia sprawy nieprzedawnione. Ci, którzy wygrywają w sądach, nie dostają wyższej emerytury. Wyroki są nieprawomocne, bo ZUS składa apelacje.

Sąd emeryturę podwyższa, ZUS się odwołuje

Dokładnie nie wiadomo, ile spraw w związku z wyrokiem TK, wpłynęło do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.
Sędzia Tomasz Adamski, rzecznik prasowy SO do spraw cywilnych wyjaśnia, że nie są one odrębnie rejestrowane, ale było ich kilkaset. Znaczny odsetek został rozstrzygnięty, część postępowań została zawieszona na zgodny wniosek stron.

Wyroki, które zapadają w tych sprawach to najczęściej:

  • zmieniające zaskarżoną decyzję ZUS w ten sposób, że przywracany jest termin do wniesienia skargi o wznowienie postępowania; zmieniające decyzję ZUS i zobowiązujące ZUS do ponownego ustalenia wysokości emerytury z pominięciem art. 25 ust. 1 b ustawy z dnia 17.12.1998 roku;
  • oddalające odwołanie (wobec upływu 5 lat od wydania decyzji, w sytuacji gdy wniosek o wznowienie postępowania został złożony w trybie art. 145 a kpa) i przekazujące wniosek ubezpieczonego o ponowne ustalenie wysokości świadczenia emerytalnego ZUS celem rozpoznania (w oparciu o regulację wynikającą z ustawy o świadczeniach emerytalnych)

- wyjaśnia sędzia Tomasz Adamski.

Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS w Bydgoszczy z kolei informuje, że w większości tych spraw bydgoski sąd oddala odwołania, ale zobowiązuje ZUS do rozpoznania wniosku w trybie art. 114 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
- Tylko w pojedynczych sprawach zapadły wyroki zmieniające nasze decyzje - zobowiązanie do ustalenia wysokości świadczenia bez pomniejszeń. Wyroki są nieprawomocne - podkreśla rzeczniczka ZUS.

Sąd Okręgowe we Włocławku w 6 sprawach oddalił odwołanie, a w 4 sprawach nakazał przyznanie emerytur od początku w wysokości bez pomniejszenia o kwoty wypłaconych wcześniejszych emerytur.

Ale cieszyć się kobiety nie mają z czego. Pozytywne dla nich wyroki bydgoskiego SO są nieprawomocne, bo ZUS złożył apelację.
Tak samo będzie w wyrokach włocławskich - Zakład czeka tylko na uzasadnienie.

- W ocenie Zakładu do wniosków złożonych w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego należy stosować przepisy Kpa, które wprost regulują tę kwestię. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy wyłączył zastosowanie Kpa, zatem bydgoski Oddział ZUS będzie składał apelację w tych sprawach - mówi Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w Bydgoszczy.

Bez ustawy ani rusz

Koło się zamyka. Jest tak, jak przewidywali sędziowie TK - potrzebne jest jednolite, prawne uregulowanie sprawy, bo sądy mogą różnić się w wyrokach. I różnią. Z kolei korzystne dla kobiet wyroki przewędrują wszystkie instancje i nie wiadomo, jaki będzie rezultat. A wydawało się, że pomyślny finał sprawy jest na wyciągnięcie ręki.

Znamy nową listę obostrzeń

Wideo

Komentarze 60

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Na telewizję to mają pieniądze i na swoje premię tylko dla nas nie mają co nam się należy

G
Gość

To tylko PiS tak decyduje nie chce nam przeliczyć dzięki nim to nie mamy nie bo chcę naprawić a oni nie chcą

G
Gość
28 listopada, 20:09, Gość:

Bo rok 1953 jest data smierci Stalina i to trzeba uczcić "albo" ukarac te kobiety " bo się akurat

urodziły" w tym nieszczęsnym roku ???

Dobre:)

G
Gość

Bo rok 1953 jest data smierci Stalina i to trzeba uczcić "albo" ukarac te kobiety " bo się akurat

urodziły" w tym nieszczęsnym roku ???

53

zycze zeby obecni rzadzacy mieli choc odrobine honoru i prezes Kaczynski

G
Gość

Nie będę głosować na tego Maliniaka w najbliższych wyborach bo to oszusci .

G
Gość
17 października, 22:00, kobiety z rocznika 53:

P.prezydencie , p.premierze proszę potraktować kobiety równo a nie jednym wyrównać a inne ktorym minęło 5 lat od decyzji ZUS się nic nie należy. TK mówił o ujednoliceniu przepisu i znowelizoeaniu. Jak w naszym państwie prawa wykonywane są postanowienia Trybunału Konstytucyjnego.

24 października, 7:21, Gość:

Pismo skierować do premiera i prezydenta a nie żalić się na forum komentarzem - oni tego nie czytają .!!!!Ale jest jeszcze jeden szkopuł . e-mail do rządu jest blokowany przez sprytnych ludzików tzn - Mail Delivery Subsystem Takie to wszystko sprytne :(:(:(

24 października, 07:34, Gość:

Pismo były wysyłane i do Premiera i do Prezydenta i do innych osób władnych. Nikt nie raczy zająć się tym problemem. Odpowiedź "Szanowna Pani, potwierdzamy wpływ Pani listu z 28 września 2019 r. skierowanego do Prezydenta RP Andrzeja Dudy na skrzynkę poczty elektronicznej. Został on przekazany do naszego Biura upoważnionego do udzielania odpowiedzi. Z uwagą zapoznaliśmy się z przedstawioną sprawą oraz z zawartymi w nim opiniami i zastrzeżeniami.Uprzejmie informujemy, że pod adresem Pana Prezydenta, Jego Małżonki i Kancelarii napływa wiele próśb o pomoc w różnych kwestiach. Niestety, mimo najlepszych chęci, Kancelaria nie zawsze może jej udzielić. Dostrzegamy Pani rozgoryczenie spowodowane przedstawioną sytuacją. Należy jednak pamiętać, że każdy organ, także Prezydent RP, wykonuje zadania w ramach kompetencji określonych przepisami prawa.

Zgodnie z konstytucyjnym podziałem władz na: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, Prezydent nie nadzoruje Sejmu i nie ingeruje w jego działalność oraz decyzje. Dlatego nie mamy możliwości spełnienia Pani oczekiwań."

Organem właściwym do rozpatrzenia przedstawionej sprawy jest Marszałek Sejmu. Kancelaria Sejmu ma siedzibę przy ul. Wiejskiej 4/6/8 (00-902 Warszawa), gdzie bezpośrednio kierować można opinie, uwagi i postulaty." Pozdrawiam

24 października, 7:39, Gość:

Jest jeden infantylny szkopuł - Teraz Oni - (ŁONI - po naszemu )

walczą o głosy - dalej walczą - mogą tez być unieważnione wybory !

Ale pensje już od 13 listopadą będzie wpływać na konta . I o to w tym " byssnesie " :) chodzi , zajęci będą sprawdzaniem swoich kont .

A czas ucieka....czy Kobiety z rocznika 1953 doczekają się sprawiedliwości?!?

G
Gość
31 października, 0:17, Gość:

Czekałam na sprawiedliwość bo przecież taką mamy władzę -Prawa i sprawiedliwości- ale się nie doczekałam bo ta władza nie chce oddać zabranych bezprawnie pieniędzy i naprawić krzywdę, a przecież przedstawiciele tej partii też wtedy byli w parlamencie i głosowali za przepisami niezgodnymi z konstytucją. Wykonajcie wyrok TK i oddajcie nam nasze ciężko zapracowane pieniądze.

Jak to jest możliwe, żeby wyroki sądu w Polsce różniły się w orzeczeniach dotyczących jednej, takiej samej sprawy!?

G
Gość

Czekałam na sprawiedliwość bo przecież taką mamy władzę -Prawa i sprawiedliwości- ale się nie doczekałam bo ta władza nie chce oddać zabranych bezprawnie pieniędzy i naprawić krzywdę, a przecież przedstawiciele tej partii też wtedy byli w parlamencie i głosowali za przepisami niezgodnymi z konstytucją. Wykonajcie wyrok TK i oddajcie nam nasze ciężko zapracowane pieniądze.

G
Gość
23 października, 14:25, Jola:

W państwie prawa i sprawiedliwości, czyż nie ? musimy czekać na kolejne posunięcia parlamentarzystów , by dostać co nam się należy ( TK i nie tylko !) Ile z nas dotrwa do pozytywnego finału !!!

Nie będę się tu rozpisywać, choć szlag mnie trafia...czekam !

Jak można było tak zróżnicować kobiety z rocznika 1953?!

G
Gość
17 października, 22:00, kobiety z rocznika 53:

P.prezydencie , p.premierze proszę potraktować kobiety równo a nie jednym wyrównać a inne ktorym minęło 5 lat od decyzji ZUS się nic nie należy. TK mówił o ujednoliceniu przepisu i znowelizoeaniu. Jak w naszym państwie prawa wykonywane są postanowienia Trybunału Konstytucyjnego.

24 października, 7:21, Gość:

Pismo skierować do premiera i prezydenta a nie żalić się na forum komentarzem - oni tego nie czytają .!!!!Ale jest jeszcze jeden szkopuł . e-mail do rządu jest blokowany przez sprytnych ludzików tzn - Mail Delivery Subsystem Takie to wszystko sprytne :(:(:(

24 października, 07:34, Gość:

Pismo były wysyłane i do Premiera i do Prezydenta i do innych osób władnych. Nikt nie raczy zająć się tym problemem. Odpowiedź "Szanowna Pani, potwierdzamy wpływ Pani listu z 28 września 2019 r. skierowanego do Prezydenta RP Andrzeja Dudy na skrzynkę poczty elektronicznej. Został on przekazany do naszego Biura upoważnionego do udzielania odpowiedzi. Z uwagą zapoznaliśmy się z przedstawioną sprawą oraz z zawartymi w nim opiniami i zastrzeżeniami.Uprzejmie informujemy, że pod adresem Pana Prezydenta, Jego Małżonki i Kancelarii napływa wiele próśb o pomoc w różnych kwestiach. Niestety, mimo najlepszych chęci, Kancelaria nie zawsze może jej udzielić. Dostrzegamy Pani rozgoryczenie spowodowane przedstawioną sytuacją. Należy jednak pamiętać, że każdy organ, także Prezydent RP, wykonuje zadania w ramach kompetencji określonych przepisami prawa.

Zgodnie z konstytucyjnym podziałem władz na: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, Prezydent nie nadzoruje Sejmu i nie ingeruje w jego działalność oraz decyzje. Dlatego nie mamy możliwości spełnienia Pani oczekiwań."

Organem właściwym do rozpatrzenia przedstawionej sprawy jest Marszałek Sejmu. Kancelaria Sejmu ma siedzibę przy ul. Wiejskiej 4/6/8 (00-902 Warszawa), gdzie bezpośrednio kierować można opinie, uwagi i postulaty." Pozdrawiam

Jest jeden infantylny szkopuł - Teraz Oni - (ŁONI - po naszemu )

walczą o głosy - dalej walczą - mogą tez być unieważnione wybory !

Ale pensje już od 13 listopadą będzie wpływać na konta . I o to w tym " byssnesie " :) chodzi , zajęci będą sprawdzaniem swoich kont .

G
Gość
17 października, 22:00, kobiety z rocznika 53:

P.prezydencie , p.premierze proszę potraktować kobiety równo a nie jednym wyrównać a inne ktorym minęło 5 lat od decyzji ZUS się nic nie należy. TK mówił o ujednoliceniu przepisu i znowelizoeaniu. Jak w naszym państwie prawa wykonywane są postanowienia Trybunału Konstytucyjnego.

24 października, 7:21, Gość:

Pismo skierować do premiera i prezydenta a nie żalić się na forum komentarzem - oni tego nie czytają .!!!!Ale jest jeszcze jeden szkopuł . e-mail do rządu jest blokowany przez sprytnych ludzików tzn - Mail Delivery Subsystem Takie to wszystko sprytne :(:(:(

Pismo były wysyłane i do Premiera i do Prezydenta i do innych osób władnych. Nikt nie raczy zająć się tym problemem. Odpowiedź "Szanowna Pani, potwierdzamy wpływ Pani listu z 28 września 2019 r. skierowanego do Prezydenta RP Andrzeja Dudy na skrzynkę poczty elektronicznej. Został on przekazany do naszego Biura upoważnionego do udzielania odpowiedzi. Z uwagą zapoznaliśmy się z przedstawioną sprawą oraz z zawartymi w nim opiniami i zastrzeżeniami.Uprzejmie informujemy, że pod adresem Pana Prezydenta, Jego Małżonki i Kancelarii napływa wiele próśb o pomoc w różnych kwestiach. Niestety, mimo najlepszych chęci, Kancelaria nie zawsze może jej udzielić. Dostrzegamy Pani rozgoryczenie spowodowane przedstawioną sytuacją. Należy jednak pamiętać, że każdy organ, także Prezydent RP, wykonuje zadania w ramach kompetencji określonych przepisami prawa.

Zgodnie z konstytucyjnym podziałem władz na: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, Prezydent nie nadzoruje Sejmu i nie ingeruje w jego działalność oraz decyzje. Dlatego nie mamy możliwości spełnienia Pani oczekiwań."

Organem właściwym do rozpatrzenia przedstawionej sprawy jest Marszałek Sejmu. Kancelaria Sejmu ma siedzibę przy ul. Wiejskiej 4/6/8 (00-902 Warszawa), gdzie bezpośrednio kierować można opinie, uwagi i postulaty." Pozdrawiam

G
Gość
14 października, 19:36, Tessa:

I co dalej?!? Państwo ukradlo nam część, naszych wypracowanych, pieniędzy i cisza.

Dzisiaj mamy glodowe emerytury...

To nie Państwo nas okradło . To rządy totalnej opozycji "zrobiły taką ustawę ,przepraszam - to naukowcy takie wyliczenia i taką spapraną ustawkę , żeby nie mówić o niej poważnie - USTAWA Oni mają PIĘKNE EMERYTURY .

G
Gość
16 października, 00:17, Gość:

UB-cki wiek !!!!!!!!

No tak , ale przecie Józio Stalin zmarł w tym roku , w tym UB-ckim roku . :):):) - lol

G
Gość
17 października, 22:00, kobiety z rocznika 53:

P.prezydencie , p.premierze proszę potraktować kobiety równo a nie jednym wyrównać a inne ktorym minęło 5 lat od decyzji ZUS się nic nie należy. TK mówił o ujednoliceniu przepisu i znowelizoeaniu. Jak w naszym państwie prawa wykonywane są postanowienia Trybunału Konstytucyjnego.

Pismo skierować do premiera i prezydenta a nie żalić się na forum komentarzem - oni tego nie czytają .!!!!Ale jest jeszcze jeden szkopuł . e-mail do rządu jest blokowany przez sprytnych ludzików tzn - Mail Delivery Subsystem Takie to wszystko sprytne :(:(:(

Dodaj ogłoszenie