Znakomicie wyszkolone, odważne i niezwykle inteligentne - w służbach mundurowych jest około 1200 psów, ale również około 60 koni (głównie w policji). Rocznie około 10% procent zwierząt jest wycofywanych ze służby i przechodzi na emeryturę - wskazuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Konia służbowego można wycofać z formacji, po ukończeniu piętnastego roku życia (psa - dziewiątego). W grę wchodzą też m.in. narowy, trwała utraty sprawności, choroba nierokująca poprawy.
Jest kolejne podejście do zwierzęcych emerytur. Resort przygotował projekt ustawy dotyczącej opieki nad emerytowanymi zwierzętami. Ich opiekunowie - zazwyczaj osoby, u boku których służyły - mają być odciążeni finansowo.
Nowe przepisy dotyczą dożywotniego utrzymania i opieki weterynaryjnej finansowanej przez państwo.
Dzienna stawka pieniężna normy wyżywienia konia - 30 złotych. Norma wyżywienia konia wycofanego z użycia w policji stanowi 75 proc. normy wyżywienia, mowa o sumie 23 zł.
Opiekun psa lub konia służbowego otrzymuje wyżywienie w naturze albo równoważnik pieniężny w formie ryczałtu z tytułu kosztów wyżywienia zwierzęcia. Ryczałt wypłaca się co miesiąc z góry. Także opiekun psa, konia służbowego wycofanego z użycia oraz organizacja, której przekazano zwierzę, otrzymują równoważnik pieniężny.
Dodajmy, że - o ile dotychczasowi opiekunowie wyrażą taką wolę, będą mieli pierwszeństwo w przejmowaniu opieki nad emerytowanymi zwierzętami. Ustalono ich obowiązki, to m.in:
- racjonalne żywienie i stały dostępu do świeżej wody
- zapewnienie szczepień i ruchu
- pielęgnacja
- zapewnienie warunków utrzymania dostosowanego do potrzeb biologicznych
Opiekunom zabrania się zaś: rozmnażania zwierząt, ich zbywania i wykorzystywania w celach zarobkowych.
