Ile lat trzeba przepracować i płacić składki w KRUS, żeby dostać emeryturę? Czy ZUS się dolicza?
Czytelniczka z gminy Grudziądz: "Co z emeryturą, jeśli w gospodarstwie pracuję 18 lat, a wcześniej zaraz po szkole 2,5 roku w urzędzie? Czyli na początku miałam płacony ZUS, a potem KRUS. Ile lat muszę jeszcze przepracować, żeby dostać emeryturę? To liczy się razem czy muszę mieć ileś lat płacenia składek w samym KRUSie?"
Na pytanie odpowiada Józefa Spychała, Kierownik Wydziału Świadczeń oddziału KRUS w Bydgoszczy: "Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. mogą otrzymać emeryturę rolniczą, po osiągnięciu nominalnego wieku emerytalnego (60 lat kobieta), jeżeli podlegały ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. Podlegała Pani ubezpieczeniu emerytalno- rentowemu jedynie przez 18 lat, brakuje Pani jeszcze 7 lat podlegania temu ubezpieczeniu, aby w przyszłości otrzymać emeryturę rolniczą.
Do ustalenia prawa do emerytury rolniczej nie sumuje się bowiem okresów ubezpieczenia rolniczego i pracowniczego. Jeżeli ubezpieczony pracował również poza rolnictwem, będzie mógł ubiegać się o drugą emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ustalenie prawa do świadczenia następuje na wniosek ubezpieczonego, a świadczenie wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tego świadczenia, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.
Przeczytaj też: Emerytura z KRUS i ZUS - czy można pobierać jednocześnie? Od czego zależy jej wysokość?
Po waloryzacji od 1 marca 2019 roku kwota rolniczej emerytury podstawowej wynosi 938 zł 97 gr (wzrost o 2,86%). Jeżeli w wyniku podwyżki (waloryzacji) świadczenie jest niższe od kwoty najniższej emerytury pracowniczej (od 1 marca 2019 r. 1.100,00 zł) – KRUS podwyższy je z urzędu do kwoty 1.100,00 zł.
______________
Agro Pomorska odcinek 55, premiera 19.03.2019