Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury kobiet z 1953 rocznika - ważne daty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Jolanta Zielazna
Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019 emerytki z rocznika 1953 czekają na przeliczenie emerytury
Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019 emerytki z rocznika 1953 czekają na przeliczenie emerytury Archiwum AIP
Ważna data dla kobiet wcześniejszych emerytek z rocznika 1953. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego składają skargi do ZUS o wznowienie postępowania. 23 kwietnia mija termin składania skarg do ZUS o wznowienie postępowania w sprawie przyznania emerytury.

Do oddziałów ZUS w w województwie kujawsko-pomorskim kobiety z rocznika 1953, które przeszły na wcześniejszą emeryturę złożyły ponad 1100 skarg o wznowienie postępowania oraz ponad 100 pierwszorazowych wniosków o przeliczenie wcześniejszej emerytury. Do tej pory wstrzymywały się z takim wnioskiem wiedząc, że ich emerytura po przeliczeniu nie będzie wyższa.

6 marca 2019 roku Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z konstytucją art. 25 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach z FUS w zakresie jakim dotyczy urodzonych w 1953 roku kobiet, które przed 1 stycznia 2013 nabyły prawo do emerytury na podstawie art. 46 tej ustawy (sygn. P 20/16).

Na podstawie niekonstytucyjnego artykułu, przyznawane im emerytury po ukończeniu wieku emerytalnego były pomniejszane o tzw. konsumpcję, czyli sumę wypłaconych wcześniej świadczeń. Oznaczało to, że nowe emerytury były niższe.

Czytaj też: ZUS umorzy niezapłacone składki z ostatnich 20 lat. Abolicja ZUS przed nami! Nie płaciłeś składek? ZUS ci odpuści!

Wcześniejsze emerytury kobiet 1953 rocznika - terminy

Po opublikowaniu wyroku (21 marca, Dz. U. nr 539) zainteresowane emerytki mogą podjąć kroki, które pozwolą im uzyskać wyższą emeryturę. Choć nie wszędzie będzie to możliwe bez nowych przepisów.
Koniecznie trzeba pamiętać o terminach, związanych z wznowieniem postępowania.

Panie, które od decyzji ZUS wyliczającej im emeryturę (niższą) po osiągnięciu wieku emerytalnego odwołały się do sądu mogą żądać wznowienia postępowania sądowego. Mają na to 3 miesiące od daty opublikowania wyroku TK. Skargę o wznowienie postępowania składa się w tym samym sądzie, w którym zapadł wyrok.

Emerytki, które - wiedząc, że emerytura po ukończeniu wieku emerytalnego nie będzie wyższa - nie składały do ZUS wniosku o przeliczenie - teraz mogą to zrobić. Nie warto zwlekać, bo emerytura przeliczana jest od miesiąca złożenia wniosku.

Jeszcze inna jest sytuacja kobiet z rocznika 1953, które przeszły na emeryturę po ukończeniu 55 lat i w 2013 r. (do kwietnia 2014, gdy osiągały podwyższony wiek emerytalny) złożyły do ZUS wniosek o przeliczenie emerytury i nie odwołały się do sądu od decyzji. Teraz, na podstawie art. 145a Kodeksu postępowania administracyjnego, mogą wnieść do ZUS skargę o wznowienie postępowania. Mają na to miesiąc od opublikowania wyroku TK. Termin mija 23 kwietnia.

Tym paniom, którym od doręczenia decyzji ZUS minęło ponad 5 lat, ZUS nie będzie mógł uchylić poprzedniej decyzji, wyda więc decyzję negatywną. Od niej można odwołać się do sądu ubezpieczeń społecznych.

RPO pisze do minister pracy w sprawie emerytek 1953 rocznika

Na początku kwietnia dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich wystąpił do minister rodziny, pracy i polityki społecznej z prośbą o informacje o planowanych działaniach legislacyjnych resortu, niezbędnych do należytej realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019.

Rzecznik przypomniał, że Trybunał podkreślił, iż przepisy zostawiają znaczny margines dowolności organom i sądom w rozstrzygnięciu następstw wyroku w konkretnych przypadkach. Dlatego ustawodawca powinien wprowadzić odpowiednie regulacje w celu zagwarantowania jednolitych zasad zwrotu świadczeń należnych uprawnionym.
Czeka na odpowiedź.

Kobiety z rocznika 1953 składają skargi do ZUS

Tymczasem do ZUS wcześniejsze emerytki z rocznika 1953 składają skargi na wznowienie postępowania oraz wnioski pierwszorazowe o przeliczenie emerytury.

Jak informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS w Bydgoszczy, do 8 kwietnia w oddziale bydgoskim złożono 625 skarg, w toruńskim - 600. W tym ponad 100 jest wniosków złożonych pierwszy raz o przeliczenie (45 w oddziale ZUS w Bydgoszczy i 61 w Toruniu).

W województwie kujawsko-pomorskim wyrok TK może dotyczyć około 5 tys. kobiet - szacuje ZUS.

Uposażenie funkcjonariuszy skarbówki składa się z wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego dla zajmowanego stanowiska, dodatku za wieloletnią służbę oraz dodatku za stopień służbowy.  Funkcjonariusze otrzymują także inne dodatki przewidziane przepisami prawa, takie jak dodatek za psa, funkcyjny, czy kontrolerski. Na przykładzie Izby Administracji Skarbowej  w Bydgoszczy średnie zarobki w skarbówce przedstawiają się następująco - na kolejnych slajdach pokazujemy kwoty na poszczególnych stanowiskach.

Kujawsko-Pomorska Lista Płac 2019. Pracownicy skarbówki przy...

PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, "13" emerytura dla najstarszych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska