Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury księży bez wsparcia państwa? Fundusz Kościelny pochłonął rekordową kwotę!

OPRAC.: (TIK)
Szymon Starnawski / zdjęcie ilustracyjne
Fundusz Kościelny pochłonął w 2019 roku 171 mln zł. To "rekord, jeśli chodzi o wydatki państwa m.in. na składki osób duchownych" – podała na początku lipca "Rzeczpospolita", która dotarła do informacji MSWiA o wykonaniu dochodów i wydatków budżetu państwa w części "wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne".

"Emerytura księdza w Polsce to pokaźne świadczenia emerytalne finansowane przez ZUS i Fundusz Kościelny (co w praktyce daje „podwójną” waloryzację emerytur), liczne dodatki dla emerytów jak trzynastki, przyszłe czternastki lub 500 plus dla niesamodzielnych seniorów oraz wpływy i majątek, które duchowny zdołał „uzbierać” w czasie swojej posługi. Oficjalnie księża mogą liczyć nawet na kilkanaście tysięcy złotych emerytury co miesiąc" - wyliczył "Super Express".

Oficjalnie księża mogą liczyć nawet na kilkanaście tysięcy złotych emerytury co miesiąc!

Czytelnicy „Super Expressu” i „Super Biznesu” niemal jednomyślnie stwierdzili, że księża swoje emerytury powinni mieć w pełni opłacane przez Kościół. Z niemal 50 tys. osób na pytanie „Czy emerytury księży powinny być wypłacane ze składek własnych Kościoła, bez wsparcia państwa” 92 proc. odpowiedziało, że tak. Zaledwie 6 proc. głosujących stwierdziło, że wciąż państwo polskie powinno finansować świadczenia emerytalne Kościoła katolickiego. Reszta nie miała zdania w kwestii księżowskich emerytur.

Pani Danuta, emerytka z bydgoskich Kapuścisk uważa, że powinno zostać jak jest. - Kościół sam nie utrzymałby się tylko z wpłat bezpośrednich od Polaków. (...) Drażni mnie określenie "praca księdza". Księdzem się jest całe życie, to jego służba. Sprawować posługę jest dużo trudniej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Ksiądz powinien mieć należytą emeryturę - mówi.

Dlaczego z moich podatków mają być opłacane ich emerytury? Najłagodniej - nie podoba mi się to.

Natomiast pana Łukasza spod Bydgoszczy denerwuje to. - Jestem niewierzący. Dlaczego z moich podatków mają być opłacane ich emerytury? Najłagodniej - nie podoba mi się to. Mam brata w Niemczech, tam jest inaczej, wszystko jest uregulowane prawnie. Jesteś ateistą - masz spokój. Jesteś wierzący - płacisz podatek kościelny - tłumaczy. - Wątpię by i u nas to tak uregulowali.

U księży wysokość emerytury też zależy od odprowadzanych składek

Rzeczywiście emerytura dla księdza finansowana jest przez ZUS i Fundusz Kościelny zasilany z budżetu państwa.

Emerytura dla księdza jest liczona według tych samych zasad jak dla każdego ubezpieczonego.

- Emerytura dla księdza jest liczona według tych samych zasad jak dla każdego ubezpieczonego - tłumaczy Krystyna Michałek, rzeczniczka regionalna ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego. - Dziś z każdej wpłaconej składki, po osiągnięciu wieku emerytalnego przez daną osobę i złożeniu wniosku o emeryturę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza emeryturę. Prawo do emerytury nabywamy z dniem osiągnięcia wieku emerytalnego, ale przyznaje się ją nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożymy wniosek. Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

- Wysokość emerytury zależy od długości stażu pracy, wysokich składek i momentu przejścia na emeryturę (również w przypadku księdza - przy. red.). Nie jest tajemnicą fakt, że im później zdecydujemy się przejść na emeryturę, tym będzie ona wyższa. Każdy rok dłuższej pracy to wzrost świadczenia o około 8-10 proc. Sposób obliczania emerytury nagradza osoby, które dłużej pracują i dłużej odprowadzają składki. Zasadą jest, że im dłużej pracujemy, tym więcej składek zostaje zapisanych na koncie emerytalnym i więcej razy są one waloryzowane. Po drugie im później idziemy na emeryturę, tym mniejsza jest liczba miesięcy dalszego trwania życia, przez które dzielimy kapitał odłożony na koncie w ZUS - przypomina Krystyna Michałek.

Emeryci-rekordziści na Kujawach i Pomorzu

Przypomnijmy, przeciętna emerytura w Polsce to około 2,4 tys. zł. W województwie kujawsko-pomorskim najwyższą emeryturę, w kwocie 23,6 tys. zł, pobiera kobieta, która przeszła na nią w wieku 81 lat i 6 miesięcy mając 61-letni staż pracy. Kolejna wysoka emerytura na Kujawach i Pomorzu, w kwocie 14,9 tys. zł, trafia do mężczyzny, który na emeryturę przeszedł w wieku 78 lat, mając ponad 45-letni staż pracy.

Przykładowych, czy rekordowych, kwot emerytur księży nie poznamy, bowiem w statystykach nie ma oznaczeń emerytur księży.

Jaka przysługuje emerytura po zakończeniu służby w wojsku? Uśrednione stawki są różne, w zależności od uzyskanego stopnia. Zobaczcie dane!Na jaką emeryturę i rentę mogą liczyć wojskowi? Zobaczcie na kolejnych slajdach --->Dane pochodzą ze strony Ministerstwa Cyfryzacji [aktualne z dnia 6.08.2019r.]. Podane wartości są uśrednione

Takie emerytury i renty mają wojskowi w 2020 roku. Od szereg...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska