Funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Biura Ochrony Rządu oraz żołnierze zawodowi, którzy wstąpili do służby od 2013 roku, nabywają uprawnienia po 55. roku życia i 25 latach służby.
Wysokość emerytury strażaka zależy m.in. od przepracowanych lat, sprawowanej funkcji w PSP. Średnia emerytura w straży pożarnej wynosi około 3000-4000 zł netto.
Koniecznie przeczytaj: Takie emerytury mają byli policjanci w 2023 roku. Tyle trafia na ich konto - mamy przykłady
Emerytura dla pracownika PSP, który odbywał czynną służbę przed dniem 2.01.1999, wynosi 40% podstawy wymiaru za piętnaście lat służby. Następnie jest ona zwiększana o:
- 2,6% za każdy następny rok służby i/lub rok składkowy za czas poprzedzający służbę (w tym ostatnim przypadku stosuje się maksymalny limit 3 lat),
- 1,3% za czwarty i każdy kolejny roczny okres składkowy w okresie poprzedzającym służbę w straży pożarnej,
- 0,7% za każdy nieskładkowy roczny okres rozliczeniowy, który poprzedza służbę w straży pożarnej.
W przypadku strażaków, którzy chcą otrzymać emeryturę na podstawie służby odbytej po dniu 2.01.1999, emerytura również jest naliczana po 15 latach odbytej służby. Wynosi ona 40% jej wymiaru i wzrasta o 2,6% z tytułu każdego roku służby.
Strażacy, którzy zaczęli służbę od 2013 roku do uzyskania emerytury niezbędne jest co najmniej 25 lat służby w straży pożarnej. Do okresu tego wlicza się także np. służbę wojskową. Emerytura wynosi wówczas 60% podstawy wymiaru. Wzrasta ona o 3% za każdy kolejny rok służby.
Nawet takie emerytury mają strażacy w 2023 roku
W poniższej galerii sprawdźcie, jakie emerytury mają byli strażacy:
