Wniosek o emeryturę z ZUS możesz złożyć później i dostać spłatę. Ale trzeba dołączyć oświadczenie. I pamiętać o terminach!
To ważne dla osób, które w czasie pandemii nabywają prawo do emerytury lub chciałyby przeliczyć świadczenie, ale z różnych powodów w okresie zagrożenia nie mogą lub nie chcą złożyć wniosku. Jeśli złożą dokumenty w ciągu 30 dni po ustaniu epidemii i dołączą do nich specjalne oświadczenie, nie tracą wypłaty za wcześniejsze miesiące.
Wiadomo, że ZUS przyznaje świadczenie od miesiąca, w którym spełnione zostały warunki, ale nie wcześniej niż od miesiąca, w którym został złożony wniosek. Jeśli ktoś, dajmy na to, ma prawo do emerytury od kwietnia, ale wniosek złoży w czerwcu - będzie miał przyznaną emeryturę od czerwca.
Zobacz także: Czerwcowe emerytury 2020. Specjalna metoda wyliczenia świadczenia. Tylko w tym roku
Teraz, w związku z epidemią, przepisy się zmieniły. Można złożyć wniosek później i dostać emeryturę przyznaną (przeliczoną) wstecz. Żeby z tego skorzystać trzeba złożyć wniosek nie później niż w ciągu 30 dni po ustaniu epidemii i koniecznie dołączyć oświadczenie. Jest to oświadczenie ERO, druk znajdziemy na stronie internetowej ZUS. To wniosek o podjęcie wypłaty przyznanego świadczenia od dnia spełnienia warunków.
- Osoby, które złożą dokumenty w ciągu 30 dni po ustaniu epidemii i dołączą do wniosku stosowne oświadczenie nie tracą wypłaty za wcześniejsze miesiące - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
- ZUS może ustalić prawo do świadczenia, przeliczyć je lub podjąć wypłatę od dnia, w którym spełnione zostały wymagane do niego warunki. Jednak nie może to nastąpić wcześniej niż od 1 marca 2020 - podkreśla rzeczniczka.
Pan Tomasz wniosek o emeryturę złoży kilka dni po ustaniu pandemii, ale warunki do jej przyznania spełnił już w marcu. Jeśli do wniosku dołączy oświadczenie ERO i zaznaczy, że chce dostać emeryturę od marca - będzie miał ją przyznaną, o ile spełni warunki.
- Należy pamiętać, że prawo do emerytury, to nie to samo, co prawo do jej wypłaty. Przy wypłacie emerytury konieczne jest rozwiązanie stosunku pracy. Dopiero wtedy ZUS będzie mógł wypłacić świadczenie razem z wyrównaniem - mówi Krystyna Michałek.
Przeczytaj także: Zasiłek opiekuńczy z KRUS kolejny raz będzie wydłużony, teraz do czerwca
Osoby, które ubiegają się o rentę z tytułu niezdolności do pracy muszą spełnić wszystkie ustawowe warunki, w tym ustalenie daty powstania niezdolności do pracy.
- Jeśli zainteresowany złoży wniosek o rentę w ciągu 30 dniu od odwołania stanu epidemii i w oświadczeniu wyrazi wolę uzyskania świadczenia od marca, a zgodnie z orzeczeniem lekarza orzecznika, niezdolność do pracy powstała dopiero od maja, to w takiej sytuacji renta będzie mogła być wypłacana od początku maja - zaznacz rzeczniczka.
Takie emerytury i renty mają wojskowi w 2020 roku. Od szereg...
Ważne zastrzeżenie - te zasady nie obowiązują do świadczeń przyznawanych w drodze wyjątku, a należy do nich także tzw. emerytura matczyna, czyli dla matek, które wychowały co najmniej 4 dzieci.
