Blisko 500 młodych szachistów ze 155 szkół i przedszkoli woj. kujawsko - pomorskiego wzięło udział w kolejnej, piątej już edycji wydarzenia pt. Enea Operator Międzyszkolna Liga Szachowa. To cykl 15 turniejów adresowanych do dzieci i młodzieży. Rozgrywki rozpoczęły się we wrześniu 2023 r. w Złejwsi Wielkiej, a zakończyły w miniony weekend w Dąbrowie Chełmińskiej.
Gospodarze zadbali o gości
Gości witano w Zespole Szkół im. Celestyna Kamińskiego. Już godzinę przed rozpoczęciem gier w placówce panował spory ruch. W sali gimnastycznej rozstawiano stoły i szachownice, a w salach obok szykowano poczęstunek. Ciasta upiekli rodzice uczniów z Dąbrowy Chełmińskiej. Szkoła przygotowała też niespodziankę. Był nią obiad dla wszystkich zawodników.
Do ostatniej rywalizacji przystąpiło 144 młodych graczy z całego regionu. W oddzielnym turnieju rywalizowali rodzice i opiekunowie. To jedna z nowości wprowadzonych w tym roku.
To Cię może również zainteresować
- Do naszego koła szachowego, które działa przy szkole uczęszczają 22 osoby. Jest podział na młodsze i starsze dzieci. W dzisiejszym turnieje weźmie udział około 10 zawodników. Czterech jest bardzo dobrych, inni po prostu chcą spróbować – informuje pan Adam, opiekun koła szachowego w Dąbrowie Chełmińskiej.
Nie kryje zadowolenia z wyników swych podopiecznych. Rozkręcamy się. Jako drużyna jesteśmy w pierwszej dziesiątce – podkreśla z dumą.
Grają z równymi sobie
Rywalizacja podzielony jest na grupy. Oddzielnie rywalizują przedszkolaki i uczniowie klas 1-3. Druga grupa zawodników to młodzież z klas 4-6 SP. Najstarsza kategoria skupia uczniów klas 7-8 SP i młodzież ze szkół ponadpodstawowych.
- Te rozgrywki są po to, by dzieci nauczyły się gry w szachy. Bo brakuje turniejów gdzie mogą one grać z równymi sobie. To ich zniechęca – uważa Arkadiusz Matczyński, pomysłodawca i prezes Enea Operator Międzyszkolnej Ligi Szachowej.
- Z roku na rok przybywa zawodników. W pierwszej edycji wzięło udział 60 osób, w tej blisko 500. Nie ma innych takich turniejów w województwie, a może nawet w całej Polsce. Młodzież coraz chętniej przyjeżdża. Może nagrody też mają znaczenie, bo staramy się, by były atrakcyjne - informuje Arkadiusz Matczyński.
Szczególny dzień dla gminy
- Dziś jest szczególny dzień. Bo oprócz rozgrywek szachowych w szkole mamy też w Dąbrowie Chełmińskiej trzydniowy zlot młodzieżowych drużyn Pożarniczych z Kijewa Królewskiego, Unisławia, Dąbrowy Chełmińskiej i Złejwsi Wielkiej – mówił podczas otwarcia imprezy Radosław Ciechacki, wójt Dąbrowy Chełmińskiej, życząc młodym graczom powodzenia.
- Nasi zawodnicy postarają się nie wygrać wszystkich partii. Jest dla was szansa na dobre miejsce – żartował.
A kto ostatecznie wygrał klasyfikację generalną Międzyszkolnej Ligi Szachowej w roku szkolnym 2023/2024?
Zdecydowanym zwycięzcą zostali ubiegłoroczni triumfatorzy – reprezentanci SP w Łubiance. O dwa kolejne miejsca na podium trwała walka do ostatniej chwili. Ostatecznie drugiego miejsca gratulowano młodzieży z SP nr 32 w Toruniu. Trzecie przypadło ZS Elektronicznych z Bydgoszczy.
Tuż za podium, na czwartym miejscu, uplasowała się młodzież z SP w Osielsku. Gospodarze finału – uczniowie ZS w Dąbrowie Chełmińskiej ukończyli rywalizację na miejscu 7.
W pow. nakielskim najlepszy wynik uzyskali uczniowie SP nr 2 w Szubinie, zajęli 57. miejsce. Może za rok będzie lepiej, bo - zapowiada Arkadiusz Matczyński – po wakacjach uczniowie znów wracają do gry.
